آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

کد P0133 پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن – توضیحات ، علائم

کد P0133 پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن - توضیحات ، علائم

کد P0133 پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن : سیستم عیب یابی خودروی مدرن به راحتی قادر به کشف عیوب عملیاتی است و در نتیجه هر یک را برای بررسی بعدی ذخیره می کند. این عیب ها به سادگی به عنوان DTC (کدهای عیب تشخیصی) شناخته می شوند.

کد P0133 پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن

کدهایی با این ماهیت به علت اصلی هر مشکلی که در حال حاضر یک وسیله نقلیه را آزار می دهد اشاره می کند. این دانش بسیار ارزشمند است، زیرا می توان از آن برای تدوین برنامه ای برای تعمیر بیشتر استفاده کرد.

در حالی که برخی از کدهای خطا نسبتاً بی اهمیت هستند و مرتب کردن آنها ساده است، برخی دیگر اغلب به تشخیص گسترده تری نیاز دارند. یکی از این کدهای خطا، DTC P0133 است که به سیستم آلایندگی خودرو مربوط می شود.

هنگامی که یک کد خطا از این نوع وجود دارد، یک چراغ چک موتور روی داشبورد خودرو ظاهر می شود که اغلب منجر به تشدید فراوانی در طول مسیر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد DTC P0133 و همچنین نحوه رفع چنین مشکلی، در صورتی که در هر نقطه ای از آینده خود را نشان دهد، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مدار سنسور اکسیژن – پاسخ آهسته

DTC P0133 با سنسور اکسیژن شماره 1، واقع در بانک شماره 1 مطابقت دارد. ذخیره کد P0133 نشان می دهد که داده های این سنسور با سرعت کمتر از حد انتظار به PCM موتور رله می شود.

این «تأخیر» بر توانایی موتور برای نظارت بر نوسانات هوا/سوخت در سرتاسر جریان خروجی اگزوز موتور تأثیر منفی می‌گذارد. به این ترتیب، PCM موتور قادر به اعمال چنین مقادیری برای منطقی کردن بیشتر ورودی سوخت/هوا نیست.

در نتیجه، مصرف سوخت ممکن است آسیب ببیند، دود بیش از حد اگزوز منتشر شود، و قابلیت رانندگی می تواند تأثیر منفی بگذارد. در شدیدترین موارد، خاموش شدن موتور می تواند به عنوان یک علامت ثانویه مرتبط با DTC P0133 رخ دهد.

علائم کد P0133 پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن

توقف موتور

توقف موتور

علائم دقیقی که با DTC P0133 همراه است اغلب از یک مدل خودرو به مدل دیگر متفاوت است. با این حال، تعدادی از علائم وجود دارد که در رابطه با کد P0133 نسبتاً جهانی هستند یا بسیار بیشتر رخ می دهند.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با DTC P0133 آورده شده است.

 • چراغ چک موتور تازه روشن شده
 • توقف موتور
 • کاهش مصرف سوخت
 • بیکار یا شتاب خشن
 • دود اگزوز با بوی زیاد یا بدبو
 • علل کد P0133
 • سنسور اکسیژن

علت دقیق کد عیب تشخیصی P0133 اغلب بر اساس مورد به مورد متفاوت است. با این حال، تعدادی از این علل بالقوه بسیار بیشتر از سایرین ایجاد می‌شوند و احتمالاً مکان‌هایی برای شروع تلاش‌های تشخیصی شما هستند.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل کد P0133 عیب تشخیصی آورده شده است

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل کد P0133 عیب تشخیصی آورده شده است.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل کد P0133 عیب تشخیصی آورده شده است.

 • سنسور اکسیژن معیوب
 • سیم کشی سنسور اکسیژن آسیب دیده
 • نشتی خلاء موتور
 • نشتی اگزوز
 • سنسور جریان هوا کثیف، آسیب دیده یا مسدود شده (MAF)

آیا کد P0133 جدی است؟ پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن

DTC P0133 عموماً ماهیت نسبتاً جدی دارد. این به این دلیل است که این کد به ندرت منجر به مشکلات شدید رانندگی می شود.

با این حال، در موارد نادر، مشکلات مربوط به کد عیب تشخیصی P10133 می‌تواند به صورت خاموش شدن موتور ظاهر شود. چنین مواردی باید بسیار جدی گرفته شوند، زیرا توقف در هر سرعتی بالاتر از دور آرام می‌تواند خطر ایمنی ایجاد کند.

در هر صورت، علت اصلی DTC P0133 باید در اولین فرصت موجود تشخیص داده شود و برطرف شود. انجام این کار از بروز عوارض بیشتر جلوگیری می کند و وسیله نقلیه شما را به جاده و در شرایط عملکرد مناسب باز می گرداند.

نحوه رفع کد P0133 : پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن

رفع علت اصلی مشکل تشخیصی کد P0133 می تواند نسبتاً ساده باشد، اگر فقط کسی بداند از کجا شروع کند. تشخیص صحیح DTC P0133 نیاز به توجه گسترده به جزئیات دارد و نیاز به ارزیابی کامل دارد.

مراحل زیر به شما در تشخیص موفقیت آمیز علت اصلی DTC P0133 خودرویتان کمک می کند.

شماره 1 – DTC های اضافی را بررسی کنید

کد P0133 پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن - توضیحات ، علائم

کد P0133 پاسخ آهسته مدار سنسور اکسیژن – توضیحات ، علائم

هنگام تلاش برای تشخیص DTC P0133، بررسی وجود کدهای مشکل اضافی مهم است.

وجود کدهای مشکل اضافی می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات اساسی‌تر باشد، بنابراین اهمیت بیشتری برای تشخیص دقیق هر کد مشکل اضافی می‌دهد.

شماره 2 – سیم کشی سنسور اکسیژن را به صورت چشمی بازرسی کنید

پس از تشخیص همه کدهای مشکل اضافی، مهم است که تمام سیم‌کشی‌ها و اتصالات مربوط به سنسورهای اکسیژن خودرو را به صورت بصری بررسی کنید. به‌دقت هرگونه نشانه‌ای از سیم‌کشی فرسوده، گیر کرده یا شکسته را بررسی کنید.

همچنین بررسی کنید که همه کانکتورها همانطور که در نظر گرفته شده است قرار گرفته و فاقد خوردگی هستند.

شماره 3 – سنسور جریان هوای انبوه را بررسی کنید

سنسور جریان هوا با جرم بد

سنسور جریان هوا با جرم بد

اکنون باید به سنسور جریان هوای انبوه موتور خود (MAF) دسترسی داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که به خطر نیفتاده است. شبکه سنسور را برای علائم رسوب کربن یا آسیب بررسی کنید.

هرگونه آسیب آشکار مستلزم تعویض است، در حالی که رسوب کربن از هر نوع نیاز به پاکسازی گسترده دارد.

اگر تمیز کردن ضروری است، باید مطابق با توصیه های سازنده انجام شود.

همچنین می توان از داده های فریم فریم برای تأیید عملکرد مؤثر این سنسور استفاده کرد.

شماره 4 – نشت اگزوز را بررسی کنید

هر گونه نشتی در سیستم اگزوز خودرو می تواند منجر به عدم دقت در اندازه گیری O2 شود. بنابراین، بسیار مهم است که بررسی کنید که سیستم اگزوز خودرو شما عاری از نشتی باشد.

چنین نشت‌هایی را اغلب می‌توان در طول یک بازرسی معمول بصری یافت، یا در عوض، می‌توان از طریق استفاده از دستگاه دودکش یافت.

شماره 5 – نشت خلاء را بررسی کنید

شلنگ شلنگ خلاء

شلنگ شلنگ خلاء

مانند نشت اگزوز، نشت خلاء نیز می تواند منجر به مشکلات مربوط به سنسور O2 شود و باید در اسرع وقت برطرف شود. چنین نشت هایی را معمولاً می توان با چشم پیدا کرد، اما می تواند به روش های دیگر نیز تأیید شود.

یکی از آنها شامل “سرگردانی” یک مشعل پروپان روشن روی خطوط ورودی و خلاء موتور، در حالت بیکار است. هر گونه نوسان در RPM موتور احتمالاً نشان دهنده منبع نشتی است.

روش دیگر، یک ماشین دود نیز می تواند برای یافتن اکثریت قریب به اتفاق نشتی های خلاء رایج استفاده شود.

شماره 6 – سنسور اکسیژن را تعویض کنید

اگر تمام مراحل قبلی به تشخیص قطعی نرسید، حسگر O2 پیش کاتالیزوری موتور (بانک 1) احتمالاً برای DTC P0133 مقصر است. در چنین مواردی، جایگزینی تنها وسیله قابل دوام برای اصلاح وضعیت موجود است.

بیشتر بخوانید: کد p0117 سنسور یا ترموستات ect 

بیشتر بخوانید: کد P0523 (علائم، علل و نحوه رفع آن)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *