آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

چرا در فیلتر هوای من روغن وجود دارد؟

چرا در فیلتر هوای من روغن وجود دارد؟

چرا در فیلتر هوای من روغن وجود دارد؟ در هنگام تعویض فیلتر روغن متوجه وجود روغن بر روی فیلتر شده اید و این امر موجب نگرانی شما شده است …

چرا در فیلتر هوای من روغن وجود دارد؟ (4 علت شایع)

پیدا کردن روغن موتور در فیلتر هوا لزوما چیز بدی نیست، اما می تواند به چند مشکل بالقوه اشاره کند. به احتمال زیاد، مقصر یک ضربه است.

چه چیزی باعث ضربه موتور می شود؟

دمیدن موتور

دمیدن موتور

هنگامی که موتور شما کار می کند، فشار طبیعی ناشی از لغزش هوا، سوخت و روغن از روی رینگ های پیستون در میل لنگ ایجاد می شود. این به عنوان ضربه زدن شناخته می شود.

کمی ضربه زدن کاملا طبیعی است زیرا رینگ های پیستون نمی توانند به خوبی روی دیواره سیلندر مهر و موم شوند. با این حال، ضربه بیش از حد می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

ضربه زدن بیش از حد منجر به کاهش مصرف سوخت و تعداد اسب بخار می شود، زیرا مقداری از هر چرخه احتراق در تخلیه مخلوط به داخل میل لنگ و ورودی هوا تلف می شود.

بعلاوه، سوختن با سوخت متفاوت از بنزین خالص است و اندازه گیری آن برای سنسورها دشوار است و در نسبت هوا به سوخت تداخل ایجاد می کند و به طور موثری رتبه اکتان بنزین شما را کاهش می دهد.

این ممکن است باعث انفجار پیش از انفجار شود (همچنین به عنوان ضربه شناخته می شود). ضربه اگر به طور منظم اتفاق بیفتد یا زمانی که بار زیادی روی موتور وجود دارد، می تواند منجر به آسیب شود. اگر به نظر می رسد وسیله نقلیه شما بیش از حد ضربه خورده است، چند دلیل احتمالی وجود دارد.

علل رایج روغن در فیلتر هوا

شیر PCV

شیر PCV

شماره 1 – گرفتگی دریچه تهویه مثبت میل لنگ (PCV).

خودروهای قدیمی معمولاً هوا را به اتمسفر می‌رسانند، اما این گازهای گلخانه‌ای برای محیط زیست مضر بودند. دریچه تهویه مثبت میل لنگ (PCV) به عنوان یکی از اولین کنترل کننده های انتشار معرفی شد و به جای اینکه اجازه دهد محیط را آلوده کند، ضربه بای را به ورودی هوا هدایت می کند.

یک دریچه PCV باید گهگاهی مانند فیلتر روغن تعویض شود. فشار مثبت در میل لنگ نیاز به مکانی برای رفتن دارد.

اگر یک سوپاپ PCV مسدود شود، ممکن است در نهایت از طریق آب‌بند، بین واشر یا هر شکاف کوچک دیگری در موتور که بتواند پیدا کند، بلغزد. سوپاپ همچنین می‌تواند باز بماند تا روغن بیشتری نسبت به مقدار مورد نظر وارد ورودی شود.

شماره 2 – حلقه های پیستون فرسوده

رینگ های پیستون یک مهر و موم بین دیواره سیلندر و پیستون ایجاد می کنند تا نیروی اعمال شده توسط احتراق مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق به حداکثر برسد. هر چه نیرو قوی تر باشد، ماشین شما قدرت بیشتری خواهد داشت.

با گذشت زمان، رینگ های پیستون ممکن است به دلیل مسافت پیموده شده زیاد، تعمیر و نگهداری نامناسب، طراحی ضعیف موتور، یا کارکردن سخت موتور قبل از رسیدن به دمای کار، فرسوده شوند.

با بالا رفتن سن خودرو و فرسودگی رینگ های پیستون، ممکن است تعداد اسب بخار به تدریج کاهش یابد و با کاهش کیفیت این مهر و موم به تدریج افزایش یابد.

هنگامی که حجم دمنده شروع به افزایش می کند، ممکن است روغن بیشتری را در محفظه فیلتر هوا مشاهده کنید که احتمالاً تا خود فیلتر هوا کشیده می شود.

برای تشخیص فرسودگی رینگ‌های پیستون، می‌توانید یک آزمایش فشرده‌سازی روی هر سیلندر برای بررسی فشار انجام دهید.

فشار سیلندر باید در همه سیلندرها نسبتاً برابر باشد و دفترچه راهنمای کارخانه شامل مشخصات سازنده برای محدوده قابل قبول فشار سیلندر است. برای جایگزینی رینگ های پیستون فرسوده، بازسازی موتور لازم است.

شماره 3 – فیلتر هوا پس از فروش

فیلتر هوا K&N

فیلتر هوا K&N

برخی از فیلترهای هوای پس از فروش مانند برند محبوب K&N (مانند این) قابل استفاده مجدد هستند. این فیلترهای قابل استفاده مجدد نیاز دارند که قبل از استفاده، یک لایه روغنی در قسمت بیرونی فیلتر (سمت رو به دور از موتور) اعمال شود.

اگر متوجه روغن در قسمت داخلی فیلتر هوا شدید، ممکن است شما یا یکی از صاحبان قبلی آن روغن زیادی زده باشید. توصیه های سازنده فیلتر را برای نحوه تمیز کردن و آماده سازی فیلتر قبل از استفاده یا استفاده مجدد دنبال کنید.

شماره 4 – کانال های روغن مسدود شده است

لجن روغن موتور

لجن روغن موتور

روغن موتور مدرن مدت زمان زیادی دوام می آورد، اما برای همیشه دوام نمی آورد. هنگامی که فواصل تعویض روغن نادیده گرفته شود یا فراموش شود، روغن قدیمی غلیظ شده و لجن بدی را تشکیل می دهد.

این لجن موتور می‌تواند کانال‌های روغن را مسدود کند تا موتور به خوبی روان‌کاری شود و روغن همانطور که طراحی شده در موتور جریان داشته باشد.

وقتی این کانال‌ها مسدود می‌شوند، روغن و لجن ممکن است در قسمت‌هایی از موتور که قرار نبود از آن خارج شود، از جمله ورودی جمع می‌شود. این ممکن است اسب بخار و مصرف سوخت را کاهش دهد و در صورت عدم کنترل برای مدت طولانی می تواند باعث خرابی کامل موتور شود.

نتیجه

اگر به پایان این مقاله رسیده‌اید و هنوز مطمئن نیستید که چه چیزی باعث وجود روغن در ورودی هوا می‌شود، یک قوطی گیر یا جداکننده روغن هوا به خودرو اضافه کنید.

این دستگاه‌ها برای جمع‌آوری یا فیلتر کردن گازهای خروجی از میل لنگ استفاده می‌شوند که به طور بالقوه می‌توانند به شما تمیز کنند.

موتور در حال کار را نرم تر می کند و عمر وسیله نقلیه را افزایش می دهد.

اکثر قوطی های گیره و جداکننده های روغن هوا نسبتاً ارزان هستند و نصب آن آسان است و آرامش خاطر زیادی را برای وسیله نقلیه ای که قصد دارید برای مدت طولانی نگه دارید فراهم می کند.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *