آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

6 علائم خرابی شمع ها (و هزینه تعویض)

6 علائم خرابی شمع ها (و هزینه تعویض)

6 علائم خرابی شمع ها (و هزینه تعویض)

شمع ها اجزای حیاتی یک موتور احتراق داخلی هستند. بدون آنها، چیزی برای احتراق سوخت در محفظه احتراق وجود نخواهد داشت. جای تعجب نیست که شمع های کثیف یا کثیف یک دلیل رایج برای بسیاری از مشکلات موتور هستند.

در اینجا نحوه عملکرد شمع و همچنین علائم رایج شمع بد را خواهید آموخت که باید مراقب آن باشید.

شمع چه کاری انجام می دهد؟

چگونه یک شمع کار می کند

چگونه یک شمع کار می کند

شمع ها اجزای یک موتور احتراق داخلی هستند که از سیگنال الکتریکی که از باتری به سیم پیچ احتراق می رود برای ایجاد جرقه هایی استفاده می کند که مخلوط هوا و سوخت را در هر سیلندر مشتعل می کند.

جریان الکتریکی از طریق شمع عبور می کند و شکاف انتهای شمع را می پرد و در صورتی که جریان به اندازه کافی زیاد باشد، یک قوس الکتریکی تشکیل می دهد. این قوس جرقه ای است که مخلوط قابل اشتعال را مشتعل می کند.

شمع ها به دلایل مختلف می توانند از کار بیفتند. هر چیزی که جریان الکتریسیته را قطع کند، مانند تجمع نفت، سوخت یا کربن، می تواند باعث اختلال در عملکرد شود.

وجود شکاف نادرست احتمالاً مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. شمع ها به مرور زمان فرسوده می شوند، بنابراین شمع قدیمی ممکن است شکاف زیادی داشته باشد.

برخی از افراد انتخاب می‌کنند که شمع‌های خود را «شکاف» کنند، یا آن‌ها را خم کنند تا شکاف درستی داشته باشند. این گزینه برای دارندگان خودروهای آگاه است تا عمر دوشاخه های خود را افزایش دهند.

گاهی اوقات شمع اشتباهی در خودرو نصب می شود، بنابراین محدوده حرارتی متفاوت خواهد بود. این نیز می تواند مشکل ایجاد کند.

البته، شاخه های آسیب دیده ممکن است کار نکنند. گاهی اوقات ممکن است در اثر عمر طولانی یا شرایط سخت دچار خوردگی یا سوختگی شوند.

6 علائم خرابی شمع

از آنجایی که شمع های بد می توانند منجر به آتش سوزی ناقص شوند (یکی از علائم)، بسیاری از پرچم های قرمز عمومی با هم همپوشانی دارند. اگر مشکوک هستید که شمع بدی دارید، مهم است که قبل از رانندگی بیشتر، وسیله نقلیه خود را توسط یک متخصص معاینه کنید.

شماره 1 – اشتباه می کند

علل آتش سوزی سیلندر

علل آتش سوزی سیلندر

احتراق ناقص زمانی رخ می دهد که در احتراق مخلوط سوخت هوا در داخل سیلندر مشکلی وجود داشته باشد. هنگامی که مخلوط زود، دیر یا اصلا مشتعل نمی شود، ممکن است یک اشتباه رخ دهد.

سوخت نسوخته می‌تواند باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای شود که برای محیط زیست مضر است و باعث می‌شود لوله اگزوز به شدت بوی سوخت بدهد. هنگامی که خطاهای نادرست اصلاح نشده باشند، آسیب موتور اجتناب ناپذیر است.

شماره 2 – خشن و/یا صدای بلند (با لرزش)

ماشین هنگام توقف می لرزد

ماشین هنگام توقف می لرزد

وسایل نقلیه با شمع‌های بد ممکن است صدای بی‌درستی خشن یا بلند داشته باشند و ممکن است با آن لرزش داشته باشند یا نشوند. این به این دلیل اتفاق می افتد که سوخت نسوخته ناشی از احتراق ناقص ناشی از شمع های معیوب باعث سردرگمی سنسورهای O2 می شود.

این باعث می شود که آنها سوخت را از سیلندر خارج کنند که منجر به یک مخلوط بدون چربی می شود. لاغر دویدن منجر به بیکاری خشن و اشتعال های بیشتر می شود.

در طول یک دور آرام ممکن است متوجه شوید که RPM در حال پرش است. این را می توان روی یک سرعت سنج روی داشبورد دید یا با گوش دادن به موتور شنید.

صداهای بلندتر از دورهای بالاتر هستند در حالی که صداهای با صدای پایین از دورهای پایین تر. پرش ناشی از تلاش واحد کنترل موتور (ECU) برای جبران مشکلات است.

شماره 3 – شتاب خشن و/یا آهسته

شتاب آهسته

شتاب آهسته

واکنش غیرعادی به پدال گاز مخصوصاً در مواقعی که به شتاب شدید نیاز است قابل توجه است. تردید در هنگام شتاب گیری یکی دیگر از مشکلاتی است که ناشی از آتش سوزی ناقص است که منجر به مخلوطی از هوا و سوخت می شود.

اگر متوجه باتلاق شدن ماشین خود شدید یا وقتی ناگهان گاز گرفتید، زمین خورد، ممکن است نشان دهنده نیاز به شمع های جدید باشد.

شماره 4 – مصرف سوخت ضعیف

مصرف سوخت بد

مصرف سوخت بد

داشتن مخلوط هوا/سوخت غنی یا سیلندر در حال احتراق ناکارآمد و بیهوده است. خودرو باید برای حفظ همان سطح عملکردی که راننده درخواست می‌کند، سوخت بیشتری مصرف کند، زیرا مقداری سوخت خودرو را نسوخته باقی می‌گذارد یا در قسمت اشتباهی از سیستم در حال احتراق است، جایی که نیرویی اضافه نمی‌کند.

همیشه ایده خوبی است که مصرف سوخت خودروی خود را ردیابی کنید. دلایل بالقوه زیادی برای مصرف سوخت ضعیف وجود دارد، اما کاهش ناگهانی مصرف سوخت می تواند نشان دهنده کثیف یا شکستن شمع ها باشد.

شماره 5 – مشکل راه اندازی وسیله نقلیه

شمع‌های بد می‌توانند باعث توقف یا مشکل خودرو در هنگام استارت شوند. برای غلبه بر اینرسی زمانی که خودرو هنوز در حالت نشسته است، انرژی نسبتا زیادی نیاز است، به همین دلیل است که ممکن است خودرو بیشترین مشکل را داشته باشد.

اگر خودرو نتواند به طور کامل روشن شود، احتمالاً مشکل با باتری است نه شمع، زیرا شمع‌ها معمولاً همه در یک زمان خراب نمی‌شوند.

شماره 6 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

یک شمع که از کار بیفتد، باعث احتراق ناقص می شود که باعث می شود چراغ چک موتور روی داشبورد روشن شود. ECU خواهد کرد

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *