آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

بررسی علت روشن بودن چراغ ESP

بررسی علت روشن بودن چراغ ESP

بررسی علت روشن بودن چراغ ESP :داشبورد شما مثل درخت کریسمس روشن شده است. اگر کسی این را به شما گفته است، به احتمال زیاد برخی از تعمیرات مورد نیاز خودروی خود را کنار گذاشته اید. همچنین به احتمال زیاد یکی از این چراغ ها به سیستم کنترل پایداری الکترونیکی شما تعلق دارد.

در این مقاله، تمام موارد ESC، DSC، ESP، و بسیاری از مخفف‌های دیگر را که نمی‌دانستید باید بدانید، بررسی می‌کنیم.

کنترل پایداری الکترونیکی چیست؟

در سطح بالایی، کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) یک سیستم خودکار طراحی شده برای حفظ خودروی شما در صورت از دست دادن کنترل است. خواه از برف، باران، گل یا شن باشد – ESC تمام تلاش خود را می کند تا چرخ ها را مستقیم نگه دارد و سرنشینان وسیله نقلیه شما را ایمن نگه دارد. اما این چی هست؟

چرا چراغ  ESC روشن است؟

چرا چراغ  ESC روشن است؟

چرا چراغ  ESC روشن است؟

ESC سیستمی است که از لحظه ای که ماشین را روشن می کنید شروع به کار می کند و در هنگام رانندگی در پس زمینه کار می کند. با پیگیری ورودی‌های فرمان و موقعیت هر یک از چرخ‌ها کار می‌کند.

لحظه‌ای که کنترل را از دست می‌دهید، ورودی‌های دریچه گاز و ترمز را تعدیل می‌کند تا امیدواریم وسیله نقلیه شما در مسیر مستقیم و باریک باقی بماند. این سیستم برای دور نگه داشتن شما از تصادف طراحی شده است.

نمونه هایی از ESC در عمل

چند مثال میزنم اگر ESC حس کند که ماشین شما در حال از دست دادن کنترل از یک طرف یا طرف دیگر است، فشار ترمز را به سمتی که می خواهد ماشین شما حرکت کند اعمال می کند. اکنون این ربات‌ها نیستند، بلکه واقعاً راهی است برای اینکه ماشین شما در یک خط مستقیم حرکت کند – در حالی که شما را با بیشترین کشش ممکن روی سطح نگه می‌دارد.

حال، چگونه ESC می داند که شما می خواهید به کدام سمت بروید؟ این در واقع بسیار ساده است.

یادتان هست وقتی گفتم ESC به ورودی های فرمان شما توجه دارد؟ این ورودی‌ها را به‌عنوان «جهت فرمان» شما تفسیر می‌کند و در صورت از دست دادن کشش، سعی می‌کند جدیدترین جهت را حفظ کند. در اینجا فرض زیادی وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که ESC و سایر کمک‌های کششی را غیرفعال کنید اگر می‌خواهید دچار فرسودگی یا دریفت شوید.

مثال دیگری از اجرای ESC این است که اگر کشش را از دست بدهید و به جای اعمال فشار به ترمزها، سیستم ESC با محدود کردن ورودی‌های دریچه گاز به موتور، قدرت گیربکس را قطع می‌کند.

اگر سرعت را کاهش دهید، شانس کمتری برای ضربه زدن به وسیله نقلیه یا جسم دیگری با سرعت های خطرناک دارید. همچنین اگر نمی خواهید از کنار جاده منحرف شوید و ماشین خود را برگردانید، مفید است.

کنترل پایداری در مقابل کنترل کشش

کنترل کشش در مقابل کنترل پایداری

کنترل کشش در مقابل کنترل پایداری

تفاوت بین کنترل پایداری مانند تفاوت بین گلایدری است که در زیرزمین خود ساخته اید و یک جت جنگنده مدرن. هر دو پرواز می کنند، اما آنها دو حیوان متفاوت هستند.

کنترل کشش ابتدا توسعه داده شد، بنابراین کمی ساده تر است اما به سادگی ABS (سیستم ترمز ضد قفل) نیست. ورودی‌های دریچه گاز و ABS ماشین شما را تعدیل می‌کند تا مطمئن شود ماشین شما آنقدر کنترل را از دست نمی‌دهد که نتوانید بازیابی کنید و با خیال راحت به حرکت در جاده ادامه دهید.

همچنین، سیستم کنترل پایداری شما از تمام ابزارهایی استفاده می‌کند که سیستم کنترل کشش و ABS شما استفاده می‌کنند – با اضافه شدن چند سنسور دیگر.

یک سنسور فرمان و پدال گاز به همراه یک سنسور انحراف و یک شتاب سنج سه محوره اضافه شده است. این حسگرها به طور هماهنگ کار می کنند تا یک کامپیوتر حتی قدرتمندتر را از مسیر مورد نظر خودرو مطلع کنند.

به اندازه کافی جالب توجه است که تمام خودروهای تولید شده از سال 2012 در ایالات متحده دارای کنترل پایداری اجباری هستند و تقریباً تمام وسایل نقلیه جدید امروزی دارای تثلیث مقدس از کمک های ایمنی راننده – کنترل پایداری، کنترل کشش و سیستم ترمز ضد قفل هستند.

چرا چراغ ESC من چشمک می زند؟

چراغ ESC شما زمانی چشمک می زند که احساس کند کنترل ماشین خود را از دست داده اید. به احتمال زیاد وقتی شروع به انجام دونات در برف می کنید این فلاش نور را خواهید دید، اما اگر هنگام رانندگی چشمک می زند، سعی کنید ابتدا به قرار دادن ماشین در مسیر مستقیم و باریک توجه کنید.

اگر در حالت سکون هستید و چراغ به دلایلی چشمک می زند، مطمئن شوید که ماشین خود را نزد یک مکانیک معتبر ببرید.

چرا چراغ ESC من همیشه روشن است؟

اگر چراغ ESC شما همیشه روشن است، به احتمال زیاد یک کد توسط ECU ماشین شما پرتاب می شود. راه حل این مشکل این است که یک کدخوان (در اینجا چند گزینه خوب) به پورت OBD 2 خود وصل کنید تا کدهای موتور را اسکن کنید (یا به فروشگاه قطعات خودرو محلی خود بروید تا آنها این کار را برای شما انجام دهند).

سپس، به دستگاه Google بروید و آن کد را جستجو کنید—می‌توانید یک راه حل بسیار ساده را خودتان انجام دهید. اگر راه‌حل‌ها به نظر می‌رسد که چیزی بیش از حد در ذهن شما وجود دارد، مطمئن شوید که ماشین خود را نزد مکانیک محلی خود ببرید.

“Service ESC” به چه معناست؟

"Service ESC" به چه معناست؟

“Service ESC” به چه معناست؟

این می تواند به معنای چیزهای زیادی باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، اولین مورد این است که موتور شما کدی را ارسال می کند که می توانید با استفاده از ابزار اسکن آن را بخوانید.

کد را بخوانید یا به فروشگاه قطعات خودروی محلی خود بروید و از آنها بخواهید آن کد را بخوانند. سپس از گوگل برای فهمیدن معنای آن استفاده کنید. سپس، اگر چیزی نیست که بتوانید خودتان آن را تعمیر کنید، ماشین خود را نزد یک مکانیک ببرید.

چه چیزی می تواند باعث خرابی کنترل پایداری الکترونیکی شود؟

چه چیزی می تواند باعث خرابی کنترل پایداری الکترونیکی شود؟

شماره 1 – سنسور سرعت چرخ معیوب

سنسور بد سرعت چرخ (معروف به سنسور ABS) معمولاً شایع‌ترین علت روشن شدن (و روشن ماندن چراغ ESC) است. از آنجایی که سیستم کنترل پایداری الکترونیکی بسیار متکی به سنسورهای مختلفی است که حرکت و جهت خودرو را کنترل می کنند، شرط خوبی است که یکی از این سنسورهای سرعت مقصر باشد.

شماره 2 – یکی دیگر از سنسورهای مربوط به کنترل پایداری

ممکن است با یک سنسور دیگر مرتبط با سیستم کنترل پایداری خود مشکل داشته باشید. به عنوان مثال، سنسور زاویه فرمان جزء ضروری سیستم کنترل پایداری الکترونیکی شما است.

اگر سنسور زاویه فرمان از کار بیفتد، سیستم ESC خودرو شما نمی‌تواند داده‌های ترمزها و چرخ‌های شما را با جهتی که خودرو را نشانه می‌گیرید مقایسه کند. برای تایید، ماشین خود را نزد مکانیک ببرید.

شماره 3 – مایع ترمز کم

اگرچه غیر معمول است، اما اگر سطح روغن ترمز در سیلندر اصلی شما به سطح کافی پایین برسد، ممکن است سیستم ESC از کار بیفتد.

آیا رانندگی با چراغ ESC روشن است؟

به طور عینی، خیر. رانندگی با چراغ ESC روشن به طور قابل اندازه گیری کمتر ایمن است زیرا نشان می دهد که ESC و سایر دستگاه های مربوط به کشش خودرو شما کار نمی کنند. این بدان معناست که احتمال اینکه کنترل خود را از دست بدهید و نتوانید وسیله نقلیه را بازیابی کنید بیشتر است که می تواند باعث تصادف شدیدتر شود.

اگر با احتیاط رانندگی می کنید، باید خوب باشید، اما بهتر است اگر چراغ ESC خود را روشن دیدید، در اسرع وقت خودرو خود را نزد مکانیک ببرید.

آیا دلیلی برای خاموش کردن کنترل پایداری وجود دارد؟

اگر می‌خواهید خودروی اسپرت خود را با حداکثر سرعتی که می‌توانید دور پیست برانید، کنترل کشش را خاموش کنید. به این ترتیب، می‌توانید همه چیز را کمی بهتر احساس کنید و خودرو فکر نمی‌کند که کنترل خود را از دست می‌دهید و زمانی که می‌خواهید سریع‌تر از یک گوشه دور بزنید، سعی در قطع برق دارید.

همچنین، اگر می‌خواهید در برف، شن یا در یک رویداد دریفت روی آسفالت حرکت کنید، می‌خواهید کنترل کشش را نیز خاموش کنید. به این ترتیب، می‌توانید حداکثر لغزش را در چرخ‌های عقب ایجاد کنید و قدرت را در هر کجا که می‌خواهید قرار دهید.

در مجموع، وقتی می خواهید کمی سرگرم شوید، کنترل پایداری را خاموش می کنید.

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *