آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

کد P0730 به چه معناست؟نسبت دنده نادرست

کد P0730 به چه معناست؟ نحوه رفع آن

کد  :P0730 به چه معناست؟  هنگامی که در جاده رانندگی می کنید، نمی خواهید چراغ چک موتور را روشن کنید. اما با کد P0730 دقیقاً این اتفاق خواهد افتاد و احتمالاً برخی از مشکلات عملکردی نیز ظاهر می شود.

کد P0730 به چه معناست؟ نحوه رفع آن

اما کد P0730 به چه معناست، چقدر جدی است و چگونه می توان آن را از بین برد؟ ما در اینجا به همه این سؤالات و موارد دیگر برای شما پاسخ خواهیم داد تا در کوتاه ترین زمان به وسیله نقلیه خود در جاده بازگردید.

در حال حاضر برای مشکل ماشین به کمک نیاز دارید؟

برای چت آنلاین با مکانیک تایید شده که به سوالات شما پاسخ می دهد، اینجا را کلیک کنید.

کد P0730 به چه معناست؟

وقتی یک کد مشکل را می خوانید و «نسبت دنده نادرست» را می بینید، ممکن است کمی وحشت آفرین باشد. ضریب دنده دقیقا چیست و مهمتر از آن چرا نادرست است؟

نسبت دنده‌ای که کد P0730 به آن اشاره می‌کند، یک گیربکس اتوماتیک با سنسور ورودی RPM و سنسور RPM خروجی گیربکس متفاوت از آنچه ECM انتظار دارد است.

به نظر می رسد مشکل پیچیده تری باشد، و از بسیاری جهات چنین است، اما پاسخ کوتاه این است که گیربکس قدرت مناسبی برای استفاده چرخ ها تولید نمی کند!

علائم کد P0730

ماشین روشن می شود سپس می میرد

ماشین روشن می شود سپس می میرد

اگر کد P0730 دارید، احتمالاً علائم بیشتری را نسبت به چراغ چک موتور مشاهده خواهید کرد. در حالی که از نظر فنی امکان داشتن کد P0730 بدون علائم اضافی وجود دارد، این یک اتفاق بسیار نادر است.

مشکلات رایج همراه با کد P0730 شامل خودرویی است که به درستی دنده را تغییر نمی دهد و کاهش بهره وری سوخت. ممکن است فقط با دنده های خاص یا در سرعت های خاص متوجه مشکلات شوید، یا ممکن است در سراسر صفحه متوجه مشکلاتی شوید.

و در حالی که احتمال کاهش بهره وری سوخت وجود دارد، مگر اینکه به طور فعال بر میزان مصرف سوخت خودرو نظارت داشته باشید، ممکن است متوجه کاهش مصرف نشوید.

در نهایت، در حالی که احتمال کمتری نسبت به مشکلات تعویض دنده یا کاهش بهره وری سوخت وجود دارد، همچنین می توان تعداد بی شماری از مشکلات عملکرد را با کد P0730 مشاهده کرد. این مشکلات می‌تواند از مرگ کامل خودرو گرفته تا صداها و علائم آتش‌سوزی ناقص متغیر باشد.

  • خودرو به درستی جابجا نمی شود
  • کاهش راندمان سوخت
  • مشکلات عملکردی

علل کد P0730

علائم بد بودن بدنه دریچه انتقال

علائم بد بودن بدنه دریچه انتقال

کد P0730 به این معنی است که یک نسبت دنده نادرست از گیربکس شما می آید، و چنین مشکلی به نظر می رسد که ممکن است در ابتدا نیاز به تعمیرات زیادی کامپیوتر داشته باشد. با این حال، معمولاً این نمی تواند دور از واقعیت باشد.

دو مورد از رایج ترین دلایل کد P0730، شیر برقی شیفت معیوب یا بدنه شیر معیوب است. اگر این مؤلفه ها شروع به خراب شدن کنند، عدم تطابق بین خروجی مورد نظر و واقعی ایجاد می کند و کد P0730 را پرتاب می کند.

یکی دیگر از دلایل احتمالی کد، معیوب بودن سنسور دمای مایع خنک کننده موتور است. اگرچه این ممکن است در ابتدا منطقی نباشد، اما هرچه بیشتر در مورد آن فکر کنید، بیشتر منطقی است. سنسور دمای مایع خنک کننده موتور با رسیدن موتور به دمای معینی باز و بسته می شود.

این به موتور اجازه می دهد تا دمای کلی را کنترل کند که همان چیزی است که ECM برای تنظیم دقیق عملکرد موتور استفاده می کند. اگر سنسور شروع به از کار افتادن کند، ECM همچنان فکر می‌کند که به روش خاصی کار می‌کند در حالی که اینطور نیست. موتور نمی تواند به راحتی عملکرد را تنظیم کند و می تواند کمی نسبت های دنده را کاهش دهد.

بالاخره آخرین باری که روغن گیربکس را عوض کردید کی بود؟ اگر مدت زیادی گذشته باشد، آنطور که باید کار نمی کند. مایع گیربکس قدیمی یا کثیف برای رسیدن به همان سطح کارایی گیربکس به کار بیشتری نیاز دارد و ممکن است نتواند آنطور که باید عمل کند.

در این صورت، شستن مایع گیربکس ممکن است تنها چیزی باشد که برای پاک کردن کد و بازگرداندن خودرو به حالت عادی نیاز دارید!

  • شیر برقی تعویض دنده معیوب
  • بدنه سوپاپ معیوب
  • سنسور دمای مایع خنک کننده موتور معیوب است
  • مایع انتقال کثیف / قدیمی

آیا کد P0730 جدی است؟

آره. در حالی که علت کد P0730 می تواند کمی متفاوت باشد، چیزی که تغییر نمی کند این است که بر عملکرد کلی وسیله نقلیه شما تأثیر می گذارد. ممکن است در نهایت در یک دنده پایین گیر کنید، یا ممکن است وسیله نقلیه شما سعی کند یک دنده را به طور کامل رد کند.

وقتی در جاده رانندگی می‌کنید، این به معنای وسیله نقلیه‌ای است که آنطور که شما انتظار دارید پاسخ نمی‌دهد. ممکن است از دست دادن قدرت را تجربه کنید، یا ممکن است افزایش ناگهانی قدرتی را تجربه کنید که انتظارش را ندارید. در هر صورت، می تواند منجر به مشکلات بزرگ شود!

شما همچنین خطر آسیب رساندن بیشتر به قطعات خودروی خود را دارید زیرا آنها آنطور که باید کار نمی کنند. در نهایت، از آنجایی که ممکن است وسیله نقلیه شما در حین رانندگی از کار بیفتد، این می تواند مشکلات بزرگی را در جاده ایجاد کند.

مسائل پیچیده تر این است که شما ممکن است این مشکلات را در سرعت های مختلف و دنده های مختلف تجربه کنید، بنابراین واقعاً هیچ راهی برای دانستن اینکه چه اتفاقی قرار است بیفتد یا انتظار چه چیزی را داشته باشید وجود ندارد. به همین دلیل، اگر وسیله نقلیه خود دارای کد P0730 است، نباید رانندگی کنید.

چگونه رفع کنیم

نشانه های کم مایع انتقال

نشانه های کم مایع انتقال

اگر کد P0730 دارید، می‌خواهید بدانید که چگونه آن را حذف کنید. عیب‌یابی کد P0730 با پی بردن به آنچه در زیر کاپوت می‌گذرد شروع می‌شود، و برای انجام این کار واقعاً به یک ابزار اسکن خودرو نیاز دارید تا خوانش‌های مختلف سنسور را به شما بگوید.

این به شما امکان می دهد حسگرهای مختلف را در زمان های مختلف نظارت و فعال کنید تا ببینید چه چیزی آنطور که باید کار می کند یا نه. در حالی که ممکن است بتوانید بدون ابزار اسکن خودرو حدس بسیار خوبی در مورد آنچه در حال انجام است داشته باشید، در پایان، فقط حدس می‌زنید و امیدوارید که قسمت مناسب را جایگزین کنید.

با این حال، یکی از کارهایی که می توانید بدون ابزار اسکن انجام دهید، بررسی مایع انتقال است. میله را بیرون بکشید و رنگ آن را بررسی کنید. اگر قرمز روشن باشد، هنوز در شرایط خوبی است. اما اگر مایع گیربکس قهوه ای تیره یا سیاه است، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

مطالب مزتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *