آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

PCM در مقابل ECM در مقابل ECU در مقابل TCM (تفاوت چیست؟)

PCM در مقابل ECM در مقابل ECU در مقابل TCM (تفاوت چیست؟)

PCM در مقابل ECM در مقابل ECU در مقابل TCM (تفاوت چیست؟)قبل از اختراع رایانه‌های خودرو، خودروها و کامیون‌ها از سیستمی از دستگاه‌های مکانیکی و پنوماتیکی برای مدیریت سیستم‌هایی مانند زمان‌بندی سوپاپ‌ها و سرعت دور آرام استفاده می‌کردند.

PCM در مقابل ECM در مقابل ECU در مقابل TCM (تفاوت چیست؟)

در حال حاضر، وسایل نقلیه مدرن دارای یک سیستم پیچیده از حسگرها و محرک های متصل به رایانه هستند که خودروها را قادر می سازد عملکرد خوب و کارآمدی داشته باشند. این وسایل الکترونیکی به اندازه کافی گیج کننده هستند بدون اینکه مجموعه ای از کلمات اختصاری اضافه کنند که گاهی اوقات به یک چیز اشاره می کنند!

بیایید با یک فرهنگ لغت شروع کنیم تا همه بدانیم در این مقاله به چه چیزی اشاره شده است.

ECM ماژول کنترل موتور است. گاهی اوقات به آن ECU نیز می گویند، که هنوز هم درست است زیرا ECU (واحد کنترل موتور) دسته بزرگتری از ماژول های الکترونیکی است که شامل سایر سیستم های کنترلی (مانند تهویه مطبوع، کروز کنترل، کیسه هوا، سیستم ترمز ضد قفل) می شود. می توان گفت که ECM یک ECU است اما ECU لزوما ECM نیست.

TCM ماژول کنترل انتقال است. این واحد گاهی اوقات TCU (واحد کنترل گیربکس) نامیده می شود، اگرچه این می تواند گیج کننده باشد زیرا TCU همچنین می تواند به یک واحد کنترل از راه دور (که ردیابی و ارتباط به و از خودرو را کنترل می کند) اشاره داشته باشد، عملکردی کاملاً متفاوت.

PCM ماژول کنترل پیشرانه است. این از ECM به علاوه TCM تشکیل شده است و یک ماژول کارآمدتر است که در خودروهای جدیدتر یافت می شود. خودروهای قدیمی دارای ECM و TCM هستند.

ECM (یا ECU)

هزینه تعویض ECU

هزینه تعویض ECU

ماژول کنترل موتور اغلب به عنوان “مغز” وسیله نقلیه شناخته می شود. این کامپیوتر با کنترل هوا، سوخت و جرقه عملکرد بهینه موتور و آلایندگی ایده آل را ممکن می کند.

ECM با دریافت داده‌ها از انواع سنسورها در سراسر خودرو و تنظیم محرک‌ها برای ارائه پاسخ مناسب برای موقعیت کار می‌کند. این “تصمیم می گیرد” چه پاسخی را با روش خاصی که توسط سازنده برنامه ریزی شده است ارائه دهد.

به همین دلیل، وسایل نقلیه نمی توانند انواع مختلف ECM را جایگزین کنند، زیرا نوع اشتباه ممکن است باعث کاهش عملکرد یا حتی عدم کارکرد شود.

زمان بندی متغیر سوپاپ، سرعت در حالت آزاد، زمان جرقه زنی، تزریق سوخت، کنترل آلایندگی، کروز کنترل و حفاظت در برابر سرقت تنها برخی از موارد حیاتی هستند که توسط ECM کنترل می شوند. برنامه نویسی دقیقاً نشان می دهد که با هر ترکیبی از اعداد داده شده توسط سنسورها چه اتفاقی باید بیفتد.

برخی از این حسگرها که اطلاعات را از طریق سیم ها به ECM می آورند عبارتند از: سنسورهای سوخت هوا، سنسورهای اکسیژن، حسگرهای MAF (جریان انبوه هوا)، سنسورهای موقعیت میل بادامک و میل لنگ (که به رایانه امکان محاسبه RPM و بار موتور را می دهند)، سنسور موقعیت دریچه گاز، سنسور دمای مایع خنک کننده و سنسور دریچه چرخش گاز خروجی (EGR) (برای اطلاعات انتشار گازهای گلخانه ای).

ECM برای عملکرد خودرو بسیار حیاتی است که در هنگام راه‌اندازی فرآیند بررسی سیستم را طی می‌کند. اگر هر یک از سنسورهای درگیر با سرعت دور آرام در طول این فرآیند مخالف باشد، خودرو در حالت لنگی قرار می گیرد.

این مقدار نیرویی را که موتور ارائه می‌کند و اغلب دنده‌هایی را که می‌توانید برای جلوگیری از آسیب‌های پیشرانه یا موقعیت‌های خطرناک ناشی از سرعت خارج از کنترل استفاده کنید، محدود می‌کند.

TCM : ماژول های کنترل انتقال

ماژول کنترل انتقال

ماژول کنترل انتقال

ماژول کنترل گیربکس چیزی است که به گیربکس در خودروهای اتوماتیک امکان تعویض دنده را می دهد. وسایل نقلیه دنده دستی این را ندارند زیرا راننده TCM است.

سنسورها در خودروهای اتوماتیک اطلاعاتی را به TCM ارسال می کنند تا گیربکس در بهترین زمان دنده را برای بهره وری ایده آل سوخت و عملکرد بهینه موتور تغییر دهد.

برخی از سنسورها عبارتند از: سنسور سرعت خودرو، سنسور سرعت چرخ، سنسور موقعیت دریچه گاز، سنسور سرعت توربین و سنسور دمای سیال انتقال.

اطلاعات زیادی وجود دارد که می تواند از شرایط رانندگی متغیر برای کمک به تنظیم گیربکس ارسال شود. شیب جاده، میزان شتاب یا کاهش سرعت، و سرعت وسیله نقلیه همگی تأثیر می‌گذارند که در آن لحظه کدام دنده بهتر است (همانطور که رانندگان دستی یاد گرفته‌اند).

گیربکس‌های اتوماتیک اغلب به خودرو سواری نرم‌تری نسبت به گیربکس‌های دستی می‌دهند، البته این به ترتیب به برنامه‌ریزی و راننده بستگی دارد.

PCM : ماژول کنترل پیشرانه

ماژول کنترل پیشرانه

ماژول کنترل پیشرانه

ماژول کنترل پیشرانه، شارژ، آلایندگی و سیستم های انتقال خودرو را کنترل می کند. پیشرانه به موتور، گیربکس و خط محرکه اشاره دارد و همان چیزی است که نیرو را از ورودی های دریچه گاز راننده به چرخ ها می رساند.

PCM اساساً یک “مغز” بزرگتر از ECM است، زیرا اغلب شامل خود ECM و TCM می شود. تمام سنسورها داده ها را به PCM ارسال می کنند و با انجام تنظیمات برای عملکرد و کارایی موتور بهینه پاسخ می دهد.

از آنجایی که این وسایل نقلیه جدید مایل ها جمع می شوند، شرکت آنها کامپیوترها “یاد می گیرند” که چگونه ماشین ها کار می کنند تا کارایی را بیشتر کنند.

نسبت هوا به سوخت، دور در دقیقه تعویض دنده، نحوه اعمال ترمز با ABS (سیستم ترمز ضد قفل)، آلایندگی ها، سیستم شارژ، زمان بندی متغیر سوپاپ، سرعت دور آرام، زمان جرقه زنی، تزریق سوخت، سیستم اگزوز، عملکرد دیفرانسیل الکترونیکی و فقط تعدادی از مواردی هستند که توسط PCM کنترل می شوند.

سنسورها شامل آنهایی هستند که در سیستم ABS، چراغ چک موتور، سنسورهای موقعیت دریچه گاز، سنسور MAP (فشار مطلق منیفولد)، سنسور ضربه، سنسور مایع خنک کننده و سنسور اکسیژن وجود دارد. تعدادی از اینها با حسگرهای فهرست شده برای ECM و TCM همپوشانی دارند، زیرا PCM جایگزین هر دوی آنها می شود.

یکی از کارهای مهم PCM این است که با چشمک زدن کدها یا چراغ های روی داشبورد به موقع، راننده را از بروز مشکل آگاه می کند تا از آسیب دیدن خودرو جلوگیری شود.

چالش ها و مسائل

وسایل الکترونیکی خودرو ممکن است در اثر خوردگی (به عنوان مثال از آب) یا در اثر لرزش، اضافه بار ولتاژ یا اتصال کوتاه آسیب ببینند.

علائم یک ماژول معیوب

علائم یک ماژول معیوب

علائم یک ماژول معیوب

از آنجایی که ECM ها، TCM ها و PCM ها کنترل گسترده ای دارند، طیف وسیعی از اثرات یک ماژول شکسته وجود دارد. بسیاری از اینها بر عملکرد کلی خودرو تأثیر می گذارد.

ممکن است موتور اصلا روشن نشود یا موتور به طور متناقض کار کند (لکنت، سرفه، شلیک نادرست یا از کار افتادگی). چراغ های خطا روی داشبورد ممکن است روشن شوند، که می تواند به شما سرنخی بدهد که علت اصلی مشکل چیست.

گیربکس ممکن است آنطور که باید تغییر نکند (تعویض دنده ها ممکن است به طرز ناخوشایندی خشن باشد یا در زمان های نامناسب اتفاق بیفتد) و ممکن است زمانی که پدال گاز فشار داده می شود واکنش تاخیری وجود داشته باشد. این مشکلات نشان دهنده وجود مشکل در TCM در خودروهای قدیمی تر است که دارای آن هستند.

مصرف سوخت یا انتشار گازهای گلخانه ای ممکن است ضعیف باشد. گاهی اوقات این مشکلات برای اولین بار زمانی که یک وسیله نقلیه برای آزمایش معمول آلایندگی وارد می شود، دیده می شود.

از آنجایی که این مشکلات می توانند مشکلات ناشی از انواع قطعات مکانیکی را تقلید کنند، تشخیص دقیق مشکل دشوار است و قطعات الکترونیکی اغلب تنها پس از اتمام همه احتمالات دلیل مشکل تلقی می شوند.

اگر خودرو پس از سال 1995 ساخته شده است، از یک خواننده OBD2 برای بررسی کدها و سپس عیب یابی استفاده کنید تا مطمئن شوید که مشکلی به جز ماژول ها وجود ندارد. دفترچه راهنمای خودرو می تواند در این مورد به شما کمک کند، زیرا می خواهید همه سنسورها را به طور کامل بررسی کنید.

گاهی اوقات یک PCM معیوب برای یک مؤلفه معیوب کد می‌فرستد، در حالی که واقعاً مشکلی با آن مؤلفه وجود ندارد، اما چیزی مانند کد P2509 نباید نادیده گرفته شود.

تعویض ماژول معیوب

خطای ECU

خطای ECU

هنگامی که ECM، TCM یا PCM به عنوان مشکل ایزوله شد، ابتدا بررسی کنید تا مطمئن شوید که صرفاً به به روز رسانی نیاز ندارد. رایانه ها به به روز رسانی منظم نیاز دارند زیرا برنامه نویسی توسط سازنده بهبود یافته است، بنابراین یک به روز رسانی ممکن است مشکل شما را حل کند.

اگر ماژول به روز است اما هنوز کار نمی کند، یک واحد OEM (سازنده تجهیزات اصلی) پیدا کنید تا آن را جایگزین کنید. ماژول‌های پس از فروش، اگرچه معمولاً ارزان‌تر هستند، اما ممکن است کار نکنند، زیرا سازنده نرم‌افزار دقیقی دارد که خودرو برای عملکرد خوب به آن نیاز دارد و تکرار آن دشوار است.

در واقع، برخی از خودروسازان کارهایی را برای جلوگیری از جایگزینی پس از فروش انجام می‌دهند، مانند ایجاد مشکلی که تنها با کد سازنده خاص قابل رفع است. اگر خودروی جدیدتری دارید، تعویض ماژول با هر چیزی غیر از واحد OEM ممکن است ضمانت سیستم انتقال قدرت سازنده را باطل کند.

نصب ماژول جدید معمولاً نسبتاً ساده است تا زمانی که بتوان به راحتی به آن دسترسی داشت. قبل از برداشتن ماژول قدیمی، ابتدا باتری را جدا کنید.

به این ترتیب اگر متوجه شدید که ماژول واقعاً مشکلی ندارد (یعنی اگر ماژول جدید مشکل را رفع نکرد) ماژول قدیمی با وصل کردن باتری در هنگام برداشتن ماژول آسیب ندیده است. برای دستورالعمل های بیشتر، دفترچه راهنمای خودرو را دنبال کنید.

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *