آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم  سوختگی فیوز دینام یا پیوند جوش پذیر

علائم  سوختگی فیوز دینام یا پیوند جوش پذیر

علائم  سوختگی فیوز دینام یا پیوند جوش پذیر :  سلامت سیستم شارژ خودرو برای عملکرد مداوم و کارآمد آن کاملا ضروری است. بدون یک سیستم شارژ مناسب، یک وسیله نقلیه شارژ باتری خود را به طور نسبتاً سریع تخلیه می کند و یک راننده را سرگردان می کند. این وضعیتی را ایجاد می کند که نه تنها ناخوشایند است بلکه بسیار خطرناک نیز هست.

ستون فقرات هر سیستم شارژ خودرو دینام خودرو است. یک دینام ولتاژ مداومی را فراهم می کند که سیستم های مختلف خودرو کار می کنند، در حالی که همزمان باتری خودرو را در این فرآیند شارژ می کند. این از افت ولتاژ جلوگیری می کند که می تواند به سرعت توانایی ما را برای رفت و آمد به شکل دیگری از بین ببرد.

6 نشانه سوختگی فیوز دینام یا پیوند جوش پذیر

متأسفانه، اکثر خودروها در طول عمر خود با مشکل عجیب و غریب مرتبط با دینام مواجه می شوند. در حالی که چنین مسائلی اغلب حول خرابی دینام خودرو به عنوان یک کل می چرخد، فیوز دینام سوخته نیز می تواند مقصر باشد. در چنین مواردی، تشخیص دقیق مشکل بسیار مهم است، در غیر این صورت خطر تعویض اشتباه دینام وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علائم سوختن فیوز دینام و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلی در صورت بروز در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

فیوز در مقابل پیوند همجوشی

فیوز در مقابل پیوند همجوشی

فیوز در مقابل پیوند همجوشی

بسیاری از رانندگان خوش نیت فیوزهای همه منظوره و پیوندهای همجوشی را با هم اشتباه می گیرند. هنگامی که از یک دینام یا مدار دینام صحبت می شود، اکثر کسانی که از فیوز صحبت می کنند در واقع از پیوند همجوشی سیستم شارژ صحبت می کنند.

در حالی که درست است که اکثر خودروها دارای یک فیوز خطی هستند که در نهایت یک یا چند رله را در مدار شارژ تغذیه می‌کند، در بیشتر موارد، یک پیوند همجوشی بین دینام و باتری وجود دارد.

هدف از این پیوند ذوبی خاص محافظت از تعدادی از سیستم های خودرو در برابر افزایش بالقوه فاجعه بار ولتاژ است. بدون چنین حفاظتی، یک سنبله از این نوع می‌تواند سیم‌ها را ذوب کند، ماژول‌های هوشمند را بسوزاند یا حتی آتش‌سوزی کند.

مطالب مرتبط : 

پیوندهای قابل ذوب به گونه ای طراحی شده اند که می سوزند و جدا می شوند و باعث ایجاد شرایط باز در یک مدار خاص می شوند و در نتیجه از آسیب بیشتر سیستم الکتریکی جلوگیری می کنند.

طبق قاعده کلی، پیوندهای همجوشی معمولاً از سیمی تشکیل شده اند که به طور قابل توجهی کوچکتر از سیمی است که معمولاً در مداری که متصل می شود یافت می شود. این به طور موثر یک نقطه ضعف ایجاد می کند، که در آن شکست سیم کنترل شده می تواند در صورت بروز شرایط جریان بیش از حد رخ دهد.

قبل از اینکه این مدار خاص بتواند با موفقیت مجدداً روشن شود، پیوند ذوب دمیده شده باید جایگزین شود.

فیوز دینام کجا قرار دارد؟

در بیشتر موارد، فیوز دینام خطی یا پیوند همجوشی خودرو بین لنگه مثبت باتری خودرو و کابل دینام مثبت قرار می گیرد. از طرف دیگر، در برخی از وسایل نقلیه، این پیوند همجوشی را می‌توان بین سیم‌های مثبت باتری و اتصال مثبت اصلی روی جعبه فیوز/جعبه اتصال خودرو یافت.

اگر وسیله نقلیه شما از فیوز استاندارد استفاده می کند، معمولاً در جعبه فیوز در محفظه موتور شما قرار می گیرد. از آنجایی که دینام به فیوز آمپر بالا نیاز دارد، فیوز بزرگتر از فیوزهای تیغه ای استاندارد شما است که برای قطعات الکتریکی کوچکتر مانند چراغ های عقب استفاده می شود.

علائم سوختگی فیوز دینام

سوختن فیوز دینام می‌تواند باعث ایجاد مجموعه‌ای از علائم ثانویه شود، که برخی از آنها حتی می‌توانند به اندازه‌ای شدید باشند که راننده را در کنار جاده سرگردان کند. شناسایی این علائم بالقوه زمانی ضروری است که سعی کنید مشکل مورد نظر را به سریع ترین و کارآمدترین روش ممکن برطرف کنید.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با سوختن فیوز دینام آورده شده است. نخواهد بود

شماره 1 – باتری مرده

باتری ماشین مدام می میرد

باتری ماشین مدام می میرد

اگر می‌خواهید وسیله نقلیه خود را روشن کنید، فقط متوجه می‌شوید که برق ندارید، بررسی سریع پیوند همجوشی دینام به خوبی توصیه می‌شود. فیوز سوخته از شارژ کردن باتری وسیله نقلیه توسط دینام به شکل طراحی شده جلوگیری می کند و در نتیجه تمام ولتاژ/آمپراژ مفید آن را تخلیه می کند.

شماره 2 – مسائل عجیب برق

وقوع ناگهانی یک یا چند مشکل الکتریکی عجیب و غریب نشانه دیگری از وجود مشکل در مدار شارژ خودروی شماست. اگر ولتاژ باتری شما به دلیل کمبود شارژ شروع به کاهش کند، بسیاری از سیستم‌های خودرو شروع به عملکرد نامنظم می‌کنند.

شماره 3 – نورهای کم نور

نور بالا کار نمی کند

نور بالا کار نمی کند

اگر متوجه شدید که چراغ‌های خودروی شما کم نور به نظر می‌رسند، ممکن است نشان‌دهنده نقص سیستم شارژ باشد. در حالی که ممکن است تعدادی از مشکلات وجود داشته باشد، وجود فیوز دینام سوخته یا پیوند قابل ذوب را نباید نادیده گرفت.

شماره 4 – نور کم شارژ

در صورتی که دسته ابزار وسیله نقلیه شما شروع به نمایش “شارژ کم” کند

نور، مشکلی در مدار دینام خودرو تقریباً به طور قطع مقصر خواهد بود. باید یک بررسی سریع تداوم فیوز دینام خودروی شما انجام شود.

شماره 5 – فیوز سوخته، شکسته یا مخدوش یا پیوند همجوشی

  دینام لینک همجوشی بد

دینام لینک همجوشی بد

در بسیاری از موارد، با یک بازرسی سریع، می توان به طور فیزیکی تأیید کرد که پیوند ذوب آلترناتور منفجر شده است. خود پیوند تحریف شده، شکسته یا سوخته به نظر می رسد. با این حال، در صورت وجود هرگونه شک، می توان با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال وضعیت این لینک گداخت پذیر را بررسی کرد.

با بررسی تداوم در انتهای مخالف این پیوند، می توان فیوز سوخته را تأیید کرد. عدم تداوم نشان دهنده شکست خواهد بود.

شماره 6 – توقف

در شدیدترین موارد، در صورت سوختن فیوز دینام، یک وسیله نقلیه واقعاً در حین کار می‌میرد. این نتیجه زمانی است که سیستم شارژ خودرو کار نکند و باتری وارد حالت دشارژ شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، به این صورت خواهد بود که گویی شخصی به طور ناگهانی کلید خودروی آسیب دیده را به حالت “خاموش” رسانده است.

آنچه باید در مورد راه اندازی خرابی فیوز بدانید

مهم است که به یاد داشته باشید که فیوز راه اندازی خودرو به طور تصادفی و بدون دلیل منفجر نمی شود. برای اینکه این اتفاق بیفتد، باید یک افزایش قابل توجه ولتاژ یا اتصال کوتاه متناوب به زمین رخ داده باشد.

به همین دلیل، تشخیص مشکل اساسی که باعث شده فیوز دینام خودرو منفجر شود، مهم است. عدم انجام این کار می تواند منجر به شکست مکرر شود.

ایرادات داخلی دینام و اتصالات ضعیف مدار هر دو می توانند به عنوان دلایل احتمالی زمینه ای برای سوختن فیوز دینام باشند. تحت چنین شرایطی، کشش بیش از حد جریان می تواند باعث بار حرارتی بیش از حد در مدار آسیب دیده شود و در نتیجه باعث سوختن پیوند ذوب درونی شود.

شروع پرش باتری مرده یکی دیگر از دلایل رایج سوختن فیوز دینام است. این معمولاً زمانی به وجود می‌آید که در حین پرش، یک کشش اضافی روی باتری و مدارهای شارژ قرار می‌گیرد، یا زمانی که کابل‌های جامپر به طور ناخواسته به یک منبع زمین متصل می‌شوند.

در چنین شرایطی، صرفاً تعویض فیوز آسیب دیده به عنوان یک تعمیر مفید عمل می کند، مگر اینکه، البته، چنین شرایط تشدید کننده ای دوباره ایجاد شود..

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “علائم  سوختگی فیوز دینام یا پیوند جوش پذیر

 1. محمود گفت:

  با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال وضعیت این لینک گداخت پذیر را بررسی کرد

  *****لطفا
  ساده تر بنویسید
  که همگان متوجه شوند
  ***
  مثلا در جمله بالا!!!!!
  بایک چک کننده فیوز (مولتی متر)وضعیت اتصال این محل را بررسی کنید .
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *