آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

6 علت ترمزهای اسفنجی (یا پدال ترمز نرم)

6 علت ترمزهای اسفنجی (یا پدال ترمز نرم)

6 علت ترمزهای اسفنجی (یا پدال ترمز نرم) :هر راننده ای می داند که وقتی ترمز می زند چه احساسی دارد. بنابراین، هنگامی که چیزی درست نیست، ضروری است که علت مشکل را ردیابی کرده و فوراً آن را برطرف کنید.

خبر خوب این است که در حالی که ترمزهای اسفنجی یک نگرانی رایج هستند، معمولاً یک راه حل کاملاً ساده است، و اگر می دانید چه کاری انجام می دهید، معمولاً نیازی به هزینه زیادی برای شما ندارد.

در زیر ما شایع‌ترین علل ترمزهای اسفنجی را شرح می‌دهیم، سپس همه چیزهایی را که برای کمک به تشخیص آن در وهله اول باید بدانید، به شما معرفی می‌کنیم!

6 دلیل اصلی ترمزهای اسفنجی

ترمزهای اسفنجی فقط آزاردهنده نیستند بلکه خطرناک هستند. اگر وقتی روی ترمز می روید، احساس می کنید اتفاق عجیبی می افتد، پنج دلیل زیر را بررسی کنید که ممکن است این اتفاق بیفتد.

شماره 1 – هوا در سیستم ترمز

علائم نشت روغن ترمز

علائم نشت روغن ترمز

وجود هوا در ترمزها شایع ترین دلیل ترمزهای اسفنجی است. اما به همان اندازه که خروج هوا بسیار مهم است، تعیین چگونگی رسیدن آن در وهله اول است. اگر اخیراً روی سیستم ترمز کار کرده اید، احتمالاً مقصر است.

در غیر این صورت، احتمالاً در جایی نشت دارید که باید آن را بررسی کنید. با تخلیه ترمز شروع کنید و ببینید آیا مشکل ادامه دارد یا خیر. اگر بعد از تخلیه ترمز مشکل همچنان ادامه داشت، به خواندن ادامه دهید.

شماره 2 – خطوط ترمز آسیب دیده

خط ترمز آسیب دیده

خط ترمز آسیب دیده

در حالی که قطعات زیادی وجود دارند که ممکن است آسیب ببینند، خطوط ترمز رایج ترین آنها هستند. این امر در شهرهای ساحلی و ایالت‌هایی که سنگ نمک زیادی در جاده‌ها وجود دارد، رایج‌تر است. هر دوی این موارد باعث خوردگی می شوند و خطوط ترمز هیچ محافظتی در برابر آن ندارند.

هرچه بیشتر ادامه یابد، احتمال زنگ زدگی آنها بیشتر می شود و منجر به نشتی می شود که باعث می شود روغن ترمز خارج شود و هوا وارد سیستم شود.

شماره 3 – مایع ترمز قدیمی

تعویض روغن ترمز

تعویض روغن ترمز

در حالی که روغن ترمز می تواند مدتی دوام بیاورد، این چیزی نیست که برای همیشه دوام بیاورد. در حالی که برخی از تولید کنندگان فواصل خدمات را از 20000 تا 30000 مایل تعیین کرده اند، حقیقت کمی پیچیده تر است.

این به این دلیل است که تا زمانی که سیستم ترمز نشتی نداشته باشد، خود مایع می تواند بیش از 100000 مایل دوام بیاورد. اما به محض ورود هوا به سیستم، شروع به اکسید شدن می کند و به سیال رطوبت اضافه می کند.

مطالب مرتبط :

این برای سیستم ترمز شما مضر است. هر چه رطوبت بیشتری اضافه شود، ترمزهای شما اسفنج تر می شوند، که نشانه ای است مبنی بر اینکه شما باید سیستم را بشویید و مایع خود را تغییر دهید.

شماره 4 – سیلندر اصلی آسیب دیده

علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز

علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز

در حالی که خطوط ترمز شما ممکن است زنگ بزند و نشت کند، در سرتاسر سیلندر اصلی شما مهر و موم وجود دارد که همه چیز را همانطور که باید کار می کند. اگر در سیلندر اصلی شکستگی مهر و موم دارید، بسته به محل نشتی یکی از دو مورد ممکن است رخ دهد.

ابتدا، مایع ترمز می تواند از سیلندر نشت کند که می تواند منجر به ترمزهای اسفنجی شود. ثانیاً، اگر نشتی بالای محل قرارگیری روغن ترمز باشد – مانند درپوش – هوا وارد سیستم می شود.

این هوا نه تنها می تواند مشکلاتی ایجاد کند، بلکه رطوبتی که جذب می کند باعث خراب شدن مایع ترمز می شود – هر دو منجر به ترمزهای اسفنجی می شوند. باید نشتی را برطرف کنید و روغن ترمز را بشویید تا مشکل به سرعت باز نشود.

شماره 5 – کالیپرهای ترمز آسیب دیده

کالیپر ترمز را بردارید

کالیپر ترمز را بردارید

یکی دیگر از نقاط رایج برای نشتی، اطراف کالیپرهای ترمز است. پیستون های ترمز دارای مهر و موم هایی هستند که مایع را در جایی که قرار است باشد نگه می دارد، اما اگر آن مهر و موم ها شروع به خراب شدن کنند ممکن است نشتی ایجاد شود.

در حالی که این فوق العاده رایج نیست، اگر اینطور باشد مشکل بزرگی است. نه تنها ترمزهای اسفنجی خواهید داشت، بلکه روغن ترمز و روغن ترمز کمی در اطراف روتورها و لنت ترمز خواهید داشت.

اگر کالیپر ترمز نشتی دارد، باید فورا آن را تعمیر کنید.

شماره 6 – تقویت کننده ترمز نشتی

علائم بد تقویت کننده ترمز

علائم بد تقویت کننده ترمز

یکی دیگر از اجزای حیاتی در سیستم ترمز خودروی شما، تقویت کننده ترمز است. بوستر ترمز با فشار دادن روی پدال ترمز، نیرویی را که ایجاد می کنید، تقویت می کند.

در حالی که این یک ویژگی مفید است، اگر هر یک از مهر و موم ها در یک تقویت کننده ترمز نوع هیدرولیک شروع به خراب شدن کنند، احتمال کمی وجود دارد که ممکن است به ترمزهای اسفنجی برسید اما در اصل فشار ترمز با زدن پدال کاهش می یابد. .

آیا رانندگی با پدال ترمز اسفنجی ایمن است؟

اگر ترمزهای اسفنجی دارید، رانندگی ایمن نیست و باید در اسرع وقت عیب اصلی را تعمیر کنید.

ترمزهای اسفنجی یکی از خطرناک ترین مشکلاتی است که وسیله نقلیه شما می تواند داشته باشد. این نشان دهنده یک مشکل عمیق تر است، و مهمتر از آن، مانع از توقف شما به همان سرعتی که باید می شود.

ترمزهای اسفنجی می تواند به این معنی باشد که شما نشتی دارید و نشتی های کوچک می توانند تنها با یک فشار دادن ترمز به ترمز بزرگ تبدیل شوند.

اگر شما تبدیل به فوران می شود، فشار ترمز را به طور کامل از دست خواهید داد. توقف طولانی تری طول نمی کشد – اصلاً نمی توانید متوقف شوید!

حتی اگر ترمزهای شما نشتی نداشته باشد، ترمزهای اسفنجی به این معنی است که هوا در سیستم وجود دارد. نرمی که هنگام فشار دادن پدال احساس می کنید، برخورد هوا با کالیپر است – وقتی این اتفاق می افتد، ترمزهای شما کار نمی کنند.

مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آن را متوقف کنید، و تا زمانی که آن را اصلاح نکنید بدتر می شود.

تشخیص پدال ترمز نرم

هنگام فشار دادن بر روی ترمز، باید از ابتدا تا انتها فشار قوی را احساس کنید. اگر با فشردن ترمزها به نظر می رسد که فشار پدال ترمز در حال تغییر است یا اگر ترمزها خیس می شوند، پدال ترمز اسفنجی دارید.

ترمزهای اسفنجی مانند ترمزهای خمیده هستند و به همین معنی است.

یک آزمایش اضافی وجود دارد که می توانید برای پیدا کردن منبع مشکل انجام دهید. یکی از بهترین تست هایی که می توانید انجام دهید این است که کلید را چند بار خاموش کرده و ترمز را پمپ کنید. هنگامی که پدال سفت شد، ترمزها را فشار دهید.

اگر بعد از این کار پدال شروع به افتادن روی زمین کرد، در جایی از سیستم نشتی دارید و می‌دانید که مشکل عمیق‌تر از هوای کمی است که برای خروج از سیستم نیاز دارید.

خرید لنت ترمز از آکام پارت 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *