آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

ریختن بنزین در باک گازوئیل

ریختن بنزین در باک گازوئیل

ریختن بنزین در باک گازوئیل ؟اگر در پمپ بنزین هستید و به طور تصادفی وسیله نقلیه موتور دیزلی خود را با بنزین معمولی پر می کنید، می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی برای وسیله نقلیه شما شود. ببینید، موتورهای دیزلی مانند موتورهای بنزینی به شمع‌ها وابسته نیستند.

اگر بنزین را در موتور دیزل قرار دهید چه اتفاقی می افتد؟

موتور بنزینی برای احتراق سوخت بنزین در محفظه احتراق به شمع بستگی دارد. از طرف دیگر، موتور دیزل از مقدار زیادی فشرده سازی هوا استفاده می کند در حالی که سوخت دیزل در زمان مناسب پس از آن تزریق می شود.

این تفاوت بین این دو موتور است و بنابراین مخلوط کردن سوخت با موتور اشتباه فقط باعث ایجاد مشکل می شود.

ریختن بنزین در باک گازوئیل

ریختن بنزین در باک گازوئیل

ریختن بنزین در باک گازوئیل

بیشتر پمپ بنزین ها از نازل های مختلفی برای پمپ بنزین یا گازوئیل به باک بنزین خودرو استفاده می کنند. قطر نازل دیزل بیشتر از نازل گاز است. اکثر خودروهای مدرن با موتور بنزینی (تولید شده پس از سال 1990) به سادگی اجازه نمی دهند که یک نازل دیزل به طور فیزیکی در گردن پرکننده باک بنزین قرار گیرد

اما از آنجایی که یک نازل بنزین کوچکتر است، می تواند در گردن پرکننده یک وسیله نقلیه موتور دیزلی قرار گیرد و به راحتی می تواند سوخت نامناسب را در یک ماشین دیزلی یا کامیون وارد کند.

در حالی که قرار دادن تصادفی روغن موتور اشتباه در وسیله نقلیه شما معمولا یک مشکل جزئی است، قرار دادن سوخت نامناسب در خودرو شما می تواند فاجعه بار باشد.

بنزین و گازوئیل

اگر این مشکل را زود تشخیص دهید، ممکن است بتوانید از وارد شدن آسیب جدی به وسیله نقلیه خود جلوگیری کنید. اما اگر به رانندگی با خودروی خود با سوخت اشتباه ادامه دهید، ممکن است تمام این مشکلات را تجربه کنید.

در اینجا شش مشکل وجود دارد که ممکن است در صورت قرار دادن گاز بدون سرب در موتور دیزل با آن مواجه شوید:

شماره 1 – بدون احتراق

بدون احتراق

بدون احتراق

موتور دیزل برای احتراق سوخت طراحی نشده است. بنزین طوری طراحی شده است که به طور خودکار مشتعل نمی شود (برای احتراق نیاز به شمع دارد). بنابراین، هنگامی که بنزین به یک موتور دیزل جریان می یابد، جرقه ای رخ نخواهد داد.

اگر تصادفاً از مخلوط شدن گازوئیل با گاز اشتعال ایجاد شود، نسبت به آنچه که موتور می تواند تحمل کند بسیار شدید خواهد بود.

شماره 2 – بدون روغن کاری

موتور دیزل

موتور دیزل

بسیاری از مردم فراموش می کنند که سوخت دیزل اساساً همان روغن است زیرا اجزای موتور دیزل را روغن کاری می کند. اگر بنزین (حلال) داخل موتور بریزید، برای روغن کاری این قطعات ساخته نشده است.

در عوض، در حالی که روغن کاری دریافت نمی کنند، آنها را آلوده می کند. در نتیجه، اجزای فلزی به یکدیگر ساییده شده و برای همیشه آسیب می بینند.

شماره 3 – آسیب سیستم سوخت

پمپ بنزین بد

پمپ بنزین بد

بنزین مطمئناً بر انژکتورهای سوخت، پمپ بنزین و فیلتر سوخت موتور دیزل شما تأثیر می گذارد. این کل سیستم سوخت خودروی شما را تشکیل می دهد.

بدون اینکه این قطعات به درستی کار کنند، باید سیستم سوخت خود را به طور کامل تعویض کنید.

 

شماره 4 – آسیب موج شوک

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

قطعات و اجزای رفت و برگشتی زیادی در داخل یک موتور دیزل وجود دارد، مانند میله ها، پیستون ها و پین های مچ دست. اگر انفجار غیرمعمولی وجود داشته باشد که غیرقابل کنترل باشد، امواج ضربه ای ناشی از انفجار می تواند به این اجزا آسیب برساند یا از بین ببرد.

مطمئناً بنزین می تواند باعث انفجاری شود که اجزای موتور دیزل قادر به تحمل آن نیستند.

شماره 5 – آسیب موتور

آسیب موتور دیزل

آسیب موتور دیزل

اگر مشکل به زودی برطرف شود، می توان موتور را قبل از اینکه بیش از حد آسیب ببیند، نجات داد. اما هر چه بیشتر سعی کنید با بنزین در موتور دیزل رانندگی کنید، احتمال اینکه موتور شما به طور کامل از بین برود بیشتر می شود. و همانطور که احتمالا می دانید، تعویض کل موتور بسیار گران است.

شماره 6 – دود سیاه

دود سیاه از اگزوز

دود سیاه از اگزوز

درجه اکتان مقاومت سوخت در برابر احتراق تحت فشار است. میزان اکتان بنزین بین 87 تا 93 AKI است. گازوئیل به 25 نزدیکتر است. از آنجایی که دیزل دارای اکتان بسیار پایین تری نسبت به بنزین است، سوختن بنزین در موتور دیزل بسیار دشوارتر خواهد بود که به معنای سوخت نسوخته زیاد است.

این امر به عنوان مقدار زیادی دود سیاه از اگزوز شما خارج می شود. در حالی که خود دود به نظر می رسد و بوی بدی می دهد، به این معنی است که قطعات و سنسورهای مختلف در سیستم سوخت شما در نهایت به دلیل دوده مسدود می شوند.

چه باید کرد و چه کاری انجام ندهید

اگر متوجه شدید که سوخت اشتباهی را در موتور دیزل خود در پمپ بنزین گذاشته‌اید، وحشت نکنید (خوب، شاید کمی). چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا وسیله نقلیه خود را از آسیب واقعی نجات دهید. در زیر پنج نکته اصلی که در چنین شرایطی باید رعایت کنید آورده شده است.

سعی نکنید موتور را روشن کنید. خودرو را دقیقاً در همان جایی که هست رها کنید.

سعی نکنید اشتعال را روشن کنید. هر گونه تلاش برای چرخاندن کلید احتراق در موقعیت “روشن”. باعث فعال شدن پمپ بنزین و انژکتورهای سوخت می شود.

اگر قبلاً توانستید ماشین را روشن کنید و قبل از اینکه متوجه اشتباه خود شوید شروع به رانندگی کرده اید، به کنار جاده یا یک پارکینگ بروید و یک کامیون یدک کش را صدا کنید.

با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید تا بیاید و وسیله نقلیه شما را از پمپ بنزین دور کند. از آنها بخواهید وسیله نقلیه شما را به نمایندگی محلی یا هر مکانیک خودرو قابل اعتمادی ببرند.

مخزن سوخت باید کاملاً تخلیه شود و سیستم سوخت تخلیه شود. تا زمانی که خودرو روشن نشده باشد، بنزین هیچ یک از اجزای داخلی را آلوده نخواهد کرد.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *