آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

3 علت صدای قرقره بیکار (و هزینه تعویض)

3 علت صدای قرقره بیکار (و هزینه تعویض)

3 علت صدای قرقره بیکار :موتور خودرو متشکل از تسمه‌های محرک یا تسمه سرپانتین است که لوازم جانبی مختلفی مانند پمپ فرمان، کمپرسور تهویه مطبوع، پمپ آب و دینام را اجرا می‌کند. با این حال، مهم است که تسمه ها با سایر اجزا و تسمه های نزدیک تداخل نداشته باشند.

برای هدایت تسمه‌های محرک، از یک قرقره کشنده بی‌حرکتی استفاده می‌شود تا آنها را به درستی در اطراف این لوازم جانبی هدایت کند. این باعث می شود هر تسمه به درستی تراز شده و به آرامی بچرخد که در نهایت بر کل عملکرد داخلی خودرو تأثیر می گذارد.

3 علت صدای قرقره بیکار (و هزینه تعویض)

اکثر وسایل نقلیه فقط به یک قرقره بیکار برای موتور نیاز دارند. در برخی خودروهای تخصصی، ممکن است بیش از یک قرقره بیکار وجود داشته باشد. در نهایت، زمانی فرا خواهد رسید که قرقره بیکار بیش از حد فرسوده یا آسیب دیده می شود و نمی تواند به درستی کار کند.

زمانی که این اتفاق می افتد متوجه خواهید شد زیرا علائم مختلفی وجود خواهد داشت که خود را نشان می دهند. یکی از علائمی که به راحتی قابل توجه است صدای جیغ یا صدای عجیب دیگری است که از ناحیه موتور می آید. این احتمالاً مراحل ابتدایی مشکلات قرقره بیکار یا مشکلات تسمه سرپانتین خواهد بود.

علت خرابی صدای قرقره کشنده بیکار

هنگامی که صدایی را از قرقره بیکار می شنوید، معمولاً می توان آن را به یکی از سه علت نسبت داد. قرقره شما ممکن است فرسوده شود، بلغزد یا کلاً آسیب ببیند. در زیر شرحی از هر یک از این علل به ترتیبی که می توانید انتظار وقوع آنها را داشته باشید آورده شده است.

مهم است که به صداها توجه کنید زیرا ممکن است بد به بدتر شوند. صدای کمتری که از اولین علت می شنوید باید دلیل کافی برای بررسی وسیله نقلیه شما توسط مکانیک باشد.

در غیر این صورت، صداها بدتر می شوند و سپس منجر به مشکلات جدی تری می شوند که برای رفع آن هزینه زیادی برای شما هزینه خواهد داشت.

شماره 1 – قرقره قدیمی و فرسوده

صدای قرقره کشنده

صدای قرقره کشنده

قرقره هرزگرد همراه با تسمه محرک دائما در حال چرخش است. این امر پس از سالها انجام مکرر این کار باعث ساییدگی و پارگی در قرقره می شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، قرقره بر روی سطح خود خراش ها و سایر علائم ایجاد می کند. این زمانی است که صداها شروع می شوند، اگرچه در این مرحله صداهای کمتر قابل توجهی خواهند بود.

  شماره 2 – لغزش قرقره

کمربند مارپیچ شکسته

کمربند مارپیچ شکسته

پس از اینکه به اندازه کافی فرسوده شد، احتمالاً لغزش قرقره بیکار رخ می دهد. این کار باعث می شود که قرقره بسته شود و سپس به تسمه موتور ساییده شود. در نتیجه صداهایی از ناحیه موتور شنیده می شود که تا زمانی که قرقره تعویض نشود بدتر می شود.

نه تنها این، بلکه ممکن است باعث فرسودگی و آسیب دیدن سایر تسمه ها و اجزای موتور نیز شود.

موارد مرتبط :

شماره 3 – آسیب قرقره

قرقره بیکار بد

قرقره بیکار بد

در شرایط شدید که دو علت اول صدای قرقره بیکار نادیده گرفته می شود، قرقره هرزگرد آسیب می بیند و در نهایت به کلی می شکند. قرقره شکاف ایجاد می کند و شروع به شکستن کمی در یک زمان می کند. این یک واکنش زنجیره ای ایجاد می کند که در آن کمربند سرپانتین شروع به پاره شدن یا شکستن کامل می کند.

اگر این اتفاق بیفتد، مشکلات زیادی از موتور مانند خاموش شدن و گرم شدن بیش از حد از موتور خواهید داشت. علاوه بر این، صدای جیغ بلندتری خواهید داشت که برای همه افراد داخل خودرو و اطراف آن آزاردهنده خواهد بود.

هزینه تعویض قرقره بیکار

هزینه تعویض قرقره کشنده

هزینه تعویض قرقره کشنده

هزینه تعویض قرقره تسمه راننده برای هر خودرو متفاوت است .

به طور کلی، انجام این کار جایگزینی آنقدر گران نیست. از آنجایی که تسمه‌های محرک موتور به قرقره هرزگرد وابسته هستند، نمی‌توانید پس از فرسوده شدن آن، تعویض آن را به تعویق بیندازید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *