آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

سرعت سنج کار نمی کند؟ (علل و نحوه رفع آن)

سرعت سنج کار نمی کند؟ (علل و نحوه رفع آن)

سرعت سنج کار نمی کند؟ ما به ندرت حتی به عملکرد سرعت سنج وسیله نقلیه خود فکر می کنیم، تا زمانی که یک نوع نقص آن را از کار بیاندازد. بدون سرعت‌سنج کاملاً کارآمد، هنگام تلاش برای حرکت با سرعت مناسب، امکان بازگشت کمی وجود دارد. این به خودی خود می تواند بسیار نگران کننده باشد.

علت کار نکردن کیلومتر شمار speedometer-not-working

در حالی که بسیاری از مکانیک‌های حیله‌گر DIY بیش از توانایی انجام یک تنظیم یا تکمیل کار ترمز هستند، زمانی که با سرعت‌سنج شکسته مواجه می‌شوند، کمتر کسی می‌داند از کجا شروع کند. اگرچه برخی از مسائل از این نوع معمولاً ماهیت نسبتاً پیچیده ای دارند، برخی دیگر به مراتب کمتر دردسرساز هستند و می توانند به شیوه ای سریع ترمیم شوند.

راهنمای زیر به شما در درک اصول عملکرد سرعت سنج کمک می کند و در صورتی که سرعت سنج وسیله نقلیه شما علائم ناراحت کننده ای از خود نشان دهد، شما را در جهت درست راهنمایی می کند.

سرعت سنج چگونه کار می کند

خیلی ساده، سرعت سنج وسیله ای است که سرعت حرکت وسیله نقلیه را با دقت بالایی اندازه گیری می کند. برای چندین دهه، وسایل نقلیه از هر نوع استانداردی با سرعت سنج داخل داشبورد عرضه می‌شوند.

سرعت سنج کابلی

سرعت سنج کابلی

سرعت سنج کابلی

اکثریت قریب به اتفاق سرعت سنج های اولیه طراحی کابلی داشتند. اکثر این سیستم ها از یک کابل انعطاف پذیر استفاده می کردند که به یک چرخ دنده متصل می شد که توسط شفت خروجی گیربکس هدایت می شد. در انتهای مخالف کابل سرعت سنج، آهنربایی وجود داشت که در یک فنجان سرعت می چرخید.

میدان مغناطیسی حاصل، خود فنجان سرعت را در حرکت قرار داد. چرخش این فنجان سرعت سوزن گیج متصل شده را جارو می کند و در نتیجه به رانندگان امکان خواندن دقیق سرعت وسیله نقلیه خود را می دهد.

سرعت سنج الکترونیکی

سرعت سنج الکترونیکی چگونه کار می کند

سرعت سنج الکترونیکی چگونه کار می کند

امروزه وسایل نقلیه مدرن به استفاده از سرعت سنج های الکترونیکی متکی هستند. این سرعت‌سنج‌ها از یک سنسور سرعت استفاده می‌کنند که نبض‌های دندانه‌های یک دنده را که در سمت خروجی گیربکس خودرو نصب شده است، تشخیص می‌دهد.

این پالس‌ها توسط ماژول کنترل وسیله نقلیه تفسیر می‌شوند، که سپس یک سیگنال مرتبط به دسته ابزار خودرو ارسال می‌کند.

نرخ پالس شناسایی شده توسط سنسور سرعت خودرو با شتاب افزایش می یابد و در نتیجه سیگنال ارائه شده به ماژول مربوطه تغییر می کند. به همین ترتیب، کاهش سرعت باعث واکنش معکوس در مورد ضربان سنسور سرعت می شود.

دلایلی که سرعت سنج شما کار نمی کند

دلایل مختلفی وجود دارد که سرعت سنج خودرو ممکن است از کار بیفتد. با این حال، برخی از شکست ها بسیار محتمل تر از دیگران هستند. در زیر تعدادی از رایج ترین علل ریشه ای مشکلات مربوط به سرعت سنج آورده شده است.

سنسور سرعت آسیب دیده یا معیوب

  • سیم کشی سنسور سرعت آسیب دیده
  • خوشه ابزار به خطر افتاده
  • ECU ناموفق
  • نحوه تعمیر سرعت سنج خراب
  • تعمیر سرعت سنج

قبل از اینکه بتوان تعمیر سرعت سنج را انجام داد، ابتدا باید علت اصلی مشکل خودروی آنها را مشخص کرد. عملکرد سنسور سرعت و یکپارچگی مدار را می توان با استفاده از یک مولتی متر یا ابزار اسکن پیشرفته تأیید کرد. به همین ترتیب، دسته ابزار یک وسیله نقلیه را می توان با استفاده از یک ابزار اسکن دو جهته بررسی کرد.

یک بازرسی ساده بصری همچنین می تواند هنگام تلاش برای تشخیص یک مشکل مربوط به سرعت سنج سودمند باشد. سنسور سرعت خودرو و همچنین سیم‌کشی و کانکتورهای مربوط به آن باید از نظر علائم آسیب یا تخریب بررسی شوند. همچنین می توان عملکرد خوشه ابزار را در جستجوی بی نظمی مشاهده کرد. در بسیاری از موارد، متوجه می‌شوید که سوزن سرعت‌سنج در حال پریدن است، یا خرابی به صورت متناوب رخ می‌دهد.

سرعت سنج کار نمی کند؟ (علل و نحوه رفع آن)

اگر تشخیص داده اید که سنسور سرعت خودرو شما معیوب است، تعویض آن ضروری است. این به سادگی شامل برداشتن بست نگهدارنده سنسور آسیب دیده، کشیدن سنسور از سوراخ آن و جایگزینی سنسور مورد نظر است.

تعمیر عیوب سیم کشی تا حدودی دشوارتر است و شامل مکان یابی بخش آسیب دیده مدار آسیب دیده است. در چنین حالتی، می توان یک مهار یا پیگتیل جایگزین خریداری کرد. از طرف دیگر، در موارد خاص، تعمیر مدار ممکن است امکان پذیر باشد.

اگر مشخص شد که سرعت سنج خودروی شما معیوب است، حذف دسته ابزار ضروری است. این اغلب شامل حذف اجزای منتخب خط تیره و سخت افزار مرتبط است. سپس می‌توان یک خوشه ابزار جدید/بازتولید شده خریداری کرد، یا انتخاب کرد که خوشه‌ی آسیب‌دیده خود را بازسازی کند.

در صورت مشکوک شدن به خرابی ECU، تشخیص های بیشتر باید مطابق با ادبیات خدمات خاص کارخانه انجام شود. اگرچه رایانه‌هایی از این نوع واقعاً گاهی اوقات از کار می‌افتند، مسائلی از این نوع نسبتاً نادر هستند.

اگر سرعت سنج کار نمی کند هنوز هم می توانید ماشین خود را رانندگی کنید؟

از نظر فنی، رانندگی با یک وسیله نقلیه با سرعت سنج غیرقابل استفاده امکان پذیر است. با این حال، انجام این کار توصیه نمی شود.

بدون راه حل جایگزین در آماده، شما قادر به تشخیص سرعت حرکت وسیله نقلیه خود نخواهید بود. این نه تنها خطرناک است، بلکه به طور قابل توجهی خطر استناد توسط مجریان قانون را برای یک تخلف متحرک افزایش می دهد.

به عبارت ساده، بعید است که از یک بلیط سرعت خارج شوید فقط به این دلیل که سرعت سنج شما کار نمی کند. در هر صورت، سرعت سنج خراب باید در اولین فرصت موجود رسیدگی شود.

آیا می توانید به جای آن از تلفن خود به عنوان سرعت سنج استفاده کنید؟

اپلیکیشن سرعت سنج

اپلیکیشن سرعت سنج

همه گوشی های هوشمند مدرن دارای GPS هستند. در نتیجه، تلفن شما قادر است موقعیت مکانی خود و همچنین سرعت حرکت خود را به طور دقیق نمودار کند. تعدادی از افراد کنجکاو با توسعه اپلیکیشن های ردیابی سرعت، به این دانش دست یافته اند.

در صورت خرابی سرعت‌سنج، از یک برنامه ردیابی سرعت مانند برنامه‌های محبوب Speedometer Speed ​​Box (برای آیفون) یا GPS Speedometer (برای اندروید) می‌توان برای کنترل سرعت خودروی خود استفاده کرد. بسیاری از برنامه های مشابه دیگر (رایگان و پولی) وجود دارند که همین هدف را انجام می دهند.

با این حال، رانندگان باید احتیاط کنند که برنامه هایی از این نوع همیشه کاملاً دقیق نیستند. بنابراین، بهتر است تا زمانی که مشکلات سرعت سنج وسیله نقلیه شما حل شود، از چنین برنامه هایی فقط به عنوان گزینه بازگشتی استفاده کنید.

هزینه تعمیر سرعت سنج چقدر است؟

هزینه تعمیر سرعت سنج چقدر است؟

هزینه تعمیر سرعت سنج چقدر است؟

هزینه تعمیر سرعت سنج خودرو بسیار متغیر است و تا حد زیادی به علت اصلی خرابی در دست بستگی دارد. این هزینه نیز بین هزینه‌های مربوط به تعمیر در مغازه یا سایر مراکز تعمیر متفاوت است.

قیمت یک خوشه سرعت سنج/ابزار جدید به طور قابل توجهی بالاتر است. همچنین ممکن است لازم باشد با پرداخت هزینه اضافی، یک برنامه نمایندگی برای خوشه ابزار جدید وسیله نقلیه خود داشته باشید.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *