آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

P0522 کم سنسور فشار روغن موتور / ورودی سوئیچ

P0522 کم سنسور فشار روغن موتور / ورودی سوئیچ

P0522 کم سنسور فشار روغن موتور / ورودی سوئیچ : وسایل نقلیه امروزی مجهز به مجموعه وسیعی از وسایل هشداردهنده هستند که در صورت خرابی مکانیکی از آسیب ناخواسته به موتور جلوگیری می کنند. این اخطارها رانندگان را از هر مشکلی که ممکن است ایمنی یا یکپارچگی مکانیکی وسیله نقلیه را تهدید کند، مطلع می‌کند، بنابراین به شما امکان می‌دهد قبل از وارد شدن آسیب‌های جبران‌ناپذیر، با خیال راحت از خط ترافیک خارج شوید.

P0522 کم سنسور فشار روغن موتور / ورودی سوئیچ

یکی از مهم‌ترین سیستم‌های هشدار مربوط به خودرو، سیستمی است که به فشار روغن موتور مربوط می‌شود. اگر فقط چند ثانیه بدون فشار کافی روغن روغن کار کند، موتور خودرو می تواند تا حد فاجعه بار آسیب ببیند.

خوشبختانه، اکثر خودروهای امروزی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت کاهش فشار روغن موتور به زیر محدوده عملکرد ایمن، یک چراغ هشدار قابل مشاهده از یک پیام هشدار مشابه را نشان دهند.

علاوه بر این، در بسیاری از موارد، هشداری از این نوع با روشن شدن چراغ چک موتور خودرو همراه است، زیرا یک کد خطای قابل اجرا ذخیره می شود. یک مثال بارز کد خطای تشخیصی P0522 است که به طور کلی وجود شرایط کم فشار روغن موتور را نشان می دهد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد DTC P0522 و همچنین نحوه رفع چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

سنسور فشار روغن موتور/سوئیچ کم است

کد عیب تشخیصی P0522 نشان‌دهنده فشار کم روغن موتور است که توسط سنسور/سوئیچ فشار روغن موتور به PCM/ECM خودروی آسیب‌دیده ارائه شده است. برعکس، کد مربوطه P0523 نشان دهنده فشار بالای روغن است.

به بیان ساده، نرم افزار عملکرد خودرو ثابت کرده است که بازخورد ارائه شده توسط مدار نظارت بر فشار روغن موتور خارج از محدوده عملیاتی معمولی آن قرار گرفته است و به سمت انتهای پایین آستانه نظارت حرکت می کند.

این امر از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اجزای متحرک موتور برای جلوگیری از سایش سریع نیاز به روانکاری مداوم دارند. در واقع، موتوری که دچار کمبود نفت است می‌تواند در عرض چند ثانیه آسیب ببیند و اغلب بدون قید و شرط در یک دقیقه یا کمتر از کار می‌افتد، مخصوصاً زمانی که تحت بار باشد. بنابراین، وجود این کد باید باعث نگرانی فوری باشد.

در صورت وجود کد خطای فعال P0522، باید به سرعت تعیین کنید که آیا موتور آسیب‌دیده واقعاً از افت فشار روغن رنج می‌برد یا اینکه PCM خودرو صرفاً به دلیل نقص در مدار نظارت فریب خورده است.

با دانستن این موضوع، از شما خواسته می شود که موضوع مورد نظر را جدا کنید و در مورد مکانیکی یا الکتریکی بودن آن تصمیم بگیرید.

علائم کد P0522

چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است

چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است

کد خطای تشخیصی P0522 می‌تواند با مجموعه‌ای از علائم ثانویه همراه باشد که برخی از آن‌ها می‌توانند به طور قابل توجهی ماهیت شدید داشته باشند. یادگیری تشخیص این علائم به محض ظهور می تواند سودمندی در هنگام تلاش برای حل مشکل مورد نظر داشته باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با DTC P0522 آورده شده است.

  • چراغ چک موتور روشن
  • چراغ هشدار فشار روغن روشن
  • عدم حرکت گیج فشار روغن
  • توقف متناوب
  • مسائل مربوط به شروع
  • صدای موتور غیر عادی

علل کد P0522

کد P0522 می تواند ناشی از یکی از چندین مشکل اساسی باشد که برخی از آنها نسبتا نگران کننده هستند. درک علل بالقوه این کد می تواند در هنگام تلاش برای اصلاح شرایط فشار روغن کم روغن بسیار ارزشمند باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل کد P0522 عیب تشخیصی آورده شده است.

فرستنده فشار روغن معیوب است

آسیب به سیم کشی فرستنده فشار روغن

عدم فشار روغن روان کننده

PCM به خطر افتاده

آیا کد P0522 جدی است؟

ماشین هنگام رانندگی خاموش می شود

ماشین هنگام رانندگی خاموش می شود

کد خطای تشخیصی P0522 به دلیل مشکلات احتمالی که اغلب به آنها اشاره می کند، عموماً ماهیت بسیار شدیدی در نظر گرفته می شود. در صورتی که موتور وسیله نقلیه واقعاً از نظر فشار روغن روان‌کاری دچار افت شده باشد، عملیات باید فوراً متوقف شود، زیرا آسیب‌های فاجعه‌بار داخلی موتور می‌تواند ناشی از ادامه رانندگی باشد.

با دانستن این موضوع، هرگز نباید تصور کنید که فرستنده فشار روغن موتور آنها به سادگی از کار افتاده است. فرضی از این نوع، بدون دلیل احتمالی، می تواند به سرعت موتور را از بین ببرد، اگر ثابت شود که این فرض از نقطه نظر خارج است.

بنابراین، ایمن‌ترین اقدام در صورت افت فشار روغن، خاموش کردن فوری موتور خودرو، قبل از یدک‌کشیدن آن به نقطه نهایی تعمیر است.

در هر صورت، علت اصلی کد عیب تشخیصی P0522 خودرو باید در اسرع وقت تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار می تواند تا حد زیادی احتمال آسیب بیشتر به موتور خودرو را که باید قبل از ادامه کار تعمیر شود، کاهش دهد.

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *