آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

هنگام رانندگی فرمان قفل شده است؟ (علل و چه باید کرد)

هنگام رانندگی فرمان قفل شده است؟ (علل و چه باید کرد)

هنگام رانندگی فرمان قفل شده است؟ برای اکثر رانندگان، چیزهای کمی می تواند ترسناک تر از قفل کردن فرمان در حین رانندگی باشد. با اخطار کم یا بدون هشدار، ناگهان نمی توانید ماشین خود را کنترل کنید. خوشبختانه سیستم های فرمان خودرو به گونه ای طراحی شده اند که وقوع این رویداد تپنده قلب را تا حد زیادی به حداقل می رساند.

هنگام رانندگی فرمان قفل شده است؟ (علل و چه باید کرد)

در این مقاله به دو حالت خرابی فرمان می پردازیم. شکست در جایی که تلاش فرمان به طور ناگهانی بسیار دشوار می شود. و خرابی در جایی که چرخ را به هیچ وجه نمی توان در هر دو جهت چرخاند.

هر نوع شکست می تواند منجر به تصادف شدید با احتمال از دست دادن جان افراد شود. ابتدا اجازه دهید در مورد برخی از فناوری های مربوط به فرمان بحث کنیم.

سیستم های فرمان برق

سیستم فرمان برقی

سیستم فرمان برقی

همه وسایل نقلیه مسافربری از جمله وانت امروزی مجهز به فرمان برقی هستند. این نوع سیستم که برای راننده نامرئی است، تلاش فرمان را کاهش می دهد و باعث می شود وسایل نقلیه سنگین با سهولت نسبی بچرخند. در حال حاضر دو نوع سیستم فرمان برقی در حال استفاده است.

هیدرولیک

اولین سیستمی که در خودروهای عمدتا قدیمی‌تر وجود دارد، از پمپ موتوری استفاده می‌کند. این پمپ توسط یکی از تسمه های جانبی که معمولاً در جلوی موتور قرار دارد، تغذیه می شود.

این شامل یک مخزن برای مایع هیدرولیک لازم (روغن) است. سطح روغن در این مخزن باید به صورت دوره ای بررسی شود. هنگامی که موتور کار می کند، این مایع از طریق شیلنگ های انعطاف پذیر به مکانیزمی به نام قفسه فرمان پمپ می شود.

قفسه فرمان چرخش فرمان توسط راننده را به حرکت مکانیکی تبدیل می کند که جهت چرخ های جلو را تعیین می کند. فرمان یک شفت (ستون فرمان) متصل به قفسه دارد. قفسه دارای بازوهای فولادی است که به سیستم تعلیق جلو متصل هستند، این کنترل مسیر را برای ماشین به ارمغان می آورد.

برقی

نوع دوم سیستم فرمان برقی است. این سیستم یکپارچه با قفسه فرمان است و به حرکات فرمان به تعلیق جلویی مشابه سیستم پمپ تسمه‌ای کمک می‌کند. قطعات بسیار کمتری دارد و در طول عمر خودرو نیازی به نگهداری ندارد.

به یک معنا، این سیستم های فرمان برقی بین دستان شما بر روی چرخ و جهتی که خودروی شما می گیرد دخالت می کند. به همین دلیل، مشکلات فرمان برقی، اگرچه نادر است، اما می تواند باعث قفل شدن فرمان شود. در یک لحظه بیشتر در این مورد

سیستم های پیشگیری از سرقت سیستم فرمان

ماشین روشن نمی شود

ماشین روشن نمی شود

هیچ بحثی در مورد قفل فرمان بدون بحث مختصر در مورد سیستم های پیشگیری از سرقت سیستم فرمان کامل نمی شود.

در اواخر دهه شصت، خودروسازان شروع به نصب دستگاه های قفل فرمان روی خودروهای خود کردند. وقتی ماشین را خریدید، چنین سیستمی را در خود داشت. این یک گزینه نبود شواهد این مکانیسم سوئیچ احتراق کلیدی بود که از خانه قبلی خود در داشبورد به ستون فرمان تغییر مکان داد. برخی این مکان جدید را کمی ناخوشایند دانستند.

هنگامی که موتور خاموش می شود و کلید از سوئیچ احتراق خارج می شود، مکانیزم قفل به طور خودکار یک پین فولادی سخت شده را در یک سوراخ در ستون فرمان وارد می کند. این پین از چرخاندن چرخ جلوگیری می کند تا زمانی که کلید دوباره در سوئیچ جرقه زنی قرار داده شود و جرقه زنی روشن شود.

در برخی از طرح ها، چرخ باید 30 تا 45 درجه به چپ یا راست بچرخد تا قفل درگیر شود. این ترتیب می تواند برای هر دزد احتمالی که ماشین شما را سیم کشی می کند شگفت انگیز باشد. او از جاده پایین می‌آمد، سعی می‌کرد بپیچد، و بدون شک چرخ قفل می‌شد و ناگهان سرقت متوقف می‌شد و احتمالاً وسیله نقلیه شما را خراب می‌کرد.

سوئیچ‌های احتراق ستونی و قفل‌های فرمان مربوطه از اکثر خودروها در حدود سال 2007 ناپدید شد.

اما برای برخی خودروها، قفل کردن فرمان همچنان بخشی از ویژگی های ضد سرقت است.

خرابی سیستم فرمان برق و قفل شدن فرمان

هنگام چرخش فرمان صدا ایجاد می کند

هنگام چرخش فرمان صدا ایجاد می کند

سیستم های فرمان برقی به طور قابل ملاحظه ای بدون مشکل هستند. اما خرابی می تواند باعث افزایش ناگهانی قابل توجهی در تلاش فرمان شود. این امر به ویژه در سرعت های بسیار آهسته یا هنگام ترمزگیری می تواند مشکل ساز باشد

تقریباً هر راننده ای که از این افزایش سفتی حرکات چرخ غافلگیر شده باشد، می تواند به سرعت کنترل خود را از دست بدهد.

تصور کنید در ترافیک سنگین در حال پیچیدن به گوشه ای تیز هستید و ناگهان تلاش فرمان به سرعت بالا می رود. با وجود ترافیک در اطراف شما، بازیابی سریع کنترل ماشین ممکن است غیرممکن باشد. ممکن است یک برخورد ناگوار رخ دهد.

دلایل خرابی فرمان برقی

چندین اتفاق می تواند باعث شود که فرمان برقی کار نکند. این چهار حالت خرابی برای سیستم هایی اعمال می شود که از موتور محرکه استفاده می کنند   خرابی تسمه پمپ فرمان برق. اگر تسمه محرک پمپ بشکند یا شروع به لیز خوردن کند، محور پمپ نمی چرخد و تلاش فرمان به طور ناگهانی افزایش می یابد.

پارگی شیلنگ هیدرولیک فرمان برق. این باعث از دست دادن سریع مایع و افزایش تلاش در فرمان خواهد شد.

سطح مایع فرمان برقی بسیار پایین است. افت سطح سیال به زیر یک نقطه بحرانی می تواند باعث شود پمپ کار خود را متوقف کند. افزایش تلاش در فرمان منجر خواهد شد.

تشنج پمپ برق فرمان (قطع ناگهانی). ناشی از آلودگی مایع یا خرابی داخلی، این امر همچنین منجر به افزایش ناگهانی تلاش فرمان خواهد شد.

سیستم های فرمان برقی دارای حالت های خرابی سیستم هیدرولیک کمتری هستند که می تواند باعث مشکلات فرمان شود. با این حال، مشکلات زیر می تواند منجر به قفل شدن فرمان در این سیستم ها شود:

قطع برق به فرمان برق. پارگی یا شکستگی سیم برق می تواند عملکرد فرمان برق را مختل کند. تلاش فرمان به طور ناگهانی افزایش می یابد.

خرابی داخلی سیستم هیدرولیک یکپارچه در قفسه فرمان. تلاش فرمان به طور ناگهانی افزایش می یابد.

نشانه های قریب الوقوع قفل شدن فرمان

برای سیستم های نوع پمپ، چندین چیز ممکن است به شما هشدار قفل شدن قریب الوقوع فرمان را بدهد.

اگر تسمه فرمان نیز دینام را به حرکت درآورد، لغزش تسمه می تواند باعث روشن شدن چراغ هشدار پانل ابزار شود.

لغزش تسمه ممکن است هنگام استارت زدن موتور یا چرخاندن فرمان، فوراً با صدای جیر جیر (یا صدای جیر جیر) پیامی به شما بدهد.

خرابی شیلنگ هیدرولیک می تواند قبل از نشتی باشد. اگر متوجه قطرات مایع قرمز یا قهوه ای در محل پارک خود شدید، ممکن است نشت از قفسه و پینیون یا شلنگ خراب باشد. یا خود پمپ ممکن است نشتی داشته باشد. همچنین، یافتن سطح پایین مایع فرمان برقی در مخزن پمپ می تواند هشداری در مورد مشکلات نشت مایع باشد.

با افزایش سن، ترک‌های سطحی در شیلنگ‌ها، به‌ویژه در اتصالات فلزی یا نزدیک آن، می‌تواند هشداری برای پارگی قریب‌الوقوع باشد.

یک پمپ کهنه که نزدیک به نقطه گرفتگی است ممکن است تسمه محرک را بیش از حد بارگذاری کند و باعث جیغ زدن آن شود. اگر تسمه برای اصلاح این لغزش سفت شود، اما همچنان جیغ می کشد، ممکن است به زودی خرابی کامل پمپ رخ دهد.

نکته خدمات

بسیاری از تعمیرگاه ها و تعمیرگاه های تعویض روغن، خدمات شستشو و تعویض مایعات فرمان برقی را ارائه می دهند. این روش به حذف زباله های سایش و لجن که می تواند به پمپ آسیب برساند کمک می کند. این همچنین مایع تازه را برای کل سیستم فراهم می کند.

این یک گام ساده است که می تواند سالها عمر به سیستم فرمان برقی شما اضافه کند. هزینه این سرویس بین 75 تا 100 دلار است.

خرابی های مکانیکی قفسه فرمان و قفل شدن فرمان

فراتر از خرابی های مربوط به فرمان برقی، خود قفسه فرمان می تواند به مرور زمان فرسوده شود. چنین سایش می تواند زباله های فلزی را روی قفسه فلزی ایجاد کند که مانع از چرخش چرخ دنده پینیون مرتبط می شود.

نتیجه افزایش قابل توجه مقاومت در برابر چرخش خواهد بود. این وضعیت باید اصلاح شود تا خطر قفل شدن کامل فرمان در لحظه ای در آینده برطرف شود.

در صورت خرابی فرمان برقی چه باید کرد؟

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

چه به دلیل مشکلات فرمان برقی یا یک مشکل مکانیکی رک، چنین خرابی چرخاندن فرمان را بسیار دشوار می کند. اما می توان آن را چرخاند و اگر سریع واکنش نشان دهید می توان از تصادف جلوگیری کرد.

بنابراین، فرمان ناگهان بسیار سفت می شود. چه کاری باید انجام دهید؟

هر دو دست را محکم روی چرخ قرار دهید. اگرچه تلاش بیشتری می‌طلبد، اما همچنان می‌توانید ماشین را کنترل کنید.

ماشین را به سمت شانه هدایت کنید و توقف کنید. دکمه فلاشر اضطراری را بزنید. آدرنالین ممکن است شما را بسیار آرام کند.

برای کمک تماس بگیرید. اگر در یک مکان نسبتا امن هستید، با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید تا آن را به تعمیرگاه برسانید. اگر در موقعیت خطرناکی قرار بگیرید، شماره گیری 911 یک رزمناو پلیس را به همراه خواهد داشت. روی شانه بزرگراه، توقف یک رزمناو پلیس با چراغ های چشمک زن، به وضعیت شما امنیت می بخشد.

توجه: ممکن است فکر کنید، “هی، من می توانم به خانه بروم. فقط به سختی هدایت می شود». فرمان سخت واکنش سریع در شرایط اضطراری را دشوار می کند. فراخوانی برای یدک کش واقعا امن ترین قدم برای برداشتن است.

در صورت قفل شدن کامل فرمان چه باید کرد؟

از آنجایی که سیستم‌های قفل ستون فرمان ممکن است از کار بیفتند، چنین سیستم‌هایی می‌توانند به طور ناخواسته باعث قفل شدن فوری فرمان شوند، اگرچه بسیار نادر است. برای چنین خرابی هایی، به طور ناگهانی هدایت ماشین غیرممکن خواهد شد.

هنگام رانندگی مستقیم یا در حین پیچیدن، فرمان ممکن است قفل شود. این به طراحی ویژگی قفل روی ستون فرمان خودرو شما بستگی دارد.

اگر این اتفاق افتاد، این مراحل را دنبال کنید:

فوراً ماشین را متوقف کنید. ممکن است مجبور شوید در یک خط ترافیک توقف کنید، بنابراین فورا فلاشرهای اضطراری را روشن کنید.

وحشت نکنید. اگر نمی توانید با خیال راحت تا شانه بزرگراه خارج شوید، در ماشین بمانید و 911 را شماره گیری کنید. وضعیت و موقعیت خود را برای اعزام کننده توضیح دهید و درخواست کمک فوری اضطراری کنید. در صورتی که خودروی شما با وسیله نقلیه دیگری برخورد کند، کمربند ایمنی را برای حداکثر محافظت نگه دارید.

در صورت امن بودن از خودرو خارج شوید. اگر ترافیک مقابل به طور کامل پاک می شود، از ماشین خارج شده و به سرعت به سمت نزدیکترین شانه حرکت کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *