آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

نحوه تمیز کردن خوردگی باتری خودرو (فرایند 6 مرحله ای آسان)

نحوه تمیز کردن خوردگی باتری خودرو (فرایند 6 مرحله ای آسان)

نحوه تمیز کردن خوردگی باتری خودرو : آیا تا به حال کاپوت وسیله نقلیه خود را بالا برده اید و متوجه شده اید که یک ماده گچی سفید، سبز یا آبی در اطراف قسمت بیرونی باتری شما رسوب کرده است؟ اگر چنین است، چیزی که مشاهده کردید یک مورد خوردگی باتری بود.

نحوه تمیز کردن خوردگی باتری خودرو (فرایند 6 مرحله ای آسان)

این خوردگی معمولاً روی پایه‌های باتری و همچنین پایانه‌های کابل باتری مربوطه دیده می‌شود. متأسفانه، خوردگی ترمینال باتری بسیار رایج است و این پتانسیل را دارد که با گذشت زمان به یک مانع تبدیل شود که اغلب منجر به مشکلات عملیاتی خودرو می شود.

خوشبختانه، این نیز یک مشکل نسبتاً ساده برای درمان است. در واقع، خوردگی باتری را می‌توان در عرض چند دقیقه، توسط هر کسی با مجموعه‌ای از ابزارهای اولیه و چند محصول خانگی از بین برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تأثیر خوردگی باتری بر خودروی شما و آنچه که می توانید برای اصلاح این وضعیت دردسرساز انجام دهید، بخوانید.

چه چیزی باعث خوردگی باتری خودرو می شود؟

باتری ماشین خورده

باتری ماشین خورده

در واقع سه نوع اصلی خوردگی باتری وجود دارد و هر کدام به دلایل متفاوتی رخ می دهد. اگرچه منبع هر نوع خوردگی ممکن است متفاوت باشد، اما اگر به سرعت برطرف نشود، همه به یک اندازه قادر به ایجاد سردرد برای رانندگان هستند.

رایج ترین نوع خوردگی، خوردگی است که از طریق تخلیه طبیعی گاز هیدروژن از داخل باتری رخ می دهد. گاز هیدروژن زمانی که اسید باتری گرم و سرد می شود تولید می شود و از طریق دریچه های موجود در محفظه باتری خودرو خارج می شود. به نوبه خود، این گاز با سرب در ستون های باتری واکنش می دهد و به عنوان یک محصول فرعی باعث ایجاد خوردگی می شود.

یکی دیگر از انواع رایج خوردگی، خوردگی است که در اثر واکنش بین گیره های ترمینال مسی باتری و پست های آن ایجاد می شود. این معمولاً تنها زمانی اتفاق می‌افتد که پایه‌های باتری در معرض رطوبت قرار می‌گیرند و از طریق تجمع خوردگی که به رنگ سبز است شناسایی می‌شود.

خوردگی باتری همچنین می تواند از طریق فرآیندی به نام سولفاتاسیون رخ دهد. تمام باتری‌های خودرو حاوی ماده شیمیایی به نام اسید سولفوریک هستند که با افزایش سن می‌تواند متبلور شود، مخصوصاً زمانی که باتری به طور مرتب شارژ نمی‌شود. این نوع خوردگی معمولاً با باتری هایی که به پایان عمر مفید خود نزدیک می شوند یا در خودروهایی که به ندرت کار می کنند، مرتبط است.

چگونه خوردگی روی وسیله نقلیه شما تأثیر می گذارد

خوردگی ترمینال باتری، تقریباً در هر درجه ای، این پتانسیل را دارد که تأثیر منفی بر توانایی وسیله نقلیه شما برای کارکرد طبق نظر داشته باشد. این خوردگی باعث ایجاد مقاومت در مدار الکتریکی خودرو می شود و در نتیجه جریان الکتریکی را در سراسر سیستم های الکتریکی خودرو مختل می کند.

تقریباً تمام سیستم‌های الکتریکی خودرو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از یک ولتاژ از پیش تعیین‌شده خاص خارج شوند. مقاومت بیش از حد ناشی از خوردگی ترمینال باتری می تواند جریان را تا حد افت ولتاژ به زیر آستانه عملیاتی یک مدار خاص مختل کند.

در نتیجه، تعدادی از سیستم‌های خودرو، به‌ویژه سیستم‌هایی که مربوط به راه‌اندازی و شارژ هستند، می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. در واقع، یکی از رایج ترین علائم خوردگی ترمینال باتری، عدم وجود میل لنگ یا کند بودن میل لنگ است.

باتری یک وسیله نقلیه به عنوان منبع انرژی منحصر به فرد آن در هنگام لنگ زدن عمل می کند. وقتی باتری نتواند حداکثر ولتاژ و آمپر را از طریق کابل‌های مربوطه خود رله کند، اغلب خودرو روشن نمی‌شود.

نحوه تمیز کردن پایانه های باتری خورده شده

برس پست باتری

برس پست باتری

شش مرحله زیر به شما در تمیز کردن پایه‌ها و پایانه‌های باتری کمک می‌کند و در نتیجه یکپارچگی را به سیستم‌های الکتریکی خودروتان باز می‌گرداند.

لوازم خود را آماده کنید: قبل از شروع تمیز کردن، باید تمام لوازم مورد نیاز را جمع آوری کنید. آنها به شرح زیر است:

  • پاک کننده ترمینال باتری یا جایگزین خانگی (جوش شیرین/آب)
  • برس ترمینال باتری یا مسواک قدیمی
  • بازدارنده خوردگی یا ژله نفتی
  • دستمال پارچه ای یا پارچه ای
  • دستکش لاستیکی محافظ
  • مجموعه اولیه ابزارهای دستی

مرحله 1: کابل های باتری را بردارید

اکنون کابل های باتری خود را بردارید. ابتدا کابل منفی را بردارید و سپس کابل مثبت را بردارید. اطمینان حاصل کنید که هر یک از این کابل ها شلی کافی داشته باشند تا پایانه های آن ها به خوبی تمیز شود.

اگر هر یک از ترمینال‌ها دچار خوردگی شده است، یا ساختاری مشکوک دارد، جایگزینی را به عنوان مناسب‌ترین گزینه در نظر بگیرید.

مرحله 2: هر ترمینال را تمیز کنید

در مرحله بعد، برای تمیز کردن هر ترمینال آماده شوید. اگر از یک محصول خریداری شده در فروشگاه مانند پاک کننده باتری CRC استفاده می کنید، این محلول را می توان در این زمان روی هر پایانه اسپری کرد.

اگر تصمیم گرفتید محلول پاک کننده خود را تهیه کنید، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب مخلوط کنید. این مخلوط را هم بزنید تا تمام جوش شیرین کاملا حل شود و آن را به پایانه های کابل باتری خود بمالید. از طرف دیگر، برخی از رانندگان استفاده از سرکه را به شیوه ای مشابه انتخاب می کنند.

با استفاده از محلول تمیزکننده، هر پایانه را با استفاده از ترمینال باتری به شدت تمیز کنید برس تمیز کننده مانند شوماخر (خوب و ارزان) تا زمانی که تمام علائم خوردگی از بین برود. یک مسواک قدیمی با تلاش اضافی نیز موثر خواهد بود.

همچنین ایده خوبی است که هر پایانه را پس از از بین بردن تمام خوردگی مجدداً از نظر آسیب بررسی کنید.

مرحله 3: پست های باتری را تمیز کنید

اکنون هر پایه باتری را تمیز خواهید کرد، تقریباً به همان روشی که هر پایانه را تمیز کردید. محلول تمیزکننده ترمینال خود را روی هر پایه باتری بمالید و با کمک همان برس فوق به شدت تمیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که پس از اتمام هیچ خوردگی باقی نمی ماند.

مرحله 4: تمام باقی مانده ها را پاک کنید

هنگامی که تمام خوردگی ها از هر دو پایه و پایانه های باتری شما پاک شد، تمام باقی مانده ها باید حذف شوند.

یک پارچه را خیس کنید و هرگونه خوردگی یا باقیمانده تمیز کردن باقیمانده را پاک کنید تا هر پایانه ظاهری براق و فلزی نشان دهد.

مرحله 5: از بازدارنده خوردگی استفاده کنید

اکنون هر پست باتری را با یک بازدارنده خوردگی می پوشانید تا از بروز مشکل مشابه در آینده جلوگیری کنید. می توان بین استفاده از محصولات بازدارنده خریداری شده در فروشگاه یا ژل نفتی، که هر کدام به یک اندازه موثر هستند، یکی را انتخاب کرد.

بازدارنده خوردگی مورد علاقه ما NCP2 Noco است که بر پایه روغن است بنابراین بیشتر از سایرین دوام می آورد.

مرحله 6: پایانه های باتری را دوباره وصل کنید

با تمیز کردن، بازرسی و درمان همه چیز، زمان آن رسیده است که ترمینال های خود را دوباره به پست های باتری مربوطه وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که هر کدام به اندازه کافی سفت شده اند و تا حدی شل نباشند.

چگونه از خوردگی باتری خودرو جلوگیری کنیم

چگونه از خوردگی باتری خودرو جلوگیری کنیم

چگونه از خوردگی باتری خودرو جلوگیری کنیم

اگر هنوز خوردگی روی پایه‌های باتری یا پایانه‌های شما ایجاد نشده است، چندین اقدام پیشگیرانه وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی انجام دهید.

رعایت اقدامات زیر می تواند از سیستم الکتریکی خودروی شما محافظت کند و شما را در برابر بسیاری از نگرانی های عملیاتی که اغلب با خوردگی باتری همراه است، محافظت کند.

از اسپری های بازدارنده خوردگی استفاده کنید

امروزه تعدادی بازدارنده خوردگی در بازار موجود است که می‌توان آن‌ها را به راحتی روی پایه‌ها و پایانه‌های باتری اسپری کرد تا از ایجاد خوردگی جلوگیری شود. این محصولات به دلیل توانایی آنها در مهر و موم کردن اتصالات باتری از نفوذ آب کار می کنند.

در غیاب اسپری ترمینال خاص، WD40 نیز می تواند به همان شیوه مورد استفاده قرار گیرد.

از روغن/ژل بازدارنده خوردگی استفاده کنید

روغن‌ها و ژل‌های بازدارنده خوردگی مانند درمان‌های بازدارنده خوردگی در قالب اسپری، برای مهر و موم کردن پست‌ها و پایانه‌های باتری از اثرات نفوذ آب کار می‌کنند.

محصولاتی از این نوع برای پوشش کامل بیرونی اتصالات مربوط به باتری استفاده می شود، جایی که برای مدت زمان طولانی باقی می مانند. بسیاری از رانندگان نیز از ژل نفتی به روشی مشابه استفاده می کنند.

از پدهای بازدارنده خوردگی استفاده کنید

پدهای پست باتری بازدارنده خوردگی را می توان به صورت مجزا یا همراه با یک بازدارنده خوردگی مشتق از مواد شیمیایی برای جلوگیری از ایجاد چنین تجمعی استفاده کرد.

این پدها معمولاً در یک ترکیب مقاوم در برابر خوردگی اشباع می شوند و برای جلوگیری از خروج گاز هیدروژن بین محفظه باتری و پست ها طراحی شده اند.

مراقب سلامت سیستم شارژ باشید

همچنین با نظارت دقیق بر روی سیستم شارژ خودرو می توان از خوردگی باتری جلوگیری کرد. این سیستم از یک دینام تسمه محور استفاده می کند تا جریان برق ثابتی را به باتری خودرو در هنگام کار ارائه دهد.

یک دینام کم یا بیش از حد شارژ می تواند منجر به مجموعه ای از شرایط خوردگی مانند سولفاته شود.

تمیز کردن در مقابل تعویض پایانه های باتری خورده شده

پایانه های باتری

پایانه های باتری

به طور کلی، بیشتر پایانه های باتری خورده شده را می توان به میزان رضایت بخشی تمیز کرد. با این حال، در شدیدترین موارد، این ممکن است امکان پذیر نباشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، تعویض ترمینال ضروری می شود.

فرآیند تمیز کردن پایانه‌های باتری فقط چند دقیقه طول می‌کشد و هر کسی که توانایی مکانیکی مناسبی دارد می‌تواند آن را تکمیل کند. هر زمان که پایانه های باتری هنوز از نظر ساختاری سالم هستند، این به عنوان اقتصادی ترین راه حل عمل می کند.

با این حال، خوردگی می تواند آنقدر شدید شود که به یکپارچگی ساختاری پایانه های باتری آسیب برساند. پایانه‌ها می‌توانند تا حدی خورده شوند که در سطح تماس خود سوراخ شوند، یا محکم کردن محکم در جای خود دشوار شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، جایگزینی ضروری می شود.

آیا می توانید پایانه های باتری خودرو را بدون قطع کردن تمیز کنید؟

برای تمیز کردن کامل خوردگی اتصالات باتری، هر دو ترمینال باید از پست های مربوطه خود خارج شوند. عدم انجام این کار، دسترسی به سطوح تماس بین پست و پایانه های باتری را با هرگونه مواد تمیزکننده ای که قرار است استفاده شود، غیرممکن می کند.

در نتیجه، تمیز کردن پایانه‌های باتری بدون جدا کردن آن‌ها، کاری جز از بین بردن خوردگی سطح ندارد. این می تواند شما را با بسیاری از علائم مشابهی که قبل از تمیز کردن با آن مواجه بودید، از زمان حرفه ای ایجاد کند اتصال هر ترمینال به پست بازیابی نشد.

با جدا کردن پایانه های کابل باتری خود از پست های باتری مربوطه، می توانید خوردگی را به طور کامل از بین ببرید، در حالی که یکپارچگی ساختاری ترمینال را نیز ارزیابی کنید. در این فرآیند، بهتر می توانید در مورد اینکه آیا تعویض ترمینال ضروری است یا خیر، قضاوت درستی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *