آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

هر چند وقت یکبار سیال دیفرانسیل را تغییر دهید (و هزینه تغییر سیال)

هر چند وقت یکبار سیال دیفرانسیل را تغییر دهید (و هزینه تغییر سیال)

هر چند وقت یکبار سیال دیفرانسیل را تغییر دهید : دیفرانسیل در همه خودروها یافت می شود. گاهی اوقات ممکن است یک دیفرانسیل در قسمت عقب خودرو و گاهی اوقات در قسمت جلو پیدا شود. برخی از خودروها حتی در هر دو طرف دیفرانسیل دارند.

هر چند وقت یکبار سیال دیفرانسیل را تغییر دهید

اگر در خودروی خود دیفرانسیل جلو با گیربکس تعبیه شده است، دیفرانسیل عقب از نوع دیگری روغن استفاده می کند.

معمولاً وقتی خودرویی دارای دیفرانسیل جلو با گیربکس داخلی است، به روغن کاملاً مصنوعی نیاز دارد (مانند Oil SAE 75 تا 85). در مورد دیفرانسیل عقب، به روغن غلیظ تری نیاز دارد که حدود SAE 90 است.

بر خلاف تعویض روغن موتور، فاصله تعویض سیال دیفرانسیل خوشبختانه بسیار بیشتر است. گفته می شود، این یک کار اغلب نادیده گرفته می شود که در آن صرف کمی در حال حاضر جایگزین بسیار بهتری برای هزینه تعمیر دیفرانسیل یا حتی جایگزینی آن است.

مایع دیفرانسیل عقب هر چند وقت یکبار باید تعویض شود؟

توصیه اکثر سازندگان خودرو این است که مایع دیفرانسیل عقب خود را هر 30000 کیلومتر به 60000 کیلومتر تغییر دهید. برای یافتن مقدار دقیق مسافت پیموده شده، به دفترچه راهنمای مالک خودرو خود نگاه کنید.

این فاصله زمانی کوتاه‌تر می‌شود که با سخت‌تر رانندگی کنید. اکثر دفترچه‌های راهنما دارای بخش «شرایط رانندگی شدید» هستند که در صورت اعمال هر یک از شرایط ذکر شده برای محیط خاص و مورد استفاده، فاصله زمانی کوتاه‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

وقتی آماده تعویض مایع هستید، از یک مکانیک مجاز بخواهید این کار را انجام دهد تا چیزی به هم نریزید. کار کثیفی است و سیال دیفرانسیل باید به درستی دور ریخته شود.

برخی از دیفرانسیل ها دارای یک دریچه تخلیه و پرکننده هستند تا فرآیند را آسان تر کنند. در برخی موارد، یک واشر جدید باید نصب شود و قسمت‌های محفظه دیفرانسیل باید از هر گونه آلودگی موجود که ممکن است هنوز وجود داشته باشد از سیال قدیمی تمیز شود. به این ترتیب، این آلاینده ها در مایع جدید مخلوط نمی شوند و در آنجا مشکل ایجاد نمی کنند.

مایع دیفرانسیل جلو هر چند وقت یکبار باید عوض شود؟

مایع دیفرانسیل جلو هر چند وقت یکبار باید عوض شود؟

مایع دیفرانسیل جلو هر چند وقت یکبار باید عوض شود؟

اگر دیفرانسیل جلوی شما با یک گیربکس دستی دارای محفظه مشترک است، ممکن است مایع دیفرانسیل جلوی شما بین 25000 تا 30000 کیلومتر تعویض شود. دوباره، دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید تا میزان دقیق مسافت پیموده شده برای وسیله نقلیه خاص خود را تأیید کنید.

از آنجایی که گیربکس دستی و دیفرانسیل جلو مایع یکسانی دارند، شما هر دو را همزمان تعویض می کنید. مانند دیفرانسیل عقب، مایع دیفرانسیل جلو را فقط باید یک مکانیک مجاز تعویض کرد، مگر اینکه خودتان این کار را انجام دهید.

اگر خودتان قصد تعویض مایع دیفرانسیل را دارید، آماده انجام یک کار نامرتب باشید. روغن دنده غلیظ است، بوی بدی می دهد و به راحتی از لباس شما خارج نمی شود. در حالی که در برخی از دیفرانسیل های عقب پلاگین تخلیه وجود دارد، سایر دیفرانسیل های عقب دارای پوششی هستند که به جای آن باید برداشته شود.

یک ماهیتابه عریض آماده داشته باشید که زیر آن یک پارچه پلاستیکی قطره ای قرار دهید. وسیله نقلیه خود را روشن کنید و چند دقیقه آن را در اطراف بلوک برانید تا روغن گرم شود. سپس چند لباس کار بپوشید و برای کثیف شدن آماده شوید. اگر روغن دنده در دمای کارکرد یا نزدیک به آن است، بهتر است دستکش بپوشید تا خود را نسوزانید.

البته می توانید فقط یک مکانیک استخدام کنید و از دردسر کثیف شدن نجات پیدا کنید. به علاوه، مراجعه به یک متخصص اطمینان حاصل می کند که کار به درستی انجام می شود تا ایمنی بیشتری داشته باشید و خطر اشتباه کمتری داشته باشید.

هزینه تغییر سیال دیفرانسیل

هزینه تغییر سیال دیفرانسیل میتواند با توجه به نوع خودرو متغغییر باشد .

برای پر کردن هر دیفرانسیل، در بیشتر موارد به 1 تا 4 لیتر روغن نیاز دارید (باز هم بسته به مدل خودرو).

توجه داشته باشید که هزینه فوق فقط برای مسکن تک دیفرانسیل اعمال می شود. اگر تمام چرخ متحرک دارید، ممکن است لازم باشد بسته به فاصله زمانی تعمیر و نگهداری، هزینه را دو برابر کنید.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *