آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 دلیل که چرا آب از اگزوز ماشین شما می آید

5 دلیل که چرا آب از اگزوز ماشین شما می آید

5 دلیل که چرا آب از اگزوز ماشین شما می آید : موتور احتراق داخلی یک وسیله نقلیه در طی فرآیند احتراق خود گازهای خروجی از اگزوز ساطع می کند. بد است اگر این گازها در موتور بمانند به همین دلیل است که خودروها با سیستم اگزوز ساخته می شوند.

5 دلیل که چرا آب از اگزوز ماشین شما می آید

این اساساً لوله ای است که به گازهای خروجی از موتور اجازه می دهد تا خارج شوند. لوله کشی گازهای خروجی را از طریق لوله اگزوز هدایت می کند و به اتمسفر می رود.

گاهی اوقات متوجه خروج آب از لوله اگزوز خواهید شد. این بدان معنی است که آب به دلایلی از سیستم اگزوز شما می آید. لزوماً لازم نیست وقتی این اتفاق می افتد وحشت کنید زیرا همیشه به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد.

فقط باید تمام دلایل احتمالی خروج آب از اگزوز را بدانید. به این ترتیب، می توانید علائم را برای آنچه هستند تشخیص دهید. اگر اتفاقاً جدی است، می‌توانید قبل از بردن آن به مکانیک خودتان آن را بگویید.

5 دلیل اصلی خروج آب از لوله اگزوز شما

دود سفیدی که از اگزوز می‌وزد

دود سفیدی که از اگزوز می‌وزد

شماره 1 – تراکم آب موتور

هنگامی که موتور شما فرآیند احتراق داخلی را طی می کند، آلاینده های مختلفی تشکیل می شوند. سه آلاینده اصلی بخار آب، نیتروژن و دی اکسید کربن هستند.

با خروج گازهای خروجی از محفظه، دی اکسید کربن و آب با هم مخلوط می شوند. هرچه موتور بیشتر خنک شود، تراکم آب در اگزوز برای کسانی که از بیرون هستند قابل مشاهده است.

لوله اگزوز دارای قطرات کوچکی از آب خواهد بود که از آن خارج می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، شما هیچ نگرانی در مورد آن ندارید. پس از گرم شدن وسیله نقلیه، قطرات آب باید در عرض چند دقیقه متوقف شود.

شماره 2 – موتور داغ

ماشین هنگام توقف می لرزد

ماشین هنگام توقف می لرزد

موتور شما بیشترین گرما را در اولین استارت خودرو تولید می کند. روغن موجود در موتور هنوز به زمان نیاز دارد تا به جریان بیفتد و قطعات را روغن کاری کند تا خنک شوند. اما، در حالی که موتور داغ است، سیستم اگزوز نیز داغ خواهد بود.

اگر دمای بیرون سرد باشد، بخار آب در اگزوز ایجاد می شود. در نتیجه قطرات آب برای چند دقیقه از لوله اگزوز خارج شده و سپس پاک می شوند. اگر آنها روشن نشوند، می تواند به معنای دردسر بزرگ باشد.

شماره 3 – مبدل کاتالیزوری

علائم بد مبدل کاتالیزوری

علائم بد مبدل کاتالیزوری

هر خودرو دارای قطعه ای به نام مبدل کاتالیزوری است. این جزء میزان انتشار گازهای سمی منتشر شده از سیستم اگزوز را کاهش می دهد. به این ترتیب، انتشار گازهای گلخانه ای برای محیط زیست یا افراد مضر نیست.

در طی فرآیند تبدیل، آثاری از بخار آب تولید می شود. این باعث می شود که قطرات آب از لوله اگزوز بیرون بیفتد که دوباره باید خود به خود و کاملا طبیعی از بین برود.

شماره 4 – خرابی واشر سر

واشر سر بد

واشر سر بد

سه دلیل اول که در اینجا ذکر شده است، به طور کلی دلیلی برای نگرانی نیست. زمانی که باید شروع به نگرانی کنید این است که آبی که از اگزوز شما می آید ناشی از دمیده شدن واشر سر باشد.

واشرهای سر دمیده اغلب به صورت دود سفیدی که از لوله اگزوز خارج می شود ظاهر می شود. همچنین ممکن است متوجه حباب هوا در مخزن خنک کننده و مشکلات گرمای بیش از حد شوید. این موضوع باید زودتر حل شود. گرم شدن بیش از حد موتور می تواند باعث انواع مشکلات شود و حتی ممکن است شما را سرگردان کند.

شماره 5 – پیستون ها یا رینگ های بد

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

یک پیستون نامناسب یا حلقه‌های پیستون فرسوده معمولاً باعث خروج آب از لوله اگزوز نمی‌شوند، مگر اینکه واشرهای سر نیز دمیده شوند یا تراکم باقی‌مانده در سیستم اگزوز وجود داشته باشد. با این حال، پیستون‌ها یا رینگ‌های بد باعث ضربه بیش از حد می‌شوند که می‌تواند دوده اگزوز، دود آبی یا باقی مانده‌های روغنی در اطراف لوله اگزوز ایجاد کند.

همانند واشرهای سر دمیده، نمی‌خواهید این یکی را نیز بدون تعمیر طولانی مدت بگذرانید.

نتیجه

بیشتر این دلایل ناشی از اثرات بخار آب است. اگر هوای بیرون در محیط شما سرد باشد، لوله اگزوز و سایر اجزای وسیله نقلیه شما سرد خواهند بود. این بدان معنی است که گرمای تولید شده از موتور شما در حین کار باعث می شود که هر جا بخار آب وجود داشته باشد، تراکم آب ایجاد شود.

از آنجایی که بخار آب معمولاً در سیستم اگزوز یافت می شود، به همین دلیل است که مقدار زیادی از تراکم آب از لوله اگزوز خارج می شود.

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *