آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

نحوه تعویض شمع خودرو

نحوه تعویض شمع خودرو

نحوه تعویض شمع خودرو:  تعویض شمع ها ممکن است ساده یا به طرز آزاردهنده ای دشوار باشد. همه چیز بستگی به این دارد که چه تعداد درپوش، شیلنگ، دسته سیم و سایر قطعات متفرقه را باید جابجا کنید یا بردارید تا به دوشاخه دسترسی داشته باشید.

آموزش تعویض شمع خودرو

تعویض شمع ها ممکن است ساده یا به طرز آزاردهنده ای دشوار باشد. همه چیز بستگی به این دارد که چه تعداد درپوش، شیلنگ، دسته سیم و سایر قطعات متفرقه را باید جابجا کنید یا بردارید تا به دوشاخه دسترسی داشته باشید.

و اگر موتور در یک فضای کوچک گیر کرده باشد، می تواند رسیدن به دوشاخه را دشوارتر کند. با وجود این، شمع ها به ناچار باید تعویض شوند.

در اکثر خودروهای امروزی، سازنده نیاز به تعویض دوشاخه در حدود 100000 کیلومتر  دارد. این استقامت خیره کننده ای است با توجه به اینکه چندین سال تعویض دوشاخه به اندازه هر 12000 تا 15000 کیلومتر  اتفاق افتاده است.

چرا شمع ها را تعویض کنیم؟

دلیل اصلی تعویض این است: خودروی شما به فاصله زمانی تعویض شمع توصیه شده توسط سازنده رسیده است. باید بتوانید این اطلاعات را در دفترچه راهنمای مالک خود پیدا کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد، امروزه 100000 کیلومتر  عمر شمع معمولی است، اما ممکن است برای ماشین شما کمتر باشد، بنابراین دفترچه راهنمای مالک باید راهنمای شما باشد.

دلیل دوم این است که ماشین شما در حال حرکت است و پس از انجام برخی تکالیف تشخیصی، به نظر می رسد که شمع ها مقصر هستند. دویدن خشن، شلیک نادرست، مشکل در راه اندازی و/یا کد تشخیصی OBD II ممکن است شما را به نیاز به شمع های جدید راهنمایی کند.

به طور کلی، هر کار تعویض شمع مستلزم تعویض همه شمع ها است. برخی از موتورها یک شمع در هر سیلندر خواهند داشت، اما امروزه خودروهایی در جاده ها هستند که در هر سیلندر از دو شمع استفاده می کنند. اگر در این مورد مطمئن نیستید، فروشنده یا فروشنده قطعات یا همسر شما می تواند به شما بگوید که به چه تعداد نیاز دارید.

تعویض شمع چقدر سخت است؟

آموزش تعویض شمع خودرو 

آموزش تعویض شمع خودرو

برای مکانیک باتجربه DIY، دوشاخه هر خودرویی قابل تعویض است. برای افرادی که تازه وارد کار تعمیر خودرو می شوند، تعویض دوشاخه ممکن است یک کار دلهره آور باشد و دلیل آن اینجاست.

برای اکثر طرح‌بندی‌های موتور امروزی، ممکن است دو مشکل پیش بیاید:

قسمت بالای موتور و دوشاخه ها ممکن است زیر یک یا چند درپوش، سپر حرارتی (ها)، شیلنگ های متعدد، بسته های سیم کشی بسته شده، و ساختار تکیه گاه زیرپوش پنهان باشند.

مظالب مرتبط آکام پارت :

اگر موتور به صورت متقاطع و به ویژه یک V6 نصب شده باشد، ممکن است سر سیلندر عقب در مقابل فایروال قرار گرفته باشد که باعث می شود دوشاخه ها تقریباً غیرممکن شود.

برای این مواقع، تعویض دوشاخه ها باید با جابجایی یا حذف چیزهایی که سر راه هستند، انجام شود. و ممکن است مجبور شوید نیاز به دستیابی به فضای باریکی بین موتور و فایروال را برای دسترسی به دوشاخه های پنهان شده در آنجا در نظر بگیرید.

این مراحل می تواند بخش دلهره آور کار باشد. غیر ممکن نیست، اما قابل تامل است. باید از خود بپرسید: “آیا من واقعاً این چالش را می خواهم؟”

ابزارهایی که نیاز دارید

این یک لیست ابزار توصیه شده برای کار شمع است. مجموعه ابزار مکانیک خوب شامل برخی از این موارد می شود.

 • جغجغه درایو 3/8 اینچی
 • سوکت شمع درایو 3/8 اینچی (5/8 اینچ، 13/16 اینچ و 18 میلی متر رایج ترین اندازه ها هستند)
 • پسوند(های) درایو 3/8 اینچی
 • مفصل جهانی درایو 3/8 اینچی
 • آچار ترکیبی 10 میلی متری
 • بوت کش شمع
 • گیج فاصله شمع
 • آچار گشتاور 3/8 اینچی
 • لوله گریس دی الکتریک سیلیکونی
 • بسته بندی سیم نایلونی مشکی (طول 8 اینچ)
 • یک قوطی قهوه تمیز برای مهره ها، پیچ ها و قطعات کوچک مرتبط که در حین کار جدا می شوند
 • یک برس رنگی با عرض ۱/۲ اینچ
 • بسته پنبه ای
 • جارو برقی را با یک ابزار شکاف باریک بخرید

راهنمای خرید برای ماشین خاص خود

هنگامی که وارد کار شدید، ممکن است به یک یا دو ابزار اضافی نیاز پیدا کنید. برای مثال، موتور شما ممکن است به یک پسوند درایو 3/8 اینچی طولانی‌تر نیاز داشته باشد تا امکان دسترسی به شاخه‌های تنظیم عمیق‌تر را فراهم کند. و یک دسته فلکس درایو 3/8 اینچی، به طول 12 اینچ، گاهی اوقات می تواند برای شل کردن اولیه شاخه ها بسیار مفید باشد.

روش تعویض شمع

بهترین شمع ها

بهترین شمع ها

پیش پروژه

قبل از شروع، تمام ابزار و لوازم مورد نیاز را به راحتی در دسترس داشته باشید. خرید مجموعه جدید شمع ها را فراموش نکنید. مگر اینکه بودجه شما واقعاً محدود باشد، ارزان نشوید. شمع های با کیفیت بالا برای کیلومترهای بیشتری نسبت به شمع های ارزان قیمت عملکرد خوبی خواهند داشت.

شکاف توصیه شده و گشتاور نصب دوشاخه ها را از فروشنده قطعات بخواهید. این اطلاعات را می توان در دفترچه راهنمای فروشگاه شما نیز یافت.

در طول این کار، به جدا کردن هر دوشاخه و سپس تعویض سریع آن با دوشاخه جدید، هر بار یک دوشاخه کمک خواهد کرد. گشتاور سفت کننده مناسب را اعمال کنید و سیم دوشاخه را دوباره وصل کنید. به این ترتیب، هر سوراخ باز شده به سرعت بسته می شود و به حداقل رساندن خطر افتادن قسمتی کوچک یا کثیفی در داخل موتور کمک می کند.

 

این روش همچنین به شما کمک می کند تا از اتصال مجدد سیم های دوشاخه به دوشاخه های اشتباه جلوگیری کنید. مرتکب شدن این اشتباه می تواند وقتی موتور را روشن می کنید، عصبی باشد.

از دفترچه راهنمای فروشگاه خود، مقدار گشتاور را برای سفت کردن دوشاخه ها پیدا کنید و آچار گشتاور را بر اساس آن تنظیم کنید. آچار گشتاور نوع پرتو خمشی نیازی به پیش کار نخواهد داشت تنظیم مقدار گشتاور

شماره 1 – شکاف شمع را تنظیم کنید

شکاف شمع

شکاف شمع

بسته های شمع ها را باز کنید و شکاف هر شمع را با فاصله سنج بررسی کنید. با استفاده از نزدیکترین ضخامت سنج به اندازه گیری مورد نیاز، سیم را از شکاف دوشاخه بکشید.

اگر فاصله با قطر سیم برابر باشد، گیج با مقدار کمی مقاومت عبور می کند. شکاف از پیش تعیین شده درست خارج از بسته باید بسیار نزدیک به اندازه گیری مورد نیاز باشد.

شکاف را در صورت نیاز با خم کردن الکترود جانبی تنظیم کنید. خم کردن الکترود بیش از 0.010 اینچ توصیه نمی شود. تمام دوشاخه ها را به این صورت تنظیم کنید.

شماره 2 – باتری را جدا کنید

ماشین را در مکانی با نور کافی پارک کنید. کاپوت را باز کنید. چندین عکس خوب از منطقه زیردریایی بگیرید. اینها می توانند به شما کمک کنند تا بعداً در محل کار، هر قطعه ای را در مکان های صحیح جدا کنید. این عادت خوبی است که بدون توجه به تعویض شمع ها، لنت ترمزها، یا جدا کردن وسایل الکترونیکی خانه برای حرکت آینده، باید به آن عادت کنید.

برای ایمنی، ترمینال مثبت باتری را جدا کنید. برای این کار از آچار 10 میلی متری استفاده کنید. اتصال مثبت با یک “+” روی باتری مشخص می شود و رنگ کابل قرمز خواهد بود. این کابل را به یک طرف بکشید تا سعی نکند به موقعیت متصل خود بازگردد.

شماره 3 – شمع ها را بیابید

دسترسی به موتور شمع

دسترسی به موتور شمع

بهترین راه برای دستیابی به دسترسی خوب به هر مکان پریز را ارزیابی کنید. توجه داشته باشید که چه چیزی باید جابجا شود و چه چیزی را می توان به سادگی از سر راه برداشت. اینجاست که یک کتابچه راهنمای فروشگاه خوب بسیار ارزشمند است (مخصوصاً برای مبتدیان).

شماره 4 – به شمع ها دسترسی پیدا کنید

فرآیند جابجایی و/یا حذف اجزا را آغاز کنید تا دسترسی لازم را به شما بدهد. اگر قطعات بزرگ به صورت متوالی برداشته می شوند، آنها را به ترتیب برداشتن روی میز کار یا کف مغازه خود قرار دهید. هنگام بازگرداندن آن قطعات به دانستن ترتیب مورد نیاز برای نصب مجدد کمک خواهد کرد.

بست ها را می توان به محل مربوطه خود پیچ کرد یا فقط داخل قوطی قهوه انداخت. هیچ شیلنگی را که توسط گیره های فنری یا پیچی در جای خود نگه داشته شده است جدا نکنید. این شیلنگ های خنک کننده یا بخاری هستند.

قطع کردن هر یک از آنها منجر به نشت ضد یخ آزاردهنده می شود. چنین شیلنگ هایی باید بتوانند به کناری فشار داده شوند تا فاصله کاری فراهم شود.

شماره 5 – سیم دوشاخه را بردارید

بوت کش شمع

بوت کش شمع

مکانی را برای شروع انتخاب کنید و اولین سیم دوشاخه را بردارید. از بوت کش شمع استفاده کنید. بوت شمع را با کشنده محکم بگیرید و در حین بلند کردن آن را به پهلو بچرخانید.

شماره 6 – خاک را از پایه دوشاخه بردارید

با استفاده از برس رنگ، هرگونه کثیفی و زباله را در اطراف پایه پلاگین از بین ببرید. این را با استفاده از ابزار شکاف Shop Vac انتخاب کنید. شما نمی خواهید کثیفی های شل و حشرات مرده در آن سوراخ باز شمع بریزند.

شماره 7 – شمع را بردارید

تعویض شمع ها

تعویض شمع ها

با استفاده از جغجغه و سوکت شمع با اندازه صحیح، اولین شمع را بردارید. دوباره از نازل Shop Vac استفاده کنید تا هرگونه کثیفی باقی مانده در اطراف دهانه دوشاخه را پاک کنید.

شماره 8 – شمع جدید را نصب کنید

با استفاده از ابزارهای مشابه، دوشاخه جدید با شکاف مناسب را نصب کنید. با استفاده از آچار گشتاور، دوشاخه را تا مقدار گشتاور مورد نیاز سفت کنید.

شماره 9 – چکمه را تمیز و چرب کنید

با استفاده از یک سواب پنبه ای، داخل بوت شمع لاستیکی را تمیز کنید. با استفاده از یک سواب تمیز دوم، یک پوشش سبک از گریس دی الکتریک سیلیکونی را به قطر داخلی چکمه بمالید. بوت را محکم روی شمع فشار دهید.

هنگام نصب مجدد بوت شمع، مطمئن شوید که سیم شمع دقیقاً مانند قبل از برداشتن آن مسیر داده شده است. عموماً سیم‌های دوشاخه «می‌خواهند» درست به موقعیت‌های اولیه برگردند، اما قبل از حرکت باید تأیید کنید که درست است. این می تواند جایی باشد که عکس هایی که قبلا گرفته اید مفید باشد.

شماره 10 – تکرار کنید

مراحل 5 تا 9 را برای شمع های باقی مانده تکرار کنید.

شماره 11 – اجزاء را در جای خود قرار دهید

پوشش موتور

پوشش موتور

اکنون شیلنگ های جابجا شده و/یا بسته های سیم را به محل اصلی خود منتقل کنید. هر چیزی را که در مرحله 4 قطع شده بود دوباره وصل کنید. قطعات کوچکی که حذف شده اند را دوباره نصب کنید. از اتصالات سیم نایلونی جدید برای محکم کردن شیلنگ ها یا سیم هایی که گره های اصلی جدا شده اند استفاده کنید.

کاملاً مطمئن شوید که اکنون هیچ شیلنگ یا سیمی با قطعات متحرک (مانند تسمه یا قرقره) یا سطوحی که داغ می شوند مانند منیفولدهای اگزوز تماس نگیرد. هر گونه مشکل تماس باید اکنون اصلاح شود. با این مرحله، تقریباً همه چیز باید دوباره نصب شود، درست مانند زمانی که مرحله 4 را شروع کردید.

شماره 12 – باتری را دوباره وصل کرده و خودرو را راه اندازی کنید

قبل از تعویض هر پوشش تزئینی و سپر حرارتی، اکنون زمان روشن کردن خودرو است. کابل باتری را دوباره وصل کنید و آن را به خوبی سفت کنید. پس از راه اندازی، موتور باید به آرامی کار کند. اجازه دهید یک یا دو دقیقه بیکار بماند سپس آن را خاموش کنید.

آخرین کاری که باید انجام دهید این است که روکش های تزئینی و سپرهای حرارتی که قبلاً برداشته شده اند را دوباره نصب کنید. بازی تمام شد. از شمع های جدید خود لذت ببرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *