آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

کد P0014 : موقعیت میل بادامک “B”

کد P0014 : موقعیت میل بادامک "B"

کد P0014  موقعیت میل بادامک “B” :سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ (VVT) یک خودرو عملکرد موتور و راندمان سوخت را بهبود می بخشد. باز و بسته شدن دریچه های اگزوز و ورودی را تنظیم می کند و به نوبه خود ترکیب سوخت و هوا را کنترل می کند.

این کنترل به قدرت بیشتر، مصرف سوخت بهتر یا یک رویکرد متعادل بسته به تقاضای موتور در هر زمان معین اجازه می دهد.

کد عمومی P0014 OBD-II فقط برای خودروهایی با زمان بندی متغیر سوپاپ قابل استفاده است و به مشکل زمان بندی میل بادامک، به ویژه میل بادامک اگزوز در بانک 1، موقعیت “B” اشاره دارد. این جزء مسئول کنترل سوپاپ هایی است که انتشار کربن موتور را آزاد می کنند.

کد P0014 به چه معناست؟

کد مشکل OBD-II P0014 توضیحات

موقعیت میل بادامک “B” – زمان بندی بیش از حد پیشرفته یا عملکرد سیستم (بانک 1)

ابتدا کد به شما می گوید که خطا کجاست. “بانک 1” ناحیه موتور حاوی اولین سیلندر است. موقعیت “B” یک میل بادامک اگزوز است که بسته به نوع و مدل خودرو از دید راننده در عقب یا سمت راست موتور قرار دارد.

در مرحله بعد، کد خطا بیان می کند که این میل بادامک بیش از حد پیش می رود، به این معنی که از آستانه تعیین شده توسط ECM (ماژول کنترل موتور) در حالی که زمان بندی میل بادامک را جلو می برد یا عقب می اندازد، فراتر رفته است.

علائم کد P0014

آیا نمی دانید چگونه می توانید تشخیص دهید که چه زمانی کد خطای P0014 رخ می دهد؟ تشخیص زودهنگام مشکل، میزان آسیب به وسیله نقلیه شما را کاهش می دهد. در اینجا برخی از علائم کلیدی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

مشکل در راه اندازی: آیا ماشین شما کمی طول می کشد تا روشن شود؟ این معمولاً به مشکل میل بادامک مربوط می شود. هنگام چرخاندن کلید به صداهای کلیک گوش دهید. ممکن است وسیله نقلیه نیز روشن شود و سپس بمیرد. اگر مشکل برطرف نشود، در نهایت ممکن است ماشین اصلا روشن نشود.

توقف: مشابه مشکلات استارت کردن، ممکن است خودرو در دور آرام مشکل داشته باشد یا به طور تصادفی از کار بیفتد، به خصوص در سرعت های پایین تر.

کاهش مسافت پیموده شده سوخت: کاهش زیاد در مسافت پیموده شده سوخت ممکن است در نتیجه کد P0014 باشد. این کاهش اغلب یک شبه به جای کاهش تدریجی رخ می دهد و باعث می شود که تشخیص آن آسان تر شود.

سر و صدا و لرزش: مشکل میل بادامک نیز می تواند منجر به یک سواری خشن شود زیرا خودرو ترکیب نامناسب سوخت و هوا را دریافت می کند. ممکن است متوجه لرزش وسیله نقلیه خود، دود اگزوز بیشتر یا صدای موتور بلندتر از حد معمول شوید.

علل کد P0014

چند دلیل رایج برای کد P0014 وجود دارد که می تواند منبع مشکل باشد، از جمله:

ویسکوزیته روغن موتور بسیار زیاد است و مانع عبور و مرور به میل بادامک می شود. جریان روغن به موتور باید ثابت باشد، که باعث می شود آن به آرامی کار کند.

میل بادامک ممکن است در موقعیت بالاتری قرار گیرد، اما توسط ECM دستور داده شده است که پایین بیاید. ECM باید کنترل کامل میل بادامک را داشته باشد تا به درستی کار کند.

فازر میل بادامک (معروف به محرک میل بادامک) و شیر برقی کنترل روغن بانک 1 باید آزاد باشند تا در صورت لزوم حرکت کنند. با این حال، هنگامی که آنها گیر می کنند، به کد P0014 منجر می شود.

آیا کد P0014 جدی است؟

هنگامی که وسیله نقلیه به درستی روشن نمی شود یا در حال کار است، این یک مشکل جدی برای اکثر مردم است. با این حال، اینکه آیا رفع آن یک مشکل جدی است یا خیر، بستگی به این دارد که در وهله اول چه چیزی کد تولید شده است.

زنجیر تایم معیوب می تواند باعث آسیب جدی به موتور شود. ادامه رانندگی با ماشین شما می تواند منجر به آسیب بیشتر و هزینه تعمیر بیشتر شود. در حالت ایده‌آل، می‌خواهید به نزدیک‌ترین مکانیک خود بروید تا مشکل را در اسرع وقت بررسی کنید.

آیا علائم خفیف است؟ آیا به فکر نادیده گرفتن مشکل هستید؟ اگر چنین است، احتمالاً در آزمایش انتشار سالانه خود مردود خواهید شد، به این معنی که هنوز هم باید بعداً آن را تعمیر کنید. منطقی است که تعمیر را زودتر از سر راه بردارید، زیرا ممکن است مجبور شوید هزینه بیشتری بپردازید.

چگونه رفع کنیم

چند استراتژی وجود دارد که می توانید برای رفع خطای کد P0014 از آنها استفاده کنید. ممکن است نیاز به تعویض روغن و فیلتر داشته باشید، که اگر تجربه دارید، معمولاً یک کار ساده است. از طرف دیگر، این یک سرویس تعمیر و نگهداری ارزان در اکثر مغازه ها است.

ممکن است همچنان نیاز به تنظیم مجدد کد خطا داشته باشید تا چراغ چک موتور شما خاموش شود. اگر مشکل برطرف نشد، چراغ دوباره روشن می شود.

اگر این کار را کرد، ممکن است لازم باشد میل بادامک را تعویض کنید. دشواری این روش بستگی به سهولت دسترسی به میل بادامک دارد. بسته به سختی دسترسی و تکمیل فرآیند، مکانیک ها هزینه بیشتری خواهند داشت.

در نهایت، ممکن است فازرها نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند. هزینه و زمان تکمیل تعمیر بسته به میزان آسیبی که قطعات متحمل شده اند متفاوت است.

به طور کلی، کد P0014 دارای شدت متوسط است و قبل از هر رانندگی طولانی مدت باید توجه شما را جلب کند. به علائم توجه کنید و مشکل را زودتر برطرف کنید تا از عوارض بعدی جلوگیری کنید

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *