آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

15 دلیل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو

15 دلیل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو:آیا تا به حال از پمپ بنزین بازدید کرده اید، مصرف سوخت خودروی خود را محاسبه کرده و متوجه شده اید که مقداری کمتر از آن چیزی است که EPA گفته است؟ تعجب می کنید که چرا ماشین شما اینقدر سریع بنزین می سوزد؟

15 دلیل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو:

با بالا رفتن سن خودروها، عوامل زیادی ممکن است منجر به مصرف سوخت بالا شود. در ادامه بخوانید تا بدانید آنها چه هستند و چه کاری می توانید انجام دهید تا MPG خود را به سطوح عادی برسانید.

چه چیزی باعث مسافت پیموده شده بد گاز می شود؟

شماره 1 – افزایش کربن

کربن ایجاد می شود

کربن ایجاد می شود

با بالا رفتن سن خودروی شما، کربن روی سوپاپ ها، پیستون ها، انژکتورها و دیواره های سیلندر جمع می شود. تجمع کمی کربن کاملا طبیعی است، اما گاهی اوقات کربن بیش از حد در مناطق بحرانی ایجاد می شود.

این ممکن است بر توانایی سوپاپ ها برای قرار گرفتن صحیح و یا آب بندی پیستون ها در برابر دیواره سیلندر تأثیر بگذارد. این به نوبه خود تراکم را کاهش می دهد که باعث کاهش راندمان و در نتیجه کاهش مصرف سوخت می شود.

این پدیده در وسایل نقلیه تزریق مستقیم بیشتر بارزتر است. تزریق مستقیم سوخت را مستقیماً به سیلندر تزریق می کند، در حالی که تزریق پورت سوخت را قبل از سوپاپ ورودی تزریق می کند. از آنجایی که بنزین یک حلال است، در نهایت دریچه های ورودی را در یک وسیله نقلیه تزریق شده شستشو می دهد و تجمع کربن را به شدت کاهش می دهد.

تجمع کربن را می توان از طریق یک پاک کننده سیستم سوخت خوب مانند فوم دریا یا انفجار گردو حذف کرد.

شماره 2 – حلقه های پیستون فرسوده

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

با بالا رفتن سن خودرو، رینگ های پیستون ممکن است فرسوده شوند، بنابراین به خوبی به دیواره سیلندر نمی چسبند. این امر باعث کاهش تراکم می شود که باعث کاهش مصرف سوخت نیز می شود.

فرسودگی رینگ‌های پیستون یا دیواره‌های سیلندر در صورت استفاده از روغن نادرست، تعویض نکردن روغن در بازه زمانی مناسب، یا کم شدن روغن، تسریع می‌شود.

نگه داشتن مداوم موتور نیز می تواند در طول زمان باعث این مشکل شود. از آنجایی که اکثر پمپ‌های روغن دارای جابجایی مثبت هستند (از میل لنگ خارج می‌شوند)، اگر بار زیاد در RPM کم درخواست کنید، پمپ روغن با فشار کمتری کار می‌کند که روغن کمتری را به قسمت‌های مهم خودرو ارسال می‌کند.

راه حل ساده است – قبل از اینکه روی گاز فشار دهید دنده را پایین بیاورید و اجازه دهید کلاچ کندتر خارج شود (اگر گیربکس دستی رانندگی می کنید).

شماره 3 – داشتن پای سربی

پدال گاز به کف

پدال گاز به کف

هر چقدر هم که سرگرم کننده باشد، شلیک به آن و پا گذاشتن روی گاز برای مصرف سوخت وحشتناک است. بسیاری از خودروها با دریچه گاز کاملاً باز مصرف سوخت تک رقمی دارند.

این بر اساس طراحی است. وقتی روی گاز پا می گذارید، صفحه دریچه گاز باز می شود و اجازه می دهد هوای بیشتری وارد محفظه احتراق شود. واحد کنترل موتور خودرو (ECU) باید با تزریق سوخت بیشتر برای حفظ نسبت سوخت هوای مناسب پاسخ دهد.

این پدیده با این واقعیت تشدید می‌شود که بیشتر خودروها، به‌ویژه خودروهای توربوشارژر، در موقعیت‌های بار بالا کمی غنی‌تر از حد لازم کار می‌کنند. سوخت اضافی سیلندرها را خنک می کند و از ضربه خوردن جلوگیری می کند.

ضربه (یا پیش انفجار) سوختی است که قبل از شلیک شمع مشتعل می شود و در صورت بروز بار زیاد، پتانسیل آن را دارد که موتور را از بین ببرد.

راه حل واضح این است که با پدال گاز راحت باشید. این بدان معنا نیست که شما باید مانند مادربزرگ رانندگی کنید. فقط به تدریج شتاب بگیرید و هر وقت فرصتی پیش آمد پدال گاز را له نکنید.

شماره 4 – عقب نشینی درایورهای دیگر

لرزش پدال کلاچ

لرزش پدال کلاچ

عدم رعایت فاصله ایمن برای دنبال کردن، به سرعت باعث کاهش مسافت پیموده شده بنزین می شود. هنگامی که درب صندوق عقب می روید، در نهایت به طور مکرر به ترمزها ضربه می زنید و به شدت شتاب می دهید تا جلوی فرد مقابل شما را نگیرد و در عین حال درست روی دم او باقی بمانید.

به علاوه، امواجی را در ترافیک ایجاد می کند که باعث کندی و عصبانیت سایر رانندگان می شود. اگر در ترافیک آرام بمانید و مسافت زیر را افزایش دهید، شاهد افزایش قابل توجه و قابل توجهی در مصرف سوخت خواهید بود.

شماره 5 – هوای سرد

هوای سرد

هوای سرد

وقتی هوا سرد است، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا وسیله نقلیه شما به دمای کارکرد عادی برسد. روغن در دماهای سردتر چسبناک تر است که باعث کاهش راندمان می شود. این تاثیر را در سفرهای بسیار کوتاه بیشتر متوجه خواهید شد.

هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، بنابراین خودرو برای حفظ نسبت هوا به سوخت مناسب به سوخت بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، ترکیب افزودنی در بنزین در زمستان با تابستان متفاوت است. سوخت زمستانی انرژی کمی در هر گالن دارد.

به غیر از جابجایی به یک آب و هوای گرم یا نگه داشتن ماشین خود در گاراژ برای زمستان، کار زیادی نمی توانید انجام دهید تا از کاهش طبیعی مصرف سوخت در ماه های سردتر جلوگیری کنید.

شماره 6 – استفاده از سوخت اکتان کمتر از حد توصیه شده

اکتان سوخت

اکتان سوخت

رتبه بندی اکتان توانایی سوخت را برای مقاومت در برابر احتراق تحت فشار توصیف می کند. هرچه امتیاز اکتان بالاتر باشد، در برابر ضربه مقاوم تر است.

برخی از خودروها به مالک این امکان را می دهند که بین بنزین معمولی (حدود 87 اکتان)، متوسط (حدود اکتان 89)، یا پریمیوم (اکتان 91 تا 93) یکی را انتخاب کند. بسیاری از این وسایل نقلیه استفاده از پریمیوم را توصیه می کنند.

هنگامی که درجه پایین تر از prem ium در این وسایل نقلیه استفاده می شود، ECU باید با تاخیر در زمان جرقه زنی (که همچنین به عنوان زمان کشی یا شماره گیری به عقب شناخته می شود) پاسخ دهد.

این بدان معنی است که شمع دیرتر از حد معمول در زمان تراکم شلیک می‌شود، یعنی نزدیک‌تر به نقطه مرگ بالای سیلندر (TDC). هنگامی که سوخت معمولی تمام شد و مجدداً با گاز درجه یک پر کردید، زمان اشتعال دوباره پیش می رود.

بنابراین بهترین کار این است که از هر اکتان سوختی که سازنده خودرو توصیه می کند استفاده کنید.

توجه: اگر در دفترچه راهنمای مالک شما آمده است که وسیله نقلیه به بنزین معمولی نیاز دارد، در بیشتر موارد استفاده از ممتاز باعث افزایش مصرف سوخت نمی‌شود. خودرو باید به طور خاص برنامه ریزی شود تا از امتیاز اکتان بالاتر استفاده کند.

شماره 7 – فشار کم تایر

فشار لاستیک را چک کنید

فشار لاستیک را چک کنید

فشار کم تایر باعث افزایش مقاومت غلتشی در لاستیک می شود که برای حفظ سرعت معین به انرژی بیشتری از خودرو نیاز دارد و MPG را کاهش می دهد. بسیاری از وسایل نقلیه جدیدتر از سنسورهای فشار تایر برای نظارت استفاده می کنند.

متأسفانه، آنها فقط زمانی به شما در مورد فشار کم لاستیک هشدار می دهند که به نقطه کافی پایین می رسد. ممکن است هنوز 5 PSI خیلی کم داشته باشید و حتی از آن اطلاعی نداشته باشید.

فشار باد لاستیک خود را به طور منظم با استفاده از یک فشارسنج خوب (مانند Accutire) بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها روی مقدار توصیه شده کارخانه تنظیم شده اند. اکثر وسایل نقلیه دارای برچسبی بر روی درب سمت راننده هستند که فشار لاستیک سرد توصیه شده برای لاستیک های جلو و عقب را نشان می دهد.

شماره 8 – هم ترازی بد

تراز جلوی بد

تراز جلوی بد

آیا تا به حال به یک چاله بزرگ برخورد کرده اید و متوجه شده اید که برای نگه داشتن ماشین در یک خط مستقیم، تلاش بیشتری می کند؟ احتمالاً این تلاش بیشتر را در پمپ نیز احساس خواهید کرد.

هنگامی که وسیله نقلیه شما از تراز خارج می شود، حرکت در جهت مورد نظر به تلاش بیشتری نیاز دارد، زیرا در نهایت با مقاومت لاستیکی که کاملاً با فرمان شما هماهنگ نیست مبارزه می کنید. لاستیک های شما حتی ممکن است با یکدیگر ردیف نشوند!

تراز مجدد خودرو در یک فروشگاه مورد اعتماد یک راه حل آسان برای این مشکل است و به طور کلی خودرو را ایمن تر می کند.

شماره 9 – استفاده از روغن غلیظ تر

روغن موتور غلیظ

روغن موتور غلیظ

برخی افراد سوگند یاد می کنند که از روغن غلیظ تر در اتومبیل های قدیمی برای جلوگیری از نشتی یا کاهش صدای بالابر استفاده کنند، اگرچه این یک استراتژی توصیه نمی شود.

روغن غلیظ تر باعث مقاومت بیشتر در اجزای داخلی موتور و کاهش مصرف سوخت می شود. به طور کلی، همیشه بهتر است از روغن توصیه شده در دفترچه راهنمای مالک استفاده کنید.

شماره 10 – سطح روغن بیش از حد پر شده است

روغن موتور اشتباه در ماشین

روغن موتور اشتباه در ماشین

اگر روغن خود را عوض کنید و در نهایت آن را بیش از حد پر کنید، سطح روغن در میل لنگ ممکن است به اندازه ای باشد که به میل لنگ برسد. اگر این اتفاق بیفتد، میل لنگ در نهایت از طریق یک مخزن روغن می‌جنگد، که در پمپ بنزین متوجه تلاشی هدر می‌شود.

یک راه حل ساده برای این کار این است که یک دستگاه استخراج سیال بخرید و به اندازه کافی روغن را از سوراخ میله اندازه گیری کنید تا سطح به زیر علامت کامل روی میله پایین بیاید.

همیشه سطح روغن را بین خطوط پر و خالی روی میله اندازه گیری نگه دارید و برای اطلاعات خاص خودرو به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید.

شماره 11 – کویل های احتراق، شمع ها یا سیم ها بد است

شمع خراب

شمع خراب

سیستم جرقه زنی برای احتراق کامل و یکنواخت حیاتی است. اگر یک شمع، سیم شمع، یا سیم پیچ احتراق شروع به خراب شدن کند، ممکن است سوخت در آن سیلندر در هر چرخه نسوزد و باعث احتراق ناقص شود.

نمی توان از سوخت نسوخته برای به جلو راندن خودرو استفاده کرد که این امر باعث کاهش مصرف سوخت می شود. اگر متوجه شدید که وسیله نقلیه شما در حالت بی‌حرکتی، تلو تلو خوردن یا تردید شروع کرده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که سیستم جرقه زنی را بررسی کنید.

شماره 12 – انژکتور سوخت مسدود یا بد

هزینه تعویض انژکتور سوخت

هزینه تعویض انژکتور سوخت

انژکتورهای سوخت وظیفه تزریق سوخت را به روشی خاص در زمان بسیار مشخصی بر عهده دارند. اگر انژکتور سوخت معیوب دارید یا چیزی مانع انژکتور می شود، ممکن است همچنان سوخت پاشیده شود، اما احتمالاً به شکلی پاشیده می شود که برای آن طراحی نشده است.

این بر توانایی سوخت برای اتمیزه شدن و مخلوط شدن با هوا برای احتراق کامل و ثابت تأثیر می گذارد و بر مصرف سوخت تأثیر می گذارد.

گاهی اوقات انژکتورها به سادگی نیاز به تمیز کردن دارند که باعث صرفه جویی در هزینه شما نسبت به تعویض هر انژکتور می شود.

شماره 13 – زمان بندی نادرست

تسمه تایم بد

تسمه تایم بد

آیا تا به حال سعی کرده اید تسمه تایم را عوض کنید و متوجه شدید که ماشین بعد از آن به شدت می دود؟ اگر تسمه تایم به درستی نصب نشده باشد، مقادیر ورودی و اگزوز در زمان مناسب نسبت به موقعیت میل لنگ باز و بسته نمی‌شوند و باعث خروج سوخت نسوخته از خودرو و خروج موتور بسیار خشن می‌شود.

اگر برای انجام این کار به تنهایی احساس راحتی نمی کنید، همیشه با یک متخصص مشورت کنید.

شماره 14 – سنسور اکسیژن بد

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن

اگر متوجه چراغ چک موتور مربوط به سنسور O2 شدید، آن را نادیده نگیرید! به نظر می‌رسد که اکثر خودروها با یک سنسور O2 بد کار می‌کنند، اما سوخت بسیار بیشتری نسبت به نیاز تزریق می‌کنند و باعث هدر رفتن بنزین می‌شوند.

یک سنسور جدید O2 یک راه حل نسبتا ارزان است. نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه پمپ می شود، بلکه برای محیط زیست نیز بهتر است.

شماره 15 – فیلتر هوای موتور قدیمی

فیلتر هوای کثیف

فیلتر هوای کثیف

آیا آخرین باری که فیلتر هوای موتور خود را تعویض کردید، به یاد نمی آورید؟ ممکن است وقت آن رسیده که آن را در سطل زباله بیندازید و یک سطل جدید بخرید.

گرفتگی فیلترهای هوا، مقدار هوایی را که می‌تواند وارد موتور شود، محدود می‌کند، که باعث می‌شود موتور برای حرکت با همان سرعت سخت‌تر کار کند.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *