آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

6 علائم کم بودن روغن گیربکس

6 علائم کم بودن روغن گیربکس

6 علائم کم بودن روغن گیربکس :وقتی مایع گیربکس کم می شود، وسیله نقلیه شما نمی تواند آنطور که باید کار کند. این به این دلیل است که روغن گیربکس سطوح و اجزای سیستم انتقال را روغن کاری می کند تا اصطکاک را کاهش دهد و از فرسودگی آنها جلوگیری کند.

6 علائم کم بودن روغن گیربکس (نمی خواهید نادیده بگیرید)

قرار است مایع گیربکس برای تمام طول عمر خود بدون تغییر در خودروی شما باقی بماند، اگرچه بسیاری از مکانیک ها به شما می گویند (گاهی اوقات غیرواقعی) که شما باید این مایع را هر 50000 کیلومتر بدون توجه به هر اتفاقی تعویض کنید. گاهی اوقات شستشوی مکرر روغن گیربکس نیز توصیه می شود.

مانند روغن، زمانی که مایع گیربکس شما کم یا خراب باشد، می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در گیربکس خودرو شود. در اینجا برخی از علائم رایج کم بودن روغن گیربکس خودرو است. اگر مایع خود را پر نکنید یا تعویض نکنید، ممکن است در آینده تعمیر گران قیمتی داشته باشید.

علائم کم بودن روغن گیربکس خودرو

متوجه خواهید شد که تقریباً همه نشانه‌های مایع گیربکس پایین به نشت روغن گیربکس به عنوان علت اشاره دارد. اگر هر یک از علائم زیر ظاهر شد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که سطح مایع گیربکس را بررسی کنید تا تأیید شود.

در حالی که در آن هستید، وضعیت مایع را بررسی کنید. روغن گیربکس جدید باید قرمز و تقریبا شفاف به نظر برسد. اگر رنگ قهوه ای یا تیره تر است، ممکن است مشکلات داخلی داشته باشید. نمودار رنگ مایع گیربکس ما را ببینید تا ببینید رنگ مایع شما در مورد وضعیت آن چه می گوید.

شماره 1 – سیال انتقال در کف گاراژ یا درایو

هزینه رفع نشت مایع گیربکس

هزینه رفع نشت مایع گیربکس

این علائم که نشان می دهد مایع گیربکس کم شده است بسیار واضح است اما اغلب نادیده گرفته می شود. هنگامی که متوجه یک گودال کوچک یا لکه های مایع قرمز یا قهوه ای در زیر وسیله نقلیه خود جایی که موتور و گیربکس شما قرار دارند، می شوید، احتمالاً نشتی گیربکس دارید.

این معمولاً به دلیل خرابی مهر و موم یا واشر، شل شدن پلاگین تخلیه یا حتی آسیب به خود ظرف انتقال است.

برخی از نشتی ها فوق العاده جزئی هستند و در حالی که در نهایت می خواهید آنها را برطرف کنید، مراقب سطح مایع گیربکس خود باشید و در صورت نیاز آن را پر کنید. اما برای اکثر موارد نشت، شما می خواهید فوراً به این موضوع رسیدگی کنید.

شماره 2 – درگیر شدن آهسته دنده

وسایل را برای پارک تنظیم کنید

وسایل را برای پارک تنظیم کنید

با کم بودن مایع گیربکس در وسیله نقلیه خود، پس از حرکت دادن اهرم دنده به عقب یا رانندگی، تاخیر موقتی خواهید داشت. دلیل آن این است که اگر فشار مایع گیربکس کافی نباشد، تعویض دنده نمی تواند بلافاصله انجام شود.

با مایع کم، 2 یا 3 ثانیه طول می کشد تا فشار کافی برای تعویض دنده ایجاد شود. اگر مشکلی در بدنه شیر انتقال شما وجود داشته باشد، همین علائم ظاهر می شود، بنابراین اگر تأیید کنید که سطح ATF خوب است، این یکی دیگر از دلایل احتمالی است.

شماره 3 – مشکل در تعویض دنده

گیربکس دستی به سختی تعویض می شود

گیربکس دستی به سختی تعویض می شود

خودروهای گیربکس دستی و اتوماتیک هر دو باید مایع گیربکس داشته باشند که تمیز باشد و بتواند آزادانه در داخل گیربکس شما جریان یابد. اگر مایع گیربکس شما توسط کثیفی یا مواد دیگر آلوده شده باشد، پاسخ آن بسیار کند و کند خواهد بود.

هنگامی که این اتفاق افتاد، تعویض دنده باعث می‌شود که دنده‌ها در هنگام رانندگی با خودرو خیلی سریع یا خیلی کند تغییر کنند. اگر ماشینی با گیربکس دستی رانندگی می‌کنید، تعویض دنده‌های معمولی می‌تواند بسیار سخت باشد و حتی ممکن است اصلاً نتوانید به دنده‌های خاصی بروید.

شماره 4 – صداهای عجیب در حین دنده

صداهای عجیب در حین دنده

صداهای عجیب در حین دنده

یک گیربکس که به درستی کار می کند باید برای راننده بی صدا باشد. اما اگر در حین دنده و نه در پارک یا نول، شروع به شنیدن صداهای تق تق یا ضربان ریتمیک کردید، ممکن است به دلیل کم بودن مایع گیربکس خودرو، مبدل گشتاور خود با مشکل مواجه شوید.

اگر هنگام تعویض دنده صدای ساییدن یا تق تق شنیدید، ممکن است نشانه دیگری از نبود مایع گیربکس کافی در سیستم باشد.

شماره 5 – انتقال بیش از حد گرم می شود

انتقال بیش از حد گرم می شود

انتقال بیش از حد گرم می شود

مشابه اینکه یک موتور برای روانکاری تمام قطعات و حفظ دمای کارکرد صحیح به مقدار مناسب روغن موتور نیاز دارد، گیربکس نیز به سطح مناسبی از روغن گیربکس نیاز دارد تا آن را در دمای کاری مناسب نگه دارد.

با نبود مایع گیربکس کافی، گیربکس شما به دلیل اصطکاک بیش از حد بین قطعات متحرک به سرعت شروع به گرم شدن می کند. ممکن است متوجه بوی شدید مایع گیربکس سوخته شده یا حتی دودی که از ناحیه گیربکس می آید، شوید.

اگر در حین رانندگی متوجه هر یک از این موارد شدید، بلافاصله ماشین خود را از جاده خارج کنید و بگذارید همه چیز برای مدتی خنک شود. اگر دما خیلی زیاد شود، ممکن است آسیب داخلی جدی داشته باشید و ممکن است نیاز به بازسازی کامل گیربکس داشته باشید.

حتی ممکن است برخی از وسایل نقلیه جدیدتر چراغ هشدار دمای گیربکس را برای جلب توجه به موضوع روشن کنید.

شماره 6 – لغزش دنده گیربکس

لغزش دنده گیربکس

لغزش دنده گیربکس

سیال انتقال کم می تواند فشار هیدرولیک در سیستم را کاهش دهد. اگر فشار هیدرولیک کافی ندارید، نمی‌توانید در دنده فعلی که انتخاب کرده‌اید بمانید.

لغزش دنده خود را با پرش موتور به دور در دقیقه بالاتر در حین رانندگی نشان می دهد، اما ماشین سریعتر حرکت نمی کند. این اغلب نشان دهنده این است که آسیب قابل توجهی قبلاً به دندانه های چرخ دنده وارد شده است.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *