آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

11 دلیل که خودرو شما هنگام شتاب می لرزد (و نحوه رفع آن)

11 دلیل که خودرو شما هنگام شتاب می لرزد (و نحوه رفع آن)

11 دلیل که خودرو شما هنگام شتاب می لرزد :اگر هنگام شتاب گیری ماشین تکان می خورد، ممکن است نتیجه مسائل مختلفی باشد. اغلب، علت ارتعاشات یک مسئله نسبتاً ساده است که در واقع یک علامت هشداردهنده از خرابی بسیار بزرگتر (و گرانتر) است اگر به زودی رفع نشود.

لرزش خودرو هنگام رانندگی اغلب می تواند معنای متفاوتی نسبت به خودرویی داشته باشد که هنگام توقف می لرزد، بنابراین باید به هنگام وقوع لرزش ها توجه کنید.

آیا فقط در حالت بیکار است؟ آیا وسیله نقلیه فقط در سرعت های کم، سرعت بالا یا سرعت ثابت می لرزد؟ اگر ماشین شما فقط هنگام ترمز می لرزد، علت نیز می تواند متفاوت باشد.

بنابراین، هنگام تشخیص اولین مشکل، چگونه باید به چه ناحیه ای توجه کنید؟ برای یافتن مطالعه را ادامه دهید.

دلایل رایج لرزش خودرو هنگام شتاب گیری

اگر هنگام شتاب گیری ماشین شما می لرزد، می تواند یک تجربه ناامید کننده و بالقوه خطرناک باشد. در اینجا برخی از دلایل احتمالی لرزش خودرو وجود دارد:

شماره 1 – مفصل CV داخلی آسیب دیده

مفصل CV بد

مفصل CV بد

اتصالات CV در انتهای هر محور قرار دارند. هم یک مفصل خارجی و هم داخلی وجود دارد. هنگامی که مفصل CV داخلی آسیب دیده یا شروع به از کار افتادن می کند، متوجه لرزش خودروی خود تحت شتاب شدید خواهید شد. همانطور که بدتر می شود، ارتعاشات جزئی در هنگام بارگذاری به لرزش شدید تبدیل می شوند.

مفاصل CV آسیب دیده معمولاً به دلیل پارگی در چکمه مفصلی رخ می دهد. وقتی این اتفاق می‌افتد، آب و خاک به داخل چکمه می‌رسند و گریس‌هایی را که از اسپلاین‌های داخل آن محافظت می‌کنند، آلوده می‌کنند.

بدون روانکاری مناسب، فلز روی تماس فلز در نهایت باعث خرابی می شود. تنها راه حل تعویض مفصل CV یا کل محور CV است.

شماره 2 – پایه های موتور شکسته

پایه موتور بد

پایه موتور بد

هدف اصلی پایه‌های موتور، اتصال موتور خودرو به قاب خودرو است. هدف ثانویه کاهش یا کاهش لرزش موتور است تا سرنشینان خودرو در حین کار، لرزش یا لرزش مداوم موتور را احساس نکنند.

پایه‌های موتور از مواد لاستیکی سخت ساخته شده‌اند که به آنها اجازه می‌دهد این ارتعاشات را جذب کنند. هنگامی که پایه موتور آسیب ببیند یا شکسته شود، نه تنها لرزش بیش از حد را در خودرو احساس خواهید کرد، بلکه سایر قطعات موتور نیز می توانند ناهمتراز شوند و در نهایت شکسته شوند زیرا موتور در محل دقیق خود قرار ندارد.

شما می توانید در هنگام دور آرام نصب موتور را احساس کنید، اما لرزش می تواند در شتاب بیشتر آشکار شود زیرا موتور باید سخت کار کند. تعویض پایه موتور بد باید لرزش ها را متوقف کند.

به خاطر داشته باشید که وقتی پایه موتور شکسته می شود، سایر پایه ها بار بیشتری را تحمل می کنند و احتمال خرابی نیز بیشتر است.

شماره 3 – تایرهای نامتعادل

لاستیک های نامتعادل

لاستیک های نامتعادل

اگر اخیراً لاستیک‌های جدیدی نصب کرده‌اید و در حین رانندگی متوجه لرزش خودروی خود شده‌اید، ممکن است ناشی از عدم تعادل لاستیک‌ها باشد. وقتی آت تایر روی چرخی نصب می‌شود، هرگز وزن یکسانی در تمام طول آن نخواهد داشت.

برای رفع این مشکل، یک نصاب لاستیک مجموعه تایر/چرخ را روی یک ماشین بالانس سوار می‌کند و وزن چرخ‌های کوچک را در مکان‌های خاص به رینگ می‌چسباند تا تعادل را کامل کند. با چرخش لاستیک، هرگونه عدم تعادل جزئی وزن به یک لرزش کوچک تبدیل می شود.

در سرعت های بالاتر که لاستیک بسیار سریعتر می چرخد، لرزش بیشتر محسوس خواهد بود و فرمان شما واقعاً می لرزد.

اگر ماشین شما با سرعت ثابت می لرزد و در سرعت های بالاتر بدتر می شود، ممکن است تایر(های) نامتعادل داشته باشید. همچنین ممکن است یکی از وزنه های چرخ چسب به سادگی از بین رفته باشد. برای رفع مشکل، کافی است خودروی خود را به لاستیک‌فروشی برگردانید تا تعادل لاستیک‌ها را مجدداً تنظیم کنند.

شماره 4 – مهره های شل

مهره های شل

مهره های شل

یک مشکل ساده (شایع‌تر از آنچه فکر می‌کنید) که می‌تواند فاجعه‌بار شود. اگر مهره های گیره چرخ به درستی روی توپی چرخیده نشده باشند و برخی از آنها با گذشت زمان شل شوند، چرخ کمی تکان می خورد. در حین رانندگی، به نظر می رسد که ماشین می لرزد.

اگر سفت نشوند، میله‌ها در نهایت می‌توانند تا انتها شل شوند و چرخ شما در حین رانندگی از بین برود. برای گفتن کافی است، شما نمی خواهید این اتفاق بیفتد. اطمینان حاصل کنید که از اندازه مهره درست استفاده می کنید نیز غافل نشوید.

برای اطمینان از اینکه مهره های شل نشده ندارید، از یک آچار گشتاور استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر مهره مطابق با مشخصات کارخانه سفت شده است. اگر آچار گشتاور ندارید، می توان از آچار مهره معمولی یا اتو لاستیک برای سفت کردن استفاده کرد.

شماره 5 – میل محرک خم شده

میل محرک خم شده

میل محرک خم شده

اگر خودروی شما دارای محرک چرخ عقب (RWD) است، نیروی موتور به محور عقب و چرخ های متصل از طریق میل محرک (یا شفت پروانه) منتقل می شود.

بنابراین، اگر میل محرک حتی اندکی خم شده یا آسیب دیده باشد (اغلب به دلیل تصادف)، باعث می شود که خودرو در هنگام شتاب گیری با سرعت کم تکان بخورد و با سرعت بیشتر بدتر شود.

شماره 6 – محور خم شده

محور خم شده

محور خم شده

اگر به طور تصادفی از حاشیه، سنگ بزرگ یا تصادف جزئی رانندگی می کنید، اگر آسیب قابل توجهی مشاهده نکردید، تصور نکنید که همه چیز خوب است. این حادثه می توانست باعث خم شدن یک محور شود که جدی است.

متوجه ارتعاشاتی می‌شوید که از خودرو می‌آیند که با شتاب دادن به خودرو بدتر می‌شوند. مشابه میل محرک، باید فوراً یک محور خم شده را تعویض کنید، در غیر این صورت ممکن است آسیب بیشتری وارد شود.

شماره 7 – کالیپر ترمز گیر کرده

گیر کرده کالیپر ترمز

گیر کرده کالیپر ترمز

اگر کالیپر ترمز روی یک چرخ معیوب باشد و باعث چسبندگی آن شود، می تواند باعث لرزش خودرو شود. در این موقعیت خاص، وقتی به سرعت 40 تا 50 کیلومتر در ساعت برسید، فرمان همان چیزی است که می لرزد.

با ادامه شتاب گرفتن در سرعت های بالاتر، لرزش ها بدتر می شوند. هنگامی که به یک توقف می‌رسید، احتمالاً متوجه بوی سوختگی خواهید شد که از وسیله نقلیه می‌آید.

اگر به گیرکردن کالیپر ترمز مشکوک هستید، باید بتوانید تشخیص دهید که به دلیل بو از دماغه شما در کدام چرخ است. شما باید تمام قسمت های سیستم ترمز را در آنجا بررسی کنید و توجه خاصی به پیچ های کالیپر، لغزنده ها و پیستون داشته باشید.

 

گاهی اوقات تمیز کردن و روغن کاری مجدد قطعات تنها چیزی است که لازم است، اما اجزای ترمز خراب باید تعویض شوند.

شماره 8 – شلنگ خلاء پاره یا قطع شده است

شلنگ شلنگ خلاء

شلنگ شلنگ خلاء

این مشکل رایج می تواند باعث لرزش شدید یا کرکره اتومبیل در حین رانندگی شود. اگر شیلنگ خلاء قطع شود یا به دلیل یک پارگی کوچک، نشتی هوا ایجاد شود، کمبود فشار هوا می‌تواند باعث گیج شدن سنسورهای مختلف شود که به نوبه خود می‌تواند منجر به خرابی، آتش‌سوزی، از دست دادن نیرو و سایر مشکلات در جایی که موتور خاموش نمی‌شود، شود. روان اجرا شود

همه شیلنگ ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به جایی وصل شده اند و پارگی یا شکافی در آنها وجود ندارد. ممکن است لازم باشد از یک گیره کوچک برای وصل کردن شیلنگ هایی که خیلی شل هستند روی اتصالات استفاده کنید.

شیلنگ های جاروبرقی در اتومبیل های توربوشارژ حتی بیشتر مستعد قطع شدن هستند. جایگزینی با شیلنگ های سیلیکونی قوی تر معمولا به عنوان یک راه حل دائمی انجام می شود.

شماره 9 – شمع های کثیف یا فرسوده

شمع خراب

شمع خراب

شمع های کثیف یا آلوده می توانند باعث از کار افتادن موتور شوند. در حالی که این مشکل معمولاً برای اولین بار در هنگام توقف متوجه می‌شود، اما ممکن است به نظر برسد که ماشین هنگام رانندگی در حال لرزش است.

اگر آخرین باری را که شمع های خود را تعویض کردید به خاطر نمی آورید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که این کار را انجام دهید. اگر یکی از آن ها را بردارید و متوجه تجمع تیره روی نوک آن شدید، به احتمال زیاد بقیه شمع های شما نیز بد هستند.

شماره 10 – مسائل مربوط به تعلیق

سیستم تعلیق خودروی شما وظیفه دارد چرخ‌ها را در تماس با جاده، سواری نرم و جذب ضربه‌ها را بر عهده داشته باشد. اگر مشکلی در سیستم تعلیق شما وجود داشته باشد، ممکن است هنگام پا گذاشتن روی گاز دچار لرزش یا لرزش شوید.

برخی از مشکلات رایج سیستم تعلیق که می تواند باعث لرزش و لرزش خودرو شما شود عبارتند از:

اتصالات توپ فرسوده – این نقاط محوری بین سیستم تعلیق و چرخ ها هستند. اگر فرسوده شوند، اغلب می توانند باعث لرزش ماشین شما شوند.

یاتاقان‌های چرخ فرسوده – این یاتاقان‌هایی هستند که به چرخ‌های شما اجازه می‌دهند به آرامی بچرخند. با یاتاقان های چرخ بد، ماشین شما به خصوص در سرعت های بالاتر قطعا شروع به لرزیدن می کند.

شوک‌ها یا پایه‌های آسیب‌دیده – این اجزایی هستند که ضربه‌ها را جذب می‌کنند و ماشین شما را ثابت نگه می‌دارند. اگر آنها آسیب دیده یا فرسوده شده اند، انتظار داشته باشید که وسیله نقلیه شما تکان بخورد.

شماره 11 – لرزش مرگ

لرزش مرگ به لرزش شدید قسمت جلویی خودرو گفته می شود که می تواند به دلیل فرسوده شدن قطعات فرمان یا تعلیق، باد کردن نامناسب لاستیک ها یا سایر مسائل ایجاد شود. این امر بر انواع مختلف وسایل نقلیه، به ویژه کامیون ها، SUV ها و جیپ ها تأثیر می گذارد.

اگر در حین رانندگی دچار لرزش مرگ شدید، برای جلوگیری از تصادف احتمالی، باید سرعت خود را کم کنید و جلو بروید. یک مکانیک می تواند مشکل را تشخیص دهد و راه حلی برای بازگرداندن وسیله نقلیه شما به شرایط رانندگی ایمن ارائه دهد.

نحوه تشخیص لرزش خودرو

صدای تق تق

صدای تق تق

اگر در حین شتاب لرزش یا لرزش را تجربه می‌کنید، باید قبل از اینکه مشکل بزرگ‌تر شود، آن را تشخیص دهید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید:

بازرسی بصری

اولین قدم بازرسی بصری خودرو است. آسیب دیدگی یا سایش روی لاستیک ها، سیستم تعلیق و اجزای فرمان را بررسی کنید. به دنبال قطعات شل یا شکسته باشید و نشتی یا سایر علائم آسیب زیر کاپوت را بررسی کنید.

تست درایو

پس از تکمیل بازرسی بصری، وسیله نقلیه را برای رانندگی آزمایشی ببرید. به نوع تکانی که تجربه می کنید و همچنین سرعت و شدت ارتعاش توجه کنید.

آیا از جلو یا عقب خودرو می آید؟ در سرعت های پایین بیشتر به چشم می خورد یا در سرعت های بالا؟ آیا با شتاب دادن، شدت لرزش افزایش می یابد؟ آیا وسیله نقلیه شما فقط در برخی جاده ها می لرزد و می لرزد؟

همه این سوالات می تواند به شما (یا مکانیک شما) در یافتن علت اصلی کمک کند.

تشخیص کامپیوتر

اگر نمی توانید علت لرزش را از طریق بازرسی بصری یا تست درایو تعیین کنید، ممکن است لازم باشد از تشخیص کامپیوتری برای مشخص کردن مشکل استفاده کنید. یک مکانیک می تواند از یک ابزار عیب یابی برای خواندن کدهای ذخیره شده در سیستم کامپیوتری خودرو و شناسایی مشکلات احتمالی استفاده کند.

به یاد داشته باشید، اگر در مورد علت لرزش مطمئن نیستید یا خودتان با انجام تشخیص راحت نیستید، همیشه بهتر است وسیله نقلیه خود را برای بازرسی حرفه ای نزد یک مکانیک قابل اعتماد ببرید.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *