آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

3 نشانه خرابی ماژول ABS (و هزینه تعویض)

3 نشانه خرابی ماژول ABS (و هزینه تعویض)

3 نشانه خرابی ماژول ABS :خودروهای امروزی به طور قابل ملاحظه‌ای ایمن‌تر از خودروهای گذشته هستند، که عمدتاً به دلیل ظهور و توسعه سیستم‌های خودرویی خاص است که برای به حداقل رساندن خطرات احتمالی در کل طراحی شده‌اند. از بین این سیستم ها، تعداد کمی از سیستم ترمز ضد قفل موثرتر هستند، که از قفل شدن ترمز در هنگام توقف وحشت زده یا اضطراری جلوگیری می کند.

3 نشانه خرابی ماژول ABS (و هزینه تعویض)

در قلب سیستم ترمز ضد قفل خودرو، ماژول ABS قرار دارد. این ماژول یک ریزپردازنده الکتریکی است که شیر برقی داخلی را در بلوک ABS خودرو تعدیل می‌کند و در نتیجه فشار هیدرولیک را برای هر مجموعه ترمز چرخ تنظیم می‌کند. این ماژول همچنین در طول هر چرخه کلید، بررسی های خود عیب یابی را روی کل سیستم ABS به طور کلی انجام می دهد.

با این حال، مانند هر کامپیوتری، ماژول ABS متوسط با بالا رفتن سن از خرابی نهایی در امان نیست. این امر اهمیت بیشتری برای تشخیص علائم مختلف مرتبط با خرابی ماژول ABS می دهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علائم یک ماژول ABS معیوب و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

ماژول ABS چیست؟

ماژول ABS یک کامپیوتر ریزپردازنده است که در سیستم الکتریکی تمام وسایل نقلیه جدید ادغام شده است.

این ماژول وظیفه نظارت و کارکرد سیستم ترمز ضد قفل خودرو را بر عهده دارد که فشار هیدرولیک توزیع شده به مجموعه‌های ترمز در هر انتهای چرخ مربوطه را تنظیم می‌کند و در نتیجه از قفل شدن در صورت وحشت یا توقف اضطراری جلوگیری می‌کند.

خود ماژول ABS به ورودی سنسورهای مختلف برای تسهیل عملکردهای مختلف متکی است. برخی از با ارزش ترین این ورودی ها از هر سنسور سرعت چرخ می آید. این سنسورها سرعت چرخش هر چرخ را در رابطه با یکدیگر به تفصیل شرح می‌دهند و بدین ترتیب به ماژول ABS اجازه می‌دهند وضعیت قفل را تشخیص دهد.

ماژول ABS خودرو نیز در طول هر چرخه کلید روشن، خودآزمایی های سیستم را اجرا می کند و کدهای خطای مربوط به سیستم را در صورت لزوم ثبت می کند. علاوه بر این، این ماژول داده های مربوطه را از طریق شبکه ارتباطی CAN-BUS به سایر ماژول های کنترل خودرو، مانند PCM، رله می کند.

ماژول در کجا قرار دارد؟

محل ماژول ABS

محل ماژول ABS

ماژول ABS در اکثر خودروها در داخل محفظه موتور قرار دارد، اگرچه برخی از آنها را می توان در امتداد ریل قاب خودرو یافت.

اغلب اوقات، ماژول ABS را می توان در قسمت فرعی سمت راننده محفظه موتور، در نزدیکی خود بلوک ABS پیچ شده یافت. در واقع، در برخی از خودروها، این ماژول را می توان مستقیماً به خود بلوک ABS پیچ شده یافت.

علائم ماژول ABS بد

هنگامی که یک ماژول ABS از کار می افتد یا در حال از کار افتادن است، تعدادی از علائم ثانویه می تواند ارائه شود. با شناخت این علائم، می‌توانید مشکل مورد نظر را به روشی بسیار سریع‌تر از آنچه در غیر این صورت ممکن بود، برطرف کنید.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با ماژول ABS معیوب وجود دارد.

شماره 1 – چراغ ABS روشن

علت روشن شدن چراغ ABS چیست؟

علت روشن شدن چراغ ABS چیست؟

از آنجایی که سیستم ABS یک وسیله نقلیه با هر بار زدن کلید، خودآزمایی را انجام می دهد، عیوب مربوطه به سرعت در صورت بروز ذخیره می شوند.

هنگامی که یک خطا از این نوع ذخیره می شود، یک چراغ هشدار ABS روی داشبورد خودرو روشن می شود و در نتیجه به راننده در مورد مشکل در دست هشدار می دهد.

شماره 2 – قفل کردن ترمزها

گاهی اوقات، یک ماژول ABS ممکن است به نحوی از کار بیفتد که باعث ترمزهای غیرعمدی می شود، که بسیاری از آنها به شیوه ای نسبتاً تهاجمی مانند قفل شدن ترمزها هنگام رانندگی انجام می شوند.

حتی نگران‌کننده‌تر این است که این موارد اغلب در طبیعت متناوب هستند و بدون هشدار در هنگام ترمزگیری معمولی رخ می‌دهند.

شماره 3 – تغییرات در تلاش ترمز مورد نیاز

پدال ترمز

پدال ترمز

اگر متوجه شدید که وسیله نقلیه شما به طور ناگهانی به تلاش بیشتر یا کمتر پدال ترمز برای توقف نیاز دارد، ممکن است ماژول ABS شما مقصر باشد.

این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که مدار ABS قادر به تنظیم دقیق فشار ترمز هیدرولیک مانند گذشته نیست.

آیا رانندگی با ماژول ABS معیوب ایمن است؟

در حالی که یک وسیله نقلیه را می توان با یک ماژول ABS معیوب رانندگی کرد، انجام این کار برای مدت زمان طولانی پیشنهاد نمی شود.

این از این واقعیت ناشی می شود که عملکرد ABS در صورت خرابی ماژول ABS متوقف می شود. بنابراین، یک وسیله نقلیه بدون استفاده از ویژگی ایمنی ارزشمندی که در ابتدا برای ارائه آن طراحی شده بود، باقی می ماند.

همانطور که گفته شد، در صورت خرابی ماژول ABS، همچنان از ترمزهای هیدرولیک استاندارد خود استفاده خواهید کرد. این به شما امکان می دهد رانندگی خود را ادامه دهید و با خیال راحت به یک نقطه قطعیت برای تشخیص و تعمیر نهایی برسید.

با این حال، تکیه بر این دانش برای تسهیل عملکرد طولانی مدت یک وسیله نقلیه بدون عملکرد مناسب ABS توصیه نمی شود.

چه چیزی می تواند باعث خرابی ماژول کنترل ABS شود؟

ماشین تصادف کرد

ماشین تصادف کرد

اگرچه ماژول های کنترل ABS بسیار l هستند طبیعتاً و اغلب در طول عمر یک وسیله نقلیه دوام می آورند، گهگاه به دلایل مختلف از کار می افتند.

یکی از عوامل مهم مربوط به خرابی ماژول ABS ضربه است. این ماژول‌ها اغلب در هنگام برخورد به خطر می‌افتند، حتی زمانی که در ظاهر علائم آسیب دیده نمی‌شوند.

در مواردی که ضربه مقصر خرابی ABS نیست، نفوذ آب، خوردگی یا اضافه بار الکتریکی مقصر اصلی هستند.

به بیان ساده، هر زمان که یک ماژول ABS تحت شرایطی خارج از حد معمول قرار گیرد، طول عمر آن به طور قابل توجهی به خطر می افتد. حتی نگران‌کننده‌تر، این واقعیت است که شکست می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از شروع این آلودگی رخ دهد.

هزینه تعویض ماژول ABS

هزینه تعویض ماژول کنترل ABS خودرو می تواند به طور قابل توجهی از یک مدل و مدل دیگر متفاوت باشد. با این حال، به جرأت می توان گفت که جایگزینی چنین قطعه کلیدی و پیچیده ای، به ویژه با در نظر گرفتن هزینه های متورم امروزی قطعات، در بخش ارزان تر تعمیرات خودرو نیست.

تقریباً در هر مورد، هنگام تکمیل چنین تعمیراتی، هزینه قطعات به طور قابل توجهی بیشتر از کار است.

آیا ماژول فیوز دارد؟

اکثریت قریب به اتفاق خودروهای امروزی در جاده ها مجهز به مدار خطی در قسمت الکتریکی سیستم ABS هستند. این فیوز اجازه می دهد تا برق به خود ماژول ABS تامین شود و به عنوان یک وسیله حفاظت مدار در صورت اضافه بار مدار یا اتصال زمین غیرمنتظره عمل می کند.

در بیشتر موارد، فیوز ABS خودرو در بلوک توزیع برق، در مجاورت کلی دیگر فیوزها و رله‌های حیاتی قرار دارد. یکپارچگی این فیوز را می توان به راحتی از طریق استفاده از یک چراغ آزمایشی 12 ولتی و یا از طریق تست پیوستگی ساده با مولتی متر آنالوگ یا دیجیتال تایید کرد.

آیا می توانم ماژول را خودم تعویض کنم؟

در بیشتر موارد، جایگزینی ماژول ABS بهتر است به متخصصان واگذار شود، اگرچه برخی با درجه معقولی از استعداد مکانیکی ممکن است در چنین تلاش هایی موفق شوند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از ماژول‌های ABS بسته به طراحی سازنده خاص، ممکن است نیاز به تلاش زیادی برای برداشتن و نصب داشته باشند.

در برخی موارد، ممکن است لازم باشد یک ماژول ABS جدید را با استفاده از یک ابزار اسکن حرفه ای فلش کنید. از طرف دیگر، حداقل تعداد کمی از تولیدکنندگان نیاز دارند که پس از تعویض خود ماژول ABS، یک روش خونریزی ABS تکمیل شود. باز هم، این اغلب نیاز به استفاده از یک اسکنر تشخیصی گران قیمت و درجه یک دارد.

آیا ماژول ABS قابل تعمیر است؟

بسته به خرابی مورد نظر، ممکن است بتوان ماژول ABS معیوب خودروی خود را تعمیر کرد. با این حال، انجام این کار برای کسانی است که از نزدیک با عملکرد درونی خود چنین ماژولی آشنا هستند. بنابراین، انجام چنین موضوعی توسط مکانیک معمولی DIY توصیه نمی شود.

تعدادی از شرکت ها وجود دارند که ماژول ABS خودروی شما را با هزینه ای تعمیر می کنند. با این حال، انجام این کار مستلزم حذف ماژول ABS مورد بحث، قبل از ارسال آن به یک نهاد تعمیرات واجد شرایط است.

اگر بتوانید خودرویی را که قرار است چندین هفته تعمیر شود، در حالی که ماژول ABS معیوب آن تعمیر شده و از طریق پست بازگردانده می شود، در نظر بگیرید، ممکن است این مسیر ارزش بررسی باشد.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *