آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

روغن در مخزن خنک کننده

روغن در مخزن خنک کننده

روغن در مخزن خنک کننده :موتورهای امروزی برای حفظ سلامت و رفاه بسیاری از سیستم ها بر جریان مناسب سیالات متکی هستند. مهمتر از همه، جریان روغن روغن کاری بسیار مورد نیاز را برای قطعات متحرک موتور فراهم می کند، در حالی که خنک کننده با کنترل دمای داخلی از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. فقدان جریان در هر یک از سیستم ها می تواند باعث آسیب در مدت نسبتاً کوتاه شود.

روغن در مخزن خنک کننده :

در موارد خاص، مایعات حیاتی یک وسیله نقلیه ممکن است با هم مخلوط شوند و باعث نگرانی قابل توجهی شود. اگر علت اصلی چنین وضعیتی در کوتاه مدت برطرف نشود، سلامت کلی موتور ممکن است آسیب ببیند. بنابراین، هنگام تلاش برای جداسازی منبع آلودگی متقاطع سیال، زمان بسیار مهم است.

یکی از رایج ترین نشانه های آلودگی متقابل سیال زمانی رخ می دهد که روغن در مخزن مایع خنک کننده موتور یا مخزن سرریز ضد یخ ظاهر شود. این به عنوان یک نشانه مستقیم است که روغن وارد سیستم خنک کننده موتور شده است و در نتیجه کارایی آن را به خطر می اندازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آلودگی روغن سیستم خنک کننده و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلاتی در صورت بروز در آینده به ادامه مطلب مراجعه کنید.

روغن موجود در خنک کننده چگونه است؟

روغن در مخزن سرریز مایع خنک کننده

روغن در مخزن سرریز مایع خنک کننده

روغن و مایع خنک کننده به راحتی با هم مخلوط نمی شوند. به همین دلیل، تغییر محسوسی در حالت مایع خنک کننده و روغنی که با یکدیگر در تماس هستند رخ می دهد.

خنک کننده آلوده به روغن اغلب قوام لزج و غلیظی به خود می گیرد و به رنگ خاکستری یا قهوه ای به نظر می رسد. این تنها با آشکارتر شدن آلودگی به طور فزاینده ای آشکار می شود.

در ابتدا، مخزن خنک کننده موتور ممکن است در صورت آلوده شدن به روغن، ظاهری کدر به نظر برسد. با گذشت زمان، ممکن است متوجه یک ساختمان لایه شیری رنگ در خود مخزن شوید که اغلب دید کلی را محدود می کند.

در شدیدترین موارد، این ماده مخلوط ممکن است از زیر درپوش مخزن سرریز نیز شروع به تخلیه کند.

اگر روغن وارد خنک کننده شما شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر روغن به داخل مایع خنک کننده موتور شما راه پیدا کند، عواقب زیادی وجود دارد. مهمتر از همه، ظرفیت موتور برای محافظت از خود در برابر گرمای بیش از حد به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

با گذشت زمان، آلودگی متقابل روغن / خنک کننده منجر به مسدود شدن راه های خنک کننده مختلف می شود و در نتیجه از تبادل گرما مناسب جلوگیری می کند.

علاوه بر این، هر زمان روغن در سیستم خنک کننده موتور ظاهر شود، احتمال ورود مایع خنک کننده به سیستم روغن کاری موتور را نباید نادیده گرفت. عواقب این نوع آلودگی می تواند برای یاتاقان موتور و سایر سطوح بحرانی مخرب باشد.

روغن در خنک کننده در مقابل خنک کننده در روغن

خنک کننده در روغن

خنک کننده در روغن

خنک کننده در روغن

در حالت ایده آل، روغن موتور و مایع خنک کننده هرگز نباید با هم مخلوط شوند. اگرچه این سیالات در نزدیکی یکدیگر در چندین نقطه در طول مسیر حرکت خود به گردش در می آیند، آنها باید همیشه از طریق ابزارهای ساختاری از یکدیگر مهر و موم شوند.

با این وجود، تحت شرایط خاص، روغن می تواند در نتیجه یک یا چند مشکل راه خود را به داخل خنک کننده، و خنک کننده به داخل روغن پیدا کند.

وقتی روغن وارد سیستم خنک‌کننده موتور می‌شود، راه‌های خنک‌کننده مختلف، از جمله راه‌های موجود در رادیاتور خودرو را متوقف می‌کند. این می تواند باعث شود که راندمان خنک کننده موتور به زیر نرخ ایده آل برسد.

برعکس، زمانی که مایع خنک‌کننده وارد سیستم روان‌کاری موتور می‌شود، ویسکوزیته روغن به طور موثر کاهش می‌یابد و در نتیجه تعدادی از اجزای حیاتی را در برابر سایش سریع آسیب‌پذیر می‌کند.

علل احتمالی روغن در خنک کننده

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است روغن در مخزن مایع خنک کننده خودرو ظاهر شود. هیچ یک از این شرایط ایده آل نیستند و نیاز به مداخله به موقع برای جلوگیری از آسیب های ناخواسته موتور دارند.

درک علل احتمالی پشت این آلودگی می تواند در هنگام تلاش برای بازگرداندن خودرو به سرویس به روشی سریع مفید باشد. در زیر چندین مورد از مهمترین دلایل ورود روغن به سیستم خنک کننده موتور آورده شده است.

شماره 1 – واشر سر نشتی

علائم واشر سر دمیده شده

علائم واشر سر دمیده شده

شایع ترین علت آلودگی روغن در مخزن مایع خنک کننده خودرو، دمیده شدن واشر سر است. واشر سر موتور هر سر سیلندر مربوطه را از خود بلوک موتور آب بندی می کند.

این عمل آب بندی همچنین از مخلوط شدن روغن، خنک کننده و گازهای تراکمی جلوگیری می کند.

شماره 2 – سرسیلندر/بلوک ترک خورده

آسیب بلوک موتور

آسیب بلوک موتور

در موارد نادر، اجزای واقعی مهر و موم شده توسط واشر سر نیز ممکن است ترک خورده یا در معرض خطر دیگری قرار گیرند، در نتیجه اجازه می دهد خنک کننده و روغن آزادانه مخلوط شوند.

خرابی‌های ساختاری از این نوع می‌تواند برای بلوک موتور و سر سیلندر اتفاق بیفتد که اغلب نیاز به تعویض کامل دارد.

شماره 3 –مبدل حرارتی یا کولر روغن ضعیف

وسایل نقلیه امروزی اغلب دارای تعدادی مبدل حرارتی ساخته شده هستند که قصد دارند روغن روانکار را تا سطوح قابل قبول خنک کنند. برخی از خودروها دارای خنک کننده روغن هستند، در حالی که بسیاری از آنها از خنک کننده روغن گیربکس نیز استفاده می کنند.

نشت داخلی در هر یک از این اجزا می تواند باعث مخلوط شدن روغن با مایع خنک کننده خودرو شود.

شماره 4 – روغن به طور تصادفی در مخزن خنک کننده پر شده است

اگرچه ممکن است این سناریو تا حدی دور از ذهن به نظر برسد، اما مایعات توسط افراد خوش‌نیت خیلی بیشتر از چیزی که تصور می‌شود به ظرف اشتباهی هدایت می‌شوند. با این حال، اقدامات اصلاحی باید انجام شود.

اگر در مخزن خنک کننده خود روغن پیدا کردید چه باید کرد؟

ابتدا باید علت اصلی آلودگی روغن موتور برطرف شود. این البته مستلزم تشخیص موضوع مورد بحث است.

این کار اغلب با استفاده از تستر فشار سیستم خنک کننده در حین بررسی نشتی انجام می شود. اگر فشارها در طول چنین آزمایشی کاهش یابد، اما هیچ نشتی خارجی یافت نشد، احتمال خرابی مربوط به واشر کاملاً محتمل است.

پس از تعیین محل نشتی متخلف، باید تعمیرات مناسب انجام شود و سیستم خنک کننده باید از روغن باقیمانده شسته شود. بسیاری از فلاش های سیستم خنک کننده تجاری موجود برای این منظور ارائه می شوند، اگرچه برخی از مصرف کنندگان به جای آن از جایگزین هایی مانند صابون ظرفشویی استفاده می کنند.

علاوه بر این، در صورت امکان، توصیه می شود قبل از تمیز کردن با دست، مخزن مایع خنک کننده خودرو را بردارید.

اگر در مخزن خنک کننده روغن وجود داشته باشد می توانید رانندگی کنید؟

مخزن خنک کننده روغن دارد

مخزن خنک کننده روغن دارد

ظاهر روغن در مخزن سرریز مایع خنک کننده موتور را نباید به سادگی گرفت. ادامه کار با یک وسیله نقلیه در این حالت می تواند منجر به تعدادی از مشکلات عملیاتی شود که مهمترین آنها شامل گرمای بیش از حد است.

گاهی اوقات، تهدید گرمای بیش از حد، و آسیبی که می‌تواند در اثر گرمای بیش از حد ایجاد شود، می‌تواند بسیار نگران‌کننده‌تر از خود آلودگی نفتی باشد.

هنگامی که یک موتور بیش از حد گرم می شود، مستعد تعدادی از مشکلات مکانیکی جدی می شود. از میان این مسائل، تعداد کمی به اندازه چشم‌انداز واشر سر دمیده، ترک‌خوردگی سر سیلندر یا بلوک موتور به‌شدت برجسته یا نگران‌کننده هستند. خرابی از این نوع می تواند به راحتی موتور را از کار بیاندازد و اغلب نیاز به تعمیرات اساسی پرهزینه دارد.

در هر صورت، علت اصلی آلودگی متقاطع روغن/ خنک کننده باید در اسرع وقت تشخیص داده شود و برطرف شود. انجام این کار از بروز آسیب های اضافی جلوگیری می کند، که بسیاری از آن ها می تواند بسیار پرهزینه باشد.

اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، باید در اولین فرصت موجود با یک مرکز خدمات مورد اعتماد وقت بگیرید.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *